Motori

Buntovnik u džepnom izdanju je ponovo u modi

Honda vraća u život legendarni Rebel, model na kojem su se učile mnoge generacije motociklista početnika. Novi Rebel dolazi u dvije varijante, sa motorom od 500 ili 300 kubnih centimetara, pokrivajući na taj način širi spektar tržišta

Sada već davne 1985. godine, Honda je izbacila prvi Rebel koji je bio zamišljen kao uvodni model u Hondinu gamu motocikala. Iako poprilično star, prva generacija Rebela nije redak prizor na našim drumovima, što govori u prilog mitu da Honde može uništiti samo nemar vlasnika, prenose vreleume.rs.

„Buntovnik“ iz 2016. odnosno 2017. godine i dalje ima iza sebe sličnu konstruktorsku filozofiju. Svojim dizajnom i tehničkim karakteristikama upućuje se da je ovaj model namijenjen mladima, odnosno novoj generaciji vozača.

Oba varijateta Rebela izgledaju istovjetno. U pitanju su tzv. bobberi, stil koji u posljednje vrijeme ima sve više ljubitelja. Sa nekoliko retro momenata, kao što su sjedište i rezervoar u obliku suze, Honda je učinila ovaj model još atraktivnijim mlađoj populaciji. Upravo omladina čini najveći dio kupaca retro klase, te su ovakvi potezi posve logični. Da ne govorimo o tome da je Rebel uz sve to i izuzetno lijep motocikl.

Honda je u skladu sa bobber stilom zamislila Rebel kao jednosed, s tim da je moguće opciono postaviti i suvozačevo sjedište i nožice. Rastojanje između točkova je 1488 milimetara, dok je visina sedišta 690 mm. Dakle, svi oni koji su „planinske građe“ moraće da zaobiđu ovaj model.

Instrumentalna tabla je zapravo LCD dislej, dizajniran minimalistički sa plavim pozadinskim osvjetljenjem. Novi Rebel je sveden, dopadljiv i kako to stranci kažu „user friendly“.

Jedina razlika imeđeu Rebela 300 i Rebela 500 je u motoru. Rebel 300 pokreće vodenohlađeni agregat sa jednim cilindrom, zapremine 286 kubnih centimetara sa 30 konjskih snaga. Isti ovakav agregat nalazi se u Hondi CBR300R.

Rebel 500 ima motor od 471 kubnog centimetra sa 47 konjskih snaga. U pitanju je vodenohlađeni agregat sa dva cilindra, koji se nalazi i u Hondinoj gami modela koji nose početnu oznaku CB500. Oba agregata uparena su sa šestostepenim menjačem.

Dakle, očigledno je da Vam nijedan od dva ponuđena agregata neće „otkinuti ruke“ ubrzanjem, ali su svakako prilagođeni svojoj ciljnoj publici. Ako bih morao da biram, odlučio bih se ipak za veći agregat, jer je potentniji i sigurno bih ga duže zadržao kod sebe.

Što se tiče suspenzije, napred se nalazi teleskopska viljuška promjera 41 mm, dok su pozadi dvostruki amortizeri. Za kočnice su zaduženi po jedan disk na prednjem i zadnjem točku, promjera 296 tj. 240 milimetara. ABS ne ulazi u standardnu opremu.

Rebel 500 je sa svim tečnostima težak 190 kilograma, dok je mlađi brat poprilično mršaviji, sa 165 kilograma. Rezervoar je kod oba modela identičan i ima zapreminu 11,2 litra. Proizvođač tvrdi da Rebel 500 ima prosječnu potrošnju od 4 litra na 100 kilometara, dok je kod Rebela 300 ona nešto više od 3 litra.

Rezime

Poslije dugo godina nemara, veliki proizvođači konačno su posvetili pažnju tržištu „uvodnih“ motocikala. Honda je u ovom segmentu posebno jaka, možda i najsnažnija među japanskim proizvođačima.

Rebel 300/500 ima sve predispozicije za veliki uspjeh na tržištu prije svega u SAD, Evropi pa i kod nas, što da ne. Uz provjerene Hondine agregate, dopadljiv izgled i pristupačnu cijenu, buntovnici su ponovo u modi.

Send this to a friend