Zanimljivosti

Želite li iguanu za kućnog ljubimca? Ovo morate znati

Iguana spada u vrstu velikih guštera. Različite vrste žive u različitim staništima. Neke iguane žive u tropskim kišnim šumama, neke u vodi, dok neke vrste vole ekstremnije uslove pa se mogu naći i u pustinjama. Zelene Iguane se drže kao kućni ljubimci ali na žalost zbog neprilagođenih uslova brzo uginu. Vrste kao što je na primjer „Plava Iguana“ se smatraju ugroženim vrstama zbog gubitka staništa.

Veličine iguane mogu varirati u zavisnosti od vrste. U prosjeku njihova veličina iznosi od 1-1,8m dužine, a težina oko 11 kilograma. Iguane su najveći gušteri u Americi, imaju jake čeljusti sa oštrim zubima. Krasi ih dug i oštr rep koji predstavlja polovinu cijelog tijela. Rep uglavnom služi za odbranu u slučaju opasnosti. Iguana može da udari neprijatelja repom, a takođe može i da odbaci dio repa kako bi pobjegla od predatora. Odlikuje ih i brza regenracija tako da odbačeni dio brzo izraste.

„Zelena Iguana“ ima treće oko koje se nalazi na vrhu glave, i ako ne stvara sliku kao obično oko, reaguje na promjenu svjetlosti i koristi za otkrivanje predatora.

Najveći neprijatelji iguana su ptice grabljivice i zmije. Na krik orla ona se parališe i tako postaje lak plijen. Neke vrste iguana koje žive u tropskim prašumama provode većinu svog života visoko u krošnjama često na visini od 40-50 metara. Iguane su biljojedi vole da jedu voće, lišće i cvijeće.

Obično se nalaze u blizini vode poznate su kao odlični plivači.

Iguana može provesti 28 minuta pod vodom bez povratka na površinu da udahne vazduh. Kad izlegnu mlade iz jaja oni su prepušteni sami sebi roditelji ne brinu o njima. Male iguane idu u grupama dok ne odrastu i ojačaju jer u grupi se osjećaju sigurnije i zaštićenije od napada predatora.

Iguane kao kućni ljubimci

Iguane mogu biti prilično poslušne i lako se dresirati da izađu vani u „WC” (kada je toplo) ili pak priviknuti se na pražnjenje na posebnom mjestu.

Razvijanje „društvenih” odnosa sa iguanama traje više godina. Poslije pet do deset godina, iguane mogu izraziti vezanost pa čak i izraženu anksioznost zbog razdvojenosti.

Ukoliko se odlučite za iguane, među kojima je najpopularnija upravo „Zelena iguana“ imajte na umu da one iziskuju poseban tretman. Moraćete izdvojiti čitavu jednu prostoriju za ovu namjenu jer iguana, kao što smo rekli, mogu narasti i do dva metra. Dnevna temperatura u terarijumu mora biti između 30-36 stepeni a tokom noći od 26-30.

Rijetki su veterinari koji znaju liječiti iguane.

Send this to a friend