Društvo

Bez većih povreda ličnih podataka u Crnoj Gori

Ilustracija

Osim nekih sporadičnih incidenata u prošloj godini u Crnoj Gori nije bilo većih povreda Ličnih podataka, crnogorske lične karte i pasoši nijesu kompromtovani, nijesmi imali nijesnu krađu identiteta, kazala je načelnica Odjeljenja za zaštutu podataka o ličnosti i pristup informacijama Zora Čizmović.

Ona je u Jutarnjem programu Televizije Crne Gore povodom 28. januara Međunarodnog dana zaštite podataka o ličnosti građanima poručila da imaju pravo da pitaju sve institucije koje obrađuju njihove lične podatke koje podatke o njima čuvaju, kako ih koriste, kome su ih dostavili, i apelovala na sve u privatnom i javnom sektoru da obradu ličnih podataka da vrše u skladu sa zakonom.

MUP je, kako je kazala, juče imalo konsultacije sa članovim Evropske komisije kako bi zajedno došli do najboljih rješena koja imaju isti standard zaštite ličnih podataka kao građani EU.

“Osim nekih sporadičnih incidenata u prošloj godini nijesmo imali veće povrede Ličnih podataka, bilo je sporadično nezakonite obrade ličnih podataka ali građani i institucije smo naučili da se lični podaci mogu obrađivati smao ako za to postoji pravni osnov”, kazala je Čizmović i o eventualnoj krađi identiteta kazala da crnogorske lične karte i pasoši nijesu kompromtovani, te nije bilo krađe identiteta.

Pomoćnik drektora Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama Sabahudin Delić istakao je gostujući u Jutarnjem programu da je zaštita ličnih podataka jedno od osnovnih ljudskih prava i skrenuo pažnju na značaj i mogućnosti zaštite ljudskih podataka u Crnoj Gori.

“Građani se sve više javljaju Agenciji i to je pokazatelj da svijest u Crnoj Gori o zaštiti ličnih podataka ide uzlaznom putanjom i da su građani svjesni te teme”, kazao je Delić.

On je poručio da su građani sami najodgovorniji kada je u pitanju zaštita njihovih ličnih podataka.

“Lične podatke treba dati kada postoji zakonski osnov i da vi kao građani želite ostvariti neko svje pravo i uz ličnu saglasnost građana. Ukoliko vas zaustavi saobraćni policajac morate dati lične podatke jer on ima zakonski osnov da ih prikupi”, kazao je Delić.

Delić je kazao i da Crna Gora ima dobar zakonski okvir u toj oblasti i podsjetio da je Zakon donesen 2009. godine.

Delić je upozorio da korošćenjem društvenih mreža i interneta ostavljamo tragove nesvjesno.

“Zlopotrebe su česte i moguće, internet sve pamti, maloljetnici treba da vode računa o onome što objavljuju na društvenim mrežama jer to može biti zloupotrebljeno”, upozorio je Delić.

Send this to a friend