Tehno & Nauka

Vijek od teorije relativiteta: Kako je Ajnštajnova teorija promijenila svijet

Ajštajn je predstavio jednostavan i elegantan skup jednačina koji je opisivao prostor-vrijeme kao rastegljiv, fleksibilan materijal i gravitaciju kao deformitete u prostor-vremenu, a ne kao “silu”. Ova teorija je tokom godina otkrila mnogo toga naučnicima, a ovo su neke od stvari do sada otkrivenih, prenose mediji.

1. Crne rupe

Jedan od najčudnijih fenomena koji se krio u Ajnštajnovoj teoriji je bio i prvi koji je otkriven i to od strane vojnika koji se borio na Ruskom frontu tokom Prvog svjetskog rata. Karl Švarcčajld je bio njemački astronom koji je čitao Ajnštajnove papire tokom rata 1915. godine. Inspirisan njima, odlučio je da riješi jednačine za izvitoperen prostor-vrijeme izazvan sfernim oblikom kao što je Sunce. On je poslao rješenje Ajnštajnu kome se dopalo, ali je bio skeptičan što se tiče jednog aspekta. Naime, Švarcčajldovo rješenje pokazalo je da mali sferni objekat sa ogromnom masom može da uvrne prostor-vrijeme toliko da bi mogao da proguta i zarobi bilo šta što mu se približi. Fenomen je kasnije nazvan crna rupa. Švarcčajld je umro 1916. godine i prave crne rupe nijesu spominjane više od decenije posle Ajnštajnove smrti 1955. godine. Ipak, ovaj fenomen je postao zvijezda naučne fantastike i enigma astronomima gotovo čitav vijek.

2. Veliki prasak

Ajnštajnova teorija dala je najubjedljiviju teoriju o postanku svemira. Dva naučnika koja su se bavila ovom teorijom 1920. godine otkrili su da njegove jednačine pokazuju kako bi svemir trebalo da se širi i, ako se dovoljno udaljimo, svemir bi trebalo da bude sve manji i manji dok se ne desi trenutak danas poznat kao Veliki prasak. Kao i sa crnom rupom, Ajnštajn nije vjerovao u ovo. On je došao na ideju “kosmološke konstante” da bi se pridržavao svojih jednačina u kojima se matematički sprečava širenje unvierzuma. Na kraju je shvatio svoju grešku kada je američki astronom Edvin Habl pokazao da se daleke galaksije udaljavaju od nas.

3. GPS

Spravica koja nam pokazuje gdje se nalazimo na mapi i gdje da skrenemo kolima nije toliko revolucionarna kao crne rupe i Veliki prasak, ali do sada jedini praktični rezultat teorije relativiteta. Ova teprija pokazuje da vrijeme sporije ide kako je gravitacija jača, što nije nešto što možemo da primijetimo golim okom. Ali, vrijeme je važna varijabla koju GPS sateliti koriste da bi odredili našu lokaciju.

4. Crvotočine i vorp pogon

Opšti relativitet je donio ideje koje su obogatile naučnu fantastiku decenijama unazad. Recimo, crvotočine su postale popularan način transportovanja izmišljenih svemirskih istraživača i to sve zahvaljujući opštem relativitetu prostor-vremena. Takva fleksiblinost omogućava, u teoriji, da na neki način iskrivimo svemir toliko da zapravo možemo da nađemo prečicu između različitih djelova svemira, možda čak i njegove potpuno suprotne strane. U “Zvezdanim stazama” vorp pogon se takođe bazira na relativitetu, pa svemirski brodovi mogu da dostignu brzinu svjetlosti kada sve prostor-vrijeme proširi iza broda i suzi ispred njega.

5. Gravitaciono sočivo

Postoji još jedna vrlo koristna ideja za naučnike koja je proistekla iz teorije relativiteta. U pitanju je gravitaciono sočivo. Osnovna ideja je da Sunce, galaksija ili bilo koje nebesko tijelo zapravo savija svetlost koja prolazi pored njega. To omogućava naučnicima da proučavaju objekte u dalekim univerzumima koje na drugi način ne bi mogli jasno da vide, a neke ne mogu uopšte da vide, poput tamne materije. Ipak, ona ima svoju masu i sa tim gravitaciju, a gravitaciono sočivo je bilo zaista bitno u otkrivanju mnogih stvari koje se nalaze u svemiru.

Send this to a friend