Zanimljivosti

Kako je nastala najpoznatija kafa na svijetu?

 

Prvi restoran otvorili su 1971. godine pisac Gordon Bovker, profesor engleskog jezika Džeri Boldvin i profesor istorije Zeva Sigela. Ideju su dobili od njihovog prijatelja Alfreda Pita, osnivača Peet’s Coffe & Tea u Berkliju. U prvim mjesecima rada restorana trojica prijatelja kupovali su kafu u zrnu od Pita, da bi se poslije nekog vremena direktno povezali sa uzgajivačima kafe.

Ovaj restoran, otvoren u Sijetlu, radio je na jednoj lokaciji od osnivanja do 1976. godine, a potom je premješten na drugu lokaciju gdje i dan-danas postoji. Da, u pitanju je najveći prodavac kafe na svijetu, franšizni lanac restorana – Starbucks! 

Ideju za ime Starbuks osnivači su dobili iz romana Mobi Dik. Naime, Starbak je bilo ime prvog oficira koji je služio na Pikvodu.

Potencijal Starbucks-a prepoznao je 1988. godine glavni izvršni direktor ovog restorana Hauard Šulc, koji je i dalje na ovoj poziciji. Iste godine Šulc je kupio Starbucks i krenuo u osvajanje novog tržišta van Sijetla. On je otvorio dva nova restorana – u Vankuveru i Čikagu. Samo četiri godine kasnije, Starbucks restorani postojali su na 165 različitih lokacija!

Zanimljivo je da je devedesetih godina gotovo svakog dana otvaran barem po jedan novi Starbucks restoran. Prvi restoran van Severne Amerike otvoren je 1996. godine u Tokiju, a dvije godine kasnije Starbucks je kupio Seattle Coffee Company i sve njihove prodavnice pretvorio u svoje – Starbucks-ove.

Ovdje nije bio kraj ekspanziji Starbucks-a. Prvi restoran u Latinskoj Americi, odnosno u Meksiko Sitiju, otvoren je 2002. godine, dok je Starbucks 2006. godine postao većinski vlasnik Diedrich Coffee kompanije. Prvi restoran u Kini otvoren je 2000. godine, a ubrzo potom se kineski narod  pobunio zbog otvaranja Starbucks-a u njihovoj zemlji, budući da se kosi sa njihovim kulturološkim verovanjima, te je restoran i zatvoren 2007. godine. Međutim, to nije sprečilo Starbucks da se pozicionira na kineskom tržištu.

 

Čak 750 Starbucks restorana je 2012. godine radilo u Kini, a plan je da se do kraja 2015. godine otvori još toliko. Danas ih u Kini postoji preko 2.000.

Krajem 2010. godine Starbucks je počeo da posluje i na vodi. Royal Caribbean je otvorio dva restorana na svojim kruzerima. Riječ je o Oasis of the Seas i Allure of the Seas, dva najveća komercijalna broda na svijetu.

Danas, Starbucks možete pronaći na 22.766 lokacija u 65 zemalja, a od toga je više od polovine restorana u Sjedinjenim Američkim Državama. Ovaj lanac restorana ostvaruje godišnji prihod od preko 16 milijardi dolara i zapošljava oko 200.000 radnika širom svijeta.

Starbucks se nalazi na 52. mjestu najvrednijih brendova na svijetu. Na drugom mjestu su odmah iza McDonald’s-a u kategoriji restorana. U Starbucks-ovim restoranima možete da pronađete preko 87.000 kombinacija različitih napitaka.

Starbucks godišnje potroši preko 350 miliona litara mlijeka, što je dovoljno da se napuni 155 olimpijskih bazena. Takođe, jedna od nevjerovatnih cifara je i ta da Starbucks restorani godišnje potroše preko 2,5 milijardi papirnih čaša!

Send this to a friend