Društvo

Budi promjena koju želiš da vidiš: Najmlađi uče kako da spriječe nasilje

SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica započeo je obuku za vršnjačke edukatore na temu nenasilne razrade konflikta, saopšteno je iz SOS Podgorica.

“Prvi modul obuke sproveden je 3-4. novembra u prostorijama Omladinskog centra u Podgorici a naredna dva modula planirana su za 10-11. i 17-18. novembar. Ova obuka jedna je od aktivnosti projekta „Snaga je u jednakosti i toleranciji“ koji sprovodi SOS Podgorica uz finansijsku podršku Ministarstva sporta. Cilj projekta je da ojača kapacitete mladih u oblasti prevencije nasilja, zlostavljanja, govora mržnje i diskriminacije”, dodaju oni.

Kako navode, tema prvog modula bila je fokusirana na razvoj ključnih socio-emocionalnih vještina, prije svega na timskom radu i osnovama komunikacije u timu te na pitanje identiteta i poštovanja ljudskih prava.

“Kroz praktične vježbe i diskusije učesnici su imali priliku da nauče šta je to potrebno da bi jedan tim uspješno funkcionisao, kao i da nadograde  postojeća znanja i vještine uz pomoć kojih će graditi kvalitetnije odnose sa porodicom i vršnjacima”, objašnjavaju iz SOS Podgorica.

Trening je ispred Ministarstva sporta otvorio gospodin Krsto Vukadinović, koji je mladima približio djelatnost Direktorata za mlade koje funkcioniše unutar Ministarstva sporta, objasnio ciljeve Strategije za mlade i informisao ih o povoljnostima koje nudi Evropska omladinska kartica – EYCA.

“Vrata Ministartstva sporta su za vas uvijek otvorena. Pozivam vas da kad god imate neku ideju dođete da porazgovaramo o njoj da vidimo šta se može uraditi po tom pitanju. Vaše mišljenje nama je važno i podstičemo vas da se uključite u kreiranje strateških akcionih dokumenata na nacionalnom i lokalnom nivou. Mi postojimo da bi vama olakšali da se bavite aktivizmom i ispunite svoje potencijale a i potencijale zajednice u kojoj živite”,  istakao je Vukadinović.

Pedagog Vanja Rakočević istakla je da način na koji danas stičemo znanja i učimo, ali i radimo, zahtijeva da budemo pojedinci koji umiju i žele zajedno da rade, istražuju, uče i slijede zajedničke dogovorene ciljeve.

“Potrebno je na uspjeh gledati kao na rezultat saradnje, a ne samo kao rezultat takmičenja, što je do sada gotovo uvijek bila praksa”, izjavila je Rakočević, jedna od trenerica na obuci.

Send this to a friend