Automobili

Da li se isplati zamijeniti bateriju u električnom automobilu?

Ilustracija

Sastavni dio električnog automobila jeste baterija. Kao i sve litijum-jonske baterije i ova ima svoj rok trajanja tako da bi svaki vlasnik kola trebalo da unaprijed kalkuliše koliko misli da vozi svoj automobil.

U prosjeku električno vozilo sa baterijom može da pređe oko 300.000 kilometara prije nego što bude potrebna zamjena baterija. To košta, a cijene dosta varijaraju u zavisnosti od tipa vozila ali i baterije.

Tako se raspon kreće između 4.000 i 20.000 eura. Primjera radi, nova baterija za modele iz porodice ID (ID.3 i ID.4) trebalo bi da košta između 10.000 i 15.000 eura. Za starije modele bazirane na MQB platformi, e-Golf i e-Up cijena je između 10.000 i 20.000 eura.

Zamjenska baterija za Smart EQ fortwo i Smart EQ forfour bi trebalo da košta oko 6.500 eura. Honda naplaćuje 7283 eura zamjensku bateriju u Hondi e. Zamjenska baterija za Dacia Spring košta malo više od 6.500 eura. Cijene za Renault Zoe, Kangoo ZE i Twingo Electric su oko 9.000 eura po komadu. Za laki automobil Twizy baterija košta oko 4.000 eura. Za manju bateriju Leafa (40 kWh) Nissan naplaćuje 10.306 eura, a veliku (62 kWh) 15.516 eura.

Međutim, to nije jedina “caka”. Osim pređenih kilometara, vlasnici elektičnih vozila moraju da razmatraju i koliko dugo voze jer se sa protekom vremena, smanjuje kapacitet litijum jonske baterije kretala se kola intenzivno ili ne.

Izvjesno da buduće vlasnike električnih vozila čeka kalkulisanje i ozbiljno planiranje kako bi se izbjegli ogromni troškovi. To bi moglo da vodi i smanjivanju upotrebe električnih automobile, a povećanju korišćenja javnog prevoza.

Tags
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Tutuman
Gost
Tutuman

300.000 km? To nas ne kači. Sva auta, koja su na prodaju, bez obzira na starost, prešla su od 150 do 250 hiljada kilometara.

freeman
Gost
freeman

Drugim riječima, za cijenu baterije, odnosno veću cijenu električnih automobila, možemo se voziti desetine godina… Ekologija: struja za auta se dobija iz termo i nuklearnih elektrana pa prosudite sami Pljevlja, Černobil, Fukušima…

Ekologija
Gost
Ekologija

To je zagađenje u tim gradovima, ali svi ostali postaju čisti, osim dio koji nanese vjetar iz gradova sa centralama. S druge strane, ne radi se samo o isplativosti, ili ekologiji, nego o tome da smo za 120 godina potrošili skoro sve što je Priroda pravila 300 miliona godina. Nafte ima za još nekoliko decenija i to je kraj pogona… Više »

Send this to a friend