Društvo

Američko-austrijska fondacija omogućila stručno usavršavanje za crnogorske ljekare

Ministar zdravlja Kenan Hrapović, direktor medicinskog programa Američko-Austrijske fondacije (AAF) Volfgang Aulick i direktor Klinike za ORL i MFH Kliničkog centra Crne Gore i koordinator medicinskog programa AAF za Crnu Goru, Elvir Zvrko, potpisnici su Memoranduma o saradnji u oblasti medicinske edukacije, koji ima za cilj omogućavanje najkvalitenijeg stručnog usavršavanja crnogorskim ljekarima, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

Konkretno je u narednom periodu dogovorena edukacija u oblasti otorinolaringologije.

“Ministarstvo zdravlja, kao institucija odgovorna za funkcionisanje sistema zdravstva u Crnoj Gori, opredijeljeno je da maksimalno podržava dalji razvoj jedne tako široke discipline kao što je otorinolaringologija. Ova grana medicine zavisi od savremene tehnologije, a Ministarstvo zdravlje to prepoznaje, tako da će se i u narednom periodu raditi i na stvaranju uslova za stručno usavršavanje i za obezbjeđenje najsavremenije medicinske opreme na zadovoljstvo i doktora i pacijenata. Neprocjenjiv je značaj povezivanja ljekara iz različitih sredina, razmjenu znanja i iskustva, međusobnog upoznavanja i stručnog povezivanja, a od posebnog značaja je razvijanje i produbljivanje saradnje sa kolegama iz Austrije”, navodi se u saopštenju.

Savremena medicina je, dodaje se, nezamisliva bez vrhunske kontinuirane postdiplomske edukacije, a medicinski program Američko- Austrijske fondacije za mnoge učesnike je najbolji program kratkoročne edukacije u kojem su učestvovali.

“Medicinski program AAF-a je započet 1993. godine i namijenjen je prvenstveno ljekarima specijalistima iz zemalja istočne Evrope i bivšeg SSSR. Cilj programa je da se mladim ljekarima, koji predstavljaju budućnost u svojim zemljama, pruži prilika za vrhunsku edukaciju, kako bi stečeno znanje kasnije primijenili u zdravstvenim ustanovama u svojoj zemlji. Eminentni predavači – svjetski istaknuti stručnjaci iz najboljih zdravstvenih centara, američki didaktički način rada, otvorenost za diskusiju, inspirativan ambijent i perfektna organizacija glavne su karakteristike ovog programa”, piše u saopštenju Ministarstva zdravlja.

Program, koji je dostupan ljekarima iz preko 120 zemalja, ima nesumnjiv značaj u usvajanju savremenih medicinskih znanja i stavova, kao i u uspostavljanju kontakata sa stručnjacima iz najboljih svjetskih klinika.

“I u ranijem periodu bio dostupan našim ljekarima, ali je Ministarstvo zdravlja, potpisivanjem Memoranduma, željelo da osigura da veći broj naših ljekara učestvuje u različitim vidovima edukacije, kako bi i benefit za naš zdravstveni sistem bio što veći. Upravo pandemija COVID-19 nam ukazuje koliko je važno pratiti sva aktuelna dešavanja, otkrića, saznanja, protokole u medicini kako bi se osigurala najbolja zdravstvena zaštita stanovništva”, zaključuje se u saopštenju.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Lala
Gost
Lala

Hvala Bogu! Samo da me gledamo vise proklete brdjane u Srbiji I da ne zauzimaju fakultetske stolice nasoj deci.
Pridruzite se brdjani peticiji nasoj da sve crnogorci vrate nazad u CG I zabrane vam ulazak u Srbiju.

Pedja*
Gost
Pedja*

A , zasto ne Beograd , ha, ha …….

Ana
Gost
Ana

Dobro vidjite koga saljete!

Fenix
Gost
Fenix

Poslati.mlade i perspektivne doktore koji zele ostati u Crnoj Gori i koji su prije svega patriote ove drzave.

Vendeta
Gost
Vendeta

Ove doktore iz NKl litija obavezno usavrsiti specijalna obuka kako zaraziti svoj narod bruka

Narcis Zgubidan
Gost
Narcis Zgubidan

Tako,poslati mlade nade,a ove isfrustirane loše ljekare što traže utjehu u litijama otpuštit,pa neka ih primi vučić ili dodik.

Send this to a friend