Društvo

Mladi pozajmljuju novac od vršnjaka kamataša da bi se kockali

FOTO: Profimedia

Kockanje kod mladih u Crnoj Gori je ozbiljan problem, kazala je psihološkinja “Savjetovališta Entera-Podgorica” pri ADP-ZID, Vesna Kraljević. Alarmantni i iznenađujući podaci su da mladi, pa i maloljetni u Crnoj Gori, pozajmljuju novac na kamatu i to od vršnjaka kamataša.

Ona je problem kockanja kod mladih u Crnoj Gori i povezanost problema zavisnosti od kockanja kod mladih i nasilja posmatrano iz ugla ljudske bezbijednosti predstavila na 3. Regionalnoj konferenciji o ljudskoj bezbijednosti u Atini koja je održana 24.-25. februara.

Konferenciji su prisustvovali brojni predstavnici organizacija civilnog društva, akademika i istraživača iz različitih zemalja Evrope.

ADP-Zid i pri njemu “SavjetovališteEntera-Podorica” se godinama unazad bavi problemom kockanja i sprovodi savjetovanje i tretman osobama koje imaju problem sa kockanjem ili su zavisne od kockanja.

U oblasti nasilja koje doživljavaju mladi koji imaju problem sa kockanjem Kraljević je istakla da se ono najčešće ispoljava kroz ekonomsko, psihološko, verbalno  i socijalno nasilje.

“Ekonomsko nasilje ogleda se kroz iznude novca od strane drugih – najčešće roditelja, kamataša i drugova koji kockaju. Čest je slučaj ekonomskog nasilja koje ove osobe još kao djeca doživljavaju od roditelja koji kockaju i iznuđuju im novac koji djeca dobijaju ili sakupljaju”, kazala je ona.

Kraljević navodi slučaj dječaka kojem je otac tražio da razbije kasicu u kojoj je dječak sakupljao novac kako bi imao novac za klađenje.

“Čest je slučaj da su osobe koje imaju problem sa kockanjem još kao djeca odlazili sa roditeljima u kladionice”, istakla je ona.

Alarmantni i iznenađujući podaci prisutnima na konferenciji bili su da mladi, pa i maloljetni u Crnoj Gori, pozajmljuju novac na kamatu i to od vršnjaka kamataša.

“Ekonomsko nasilje se u ovoj pojavi ogleda na način da mladi često nemaju da vrate pozajmljeni novac ili kasne sa uplatama, pa od kamataša trpe razne oblike psihološkog ili verbalnog nasilja,a ekonomsko naslije se ogleda u iznudi novca koji se duguje”, kazala je Kraljević.

Psihološko i verbalno nasilje, ističe ona, vidljivo je u grupi vršnjaka koji igraju igre na sreću i to kada osoba koja nema novca za kockanje, ne želi da kocka ili ne želi sav novac da potroši na kockanje.

“Dešava se da grupa vrijeđa, naziva pogrdnim imenima ili isključuje ovog člana iz grupe, pa mlada osoba zbog pripadnosti grupi bude prisiljena da igra igre na sreću ili u iznose koje ne želi. Posmatrano iz ugla ljudska bezbijednosti postavlja se alarmatno pitanje – koliko se mladi u Crnoj Gori osjećaju bezbijedno i bez straha zbog sve veće dostupnosti i korišćenja igara na sreću u Crnoj Gori i nepoštovanja zakonskih rješenja u ovoj oblasti?!”, pitala je ona.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
ana
Gost
ana

mladi. mladi ovo ono. stari dozvolili da se pored svih osnovnih i srednjih škola otvore kladionice . i ko neće nagovorit će ga drug ili drugarica da tamo potroši pare za doručak ili užinu.

Dejan
Gost
Dejan

Dobro jutro,od 7 do 10 zadnjih godina se to radi u Nikicu.

Dejan
Gost
Dejan

Niksicu

Send this to a friend