Služba zaštite i spašavanja Nikšić prošle godine imala je ukupno 1.497 intervencija, što je 598 više u odnosu na 2023. godinu kada ih je bilo 899. Najviše posla su imali u julu i avgustu kada su intervenisali 247, odnosno 353 puta, prenosi Pobjeda.
Gotovo polovina intervencija se odnosi na požare – bilo ih je ukupno 756, što predstavlja povećanje u odnosu na 2023. godinu kada su vatrogasci intervenisali 491 put. To je navedeno u izvještaju o radu Službe (komandir Slavko Tadić) za 2024. godinu koji je objavila Opština.
Akcije
Radi gašenja požara u stambenim objektima, u 2024. godini operativno je djelovano ukupno 74 puta. Čak 47 intervencija bilo je na dimnjacima (64 odsto), u podrumima tri, unutrašnjost objekata 21, a na krovovima dvije.
Gasili su vatrogasci 44 šumska požara, 178 puta je gorjelo nisko rastinje, a 32 puta obavili su ostale intervencije (gorjelo je smeće, trava…).
Zbog tehničkih intervencija vatrogasci i spasioci su na teren izašli 371 put (godinu ranije 345). Između ostalog riječ je o akcijama vađenja utopljenika (četiri), izvlačenje stradalih iz havarisanih vozila (14), transport bolesnika (14), otvaranje stana (44), asanacija – isušivanje zemljišta (60)…
“Tokom prošle godine je prevezeno za potrebe pravnih i fizičkih lica ukupno 248 cistijerni pitke vode, što predstavlja znatno povećanje u odnosu na 2023. godinu, kada smo imali 86 intervencija ovoga tipa”, navedeno je u izvještaju.
Obuke
Služba je nastavila saradnju sa Ambasadom Turske i Turskom agencijom za saradnju i koordinaciju (TIKA), koja je krajem maja u Nikšiću organizovala višednevnu obuku za spašavanje iz ruševina usljed zemljotresa, u sklopu projekta “Jačanje kadrovskih i tehničkih kapaciteta Službe zaštite i spašavanja Nikšić” – Modul osnovne obuke za traženje i spašavanje iz ruševina. Pored teorijske nastave, vršena je i praktična obuka na jednom napuštenom objektu u predgrađu Nikšića koji su međunarodni instruktori iz Bosne i Hercegovine i Turske označili kao najpogodniji za praktičnu obuku.
“Tom prilikom za 30 spasilaca iz naše službe dodijeljeni su sertifikati o završenoj obuci. Kao rezultat ove saradnje, dodijeljena je vrijedna oprema za spašavanje iz ruševina u vrijednosti od 8.821 eura, koja se sastoji od motorne testere za rezanje betona, elektropneumatskih čekića različite snage za štemovanja, udarnih čekići i dr. koja može poslužiti i za mnoge druge tehničke intervencij”, navedeno je u izvještaju o radu Službe u 2024. godini.
Kako su dodali, početkom novembra realizovana je međunarodna obuka u simulatorima plamenih udara u saradnji sa Javnom vatrogasnom postrojbom iz Ivanić Grada (Hrvatska) i tom prilikom 12 pripadnika Službe uspješno je završilo obuku, odnosno postali su instruktori za obuku u ovim simulatorima.
“Takođe, deset vatrogasaca spasilaca je nastavilo je ronilačku obuku, po međunarodnom verifikovanom programu i standardima Internacionalne asocijacije za nitroks i tehničke ronioce – IANTD”, kazali su.
Za obnovu opreme 90.000 eura
Tokom 2024. godine nabavljena je lična i kolektivna oprema ukupne vrijednosti skoro 90.000 eura: baterijske hidraulične makaze sa rezervnim baterijama i noževima (jedan), zaštitne radne čizme (73 para), ronilačko suvo odijelo i pododijela za njih (72 komada); patike za spašavanje u poplavama (10 pari), majice kratkih rukava (235 komada), odijela za ronioce (10 komada), izrada amblema za radne uniforme, čizme za prilaz vatri (osam pari).
“Kroz projekat “Podrška EU za bolji sistem upravljanja rizicima od katastrofa u prekograničnoj oblasti – Zajednički odgovor”, koji realizuje NVO FORS Montenegro Služba zaštite i spašavanja dobila je vrijednu vatrogasno-spasilačku opremu i komandno-vatrogasno vozilo u vrijednosti od 38.187 eura (četiri ronilačka kompleta, kompresor za punjenje ronilačkih boca, po deset digitalnih ručnih radio-stanica (tetra sistem veze) i slušalica za digitalne ručne stanice, kao i komandno-vatrogasno vozilo MG ZS sa svjetlosnom i zvučnom signalizacijom). U sklopu ovog projekta, pripadnici Službe učestvovali su u vježbama i obukama koje su održane u Mostaru i Nikšiću” piše u izvještaju.