Zanimljivosti

Zašto je agent Bond baš 007, a zašto je greška na internetu označena sa 404?

007 je brojka koju ne možemo čuti, a da ne pomislimo na fiktivnog i zgodnog britanskog špijuna, Džejmsa Bonda. Tvorac lika i originalne serije, Ian Fleming, bio je novinar i pisac koji je radio za britansku Pomorsko-obavještajnu službu tokom Drugog svjetskog rata. Svog je junaka nazvao po stvarnom naučniku koji je posmatrao ptice, a na njegovo ime naišao je u knjigama, a nekako mu je odgovaralo karakteru lika kojeg je zamislio u glavi.

Ubrzo je fiktivni Džejms Bond postao znatno popularniji nego njegov stvarni imenjak koji je zbog te krađe identiteta imao problema na britanskom aerodromu, gdje su ga optužili da je falsifikovao svoje ime. Ipak, Fleming je svog Bonda obogatio neizostavnim numeričkim kodom – brojem 007, koji se temelji na 0070 što je bio kod koji je Njemačka dodijelila nizu svojih tajnih poruka koje su naposletku dovele do čuvenog “Zimmermannovog telegrama”, prenosi Espreso.hr.

To je tajni kanal komunikacije koji su održavale Njemačka i Meksiko. Tim je putem Njemačka nagovarala Meksiko na uključenje u Drugi svjetski rat ako u njega uđe SAD.

Slavna internet 404 greška

Svakom je korisniku interneta poznata omražena fraza “Eror 404: Page not found” (Greška 404: Stranica nije pronađena” koja se pojavi ako je link prekinut ili internet veza ugrožena. )

Glasine govore kako je taj 404 kod osmislila grupa mladih naučnika koji su i započeli internet, a radili su u CERN-u (Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja).

U sobi pod brojem 404 imali su centralnu internet bazu podataka, odakle su ručno tražili i slali podatke iz centralne baze.

Baza podataka je rasla u veličini, a ljudi su uskoro počeli potraživati dokumente s pogrešnim imenima. Čim bi se to dogodilo, naučnici bi odgovarali jednostavnom frazom – Soba 404: Dokument nije pronađen.

Nakon što je internet postao automatizovan, naučnici nijesu više ručno morali da odgovaraju na greške, već je umjesto toga server automatski odgovarao s porukom 404.

Druga je teorija kako je do 404 greške došlo od HTTP kodova koji označavaju greške, pri čemu brojka 4 označava grešku klijenta, a u prevodu bi cijela fraza značila “greška klijenta”.

 

Send this to a friend