Automobili

Da li bi i vama smetali ovakvi nedostaci na novom automobilu?

Američki proizvođač električnih automobila Tesla značajno je uticao na razvoj i ekspanziju savremenih putničkih vozila na struju, ali ga i dalje muče dječje bolesti karakteristične za mlade auto-kompanije.

Kompanija Tesla napravila je u posljednjih desetak godina bum na tržištu električnih automobila i postala globalni fenomen koji je podstakao mnoge preduzetnike da pokrenu slične startap kompanije za razvoj vozila na struju.

Osim toga, ovaj američki proizvođač doprinio je da velike, tradicionalne auto-kompanije ubrzaju tranziciju sa modela opremljenih konvencionalnim motorima, na električne automobile.

Nakon što je privukao pažnju svjetske javnosti i ljubitelja automobila svojim luksuznim modelima S i X, Tesla je načinio sljedeći logičan potez – lansiranje pristupačnijeg automobila na struju koji treba da doprinese omasovljenju električnih putničkih vozila.

S obzirom da prethodno nije imao iskustva sa masovnom serijskom proizvodnjom automobila, američki proizvođač naišao je na brojne probleme koje je trebalo rješavati u hodu – od logističkih noćnih mora, pa sve do kvaliteta završne obrade.

Kvalitetom završne obrade spoljnih djelova karoserije Modela 3 pozabavio se popularni “jutjuber” Džejson Fenske, sa kanala Engineering Explained. On je detaljno pregledao spoljašnjost sopstvenog primjerka Modela 3 pošto mu je vozilo isporučeno na kućnu adresu.

U videu koji vam prenosimo Džejson se fokusirao na kvalitet farbe i zazore između spoljnih panela karoserije (vrata, blatobrana, branika i staklenih krovnih elemenata). Automobil je u njegovu garažu stigao nov, sa pređene 22 milje (35 km) na kilometar satu, ofarban u opcionu crvenu nijansu boje koja se doplaćuje 2.500 dolara.

Džejson u videu detaljno opisuje sve nedostatke koje je uočio na farbi tek izrađenog vozila, od sitnih ogrebotina, do čestice prašine koja je ostala “zarobljena” u laku, u površinskom sloju boje. On se zatim pozabavio mjerenjem zazora između pojedinih elemenata karoserije, za koje se ispostavilo da dosta variraju od panela do panela na vozilu.

Mjerenje zazora je ponovio na jednom konvencionalnom modelu automobila – Subaru Crosstrek, kako bi izvršio poređenje. Ispostavilao se da su odstupanja na vozilu japanskog proizvođača daleko manja.

Džejson na kraju navodi da se požalio Tesli na ogrebotine na farbi i da su mu iz te kompanije odgovorili da će ih otkloniti.

Pogledajte sve nedostatke koje je ovaj “jutjuber” uočio tokom pregleda i – kako i on sam kaže u videu – samostalno donesite sud o tome da li su nedopustivi na jednom ovakvom automobilu, ili su pak zanemarljivi.

Tags
Send this to a friend