Društvo

Boka pod žućkasto-sivom maglom

Foto: Portal Radio Jadran

Već tri dana žitelji Boke Kotorske “opasani” su čudnom žućkasto-sivom maglom. I Herceg Novi je u “mutnom” vazduhu, vidljivost je smanjena, a žitelji se pitaju što je uzrok tome. Tim prije, jer je i slaba kiša bila toliko prljava da su sva auta i bašte pod prljavim žućkastim slojem.

To je rezultat povećane polinacije, kazali su Radiju Jadran u Agenciji za zaštitu prirode i životne sredine.
Sličan „problem“ evidentan je i u Podgorici, gdje je nivo polinacije trenutno najveći.

Koncentracija polena zavisi i od drugih čestica koje se nalaze u vazduhu, kaže za Radio Jadran doktorica bioloških nauka i samostalna savjetnica u Agenciji, Ruža Ćirović.

Foto: Portal Radio Jadran

„Prema podacima polenske mjerne stanice u Tivtu, koja ima obuhvat od 50 km u prečniku, zabilježena je povećana koncentracija polena na čempresima, tisama, borovima i jelama. Međutim, javljaju se polenova zrna i ostalih biljnih vrsta, ali naša mjerenja pokazuju da koncentracije nijesu visoke. Tzv. „crveni semafor“ javlja se u slučaju pomenutih četinara, a niža koncentracija je za platan, topolu i koprivu“, rekla je Ćirović.

Prema posljednjim mjerenjima koncentracije polena, područje Boke je pod tzv. „crvenim semaforom“, odnosno visokim stepenom koncentracije polena na čemprese, tise i borove koji prelazi 60 pikograma po m3.

Foto: Portal Radio Jadran

Niski stepen aleregenosti ( od 0 – 30 pikograma po m3 ), odnosno „zeleni semafor“ evidentan je za platane, topole i koprive, čiji je stepen polinacije u porastu.

Period polinacije ovog drveća trebalo bi da traje do sredine juna, kada kreće polinacija trava koja traje do avgusta, a koje su izuzetno alergene ( ambrozija ).

Ipak, ova pojava u Boki ne liči na polen, vise na prašinu, odnosno pijesak iz Afrike. U Hidrometeorološkoj stanici u Igalu, nijesu mogli precizirati zbog čega je evidentna povećana izmaglica i zasićen vazduh, ali ne isključuju mogućnost da je riječ o „naletu“ prašine iz Afrike.

Tags
Send this to a friend