Društvo

Čanj novu sezonu čeka sa starim problemima

Čanj

Turističko mjesto Čanj sve više je popularno mjesto među turistima, ali i pored ambicioznog plana i obećanja nadležnih većina problema ostaće neriješena i ove sezone, pišu Dnevne novine.

Iako se radi o turističkom mjestu, Čanj nema kvalitetno elektro i vodosnabdijevanje, prilaz sa magistrale je jedan od ključnih problema, a nekoliko stotina metara asfalta promijenilo bi njegovu sliku.

Mještani su minulih godina u samu infrastrukturu uložili više od 200.000 eura iz sopstvenih sredstava, a od lokalne uprave i Morskog dobra i dalje očekuju obećanu pomoć, koja očigledno neće stići za ovu sezonu.

Iz Udruženja hotelijera, ugostitelja i privatnog smještaja navode da su iz opštinskog budžeta opredijeljena sredstva za asfaltiranje autobuskog stajališta, prepumpne stanice, koja bi riješila kanalizacioni problem jednog dijela ovog naselja i za uređenje priobalnog dijela, odnosno potpornog zida na potoku, čija se voda izliva iz korita i plavi naselje.

Momir Šćekić, njihov predsjednik, kaže da im je čvrsto obećano da će ovu turističku sezonu dočekati sa većinom riješenih problema, ali, kako kaže, od toga za sada nema ništa, a već im stižu prvi gosti.

Šćekić

“Tražili smo od opštine i od Morskog dobra da makar učestvuju na ambijentalnom uređenju s obzirom da smo mi građani riješili dobar dio infrastrukturnih problema. U svojim dopisima prema Opštini Bar i Morskom dobru stalno smo nagovještavali da pored rješavanja problema oko vodosnabdijevanja i elektrosnabdijevanja, koji su gorući problemi Čanja, prioriteti su i rješavanje prilaza sa magistrale, nabavka i postavljanje prepumpne stanice, rješavanje izlivanja vode iz potoka po naselju i asfaltiranje autobuskog stajališta. Tražili smo nedavno pomoć i za asfaltiranje ulice kroz naselje zašto je neophodno oko 9.000 eura. Nijesmo dobili još nikakav odgovor. Mi, koji se bavimo turizmom, imamo veliku želju da stvorimo elementarne uslove koji su neophodni za bavljenjem turizmom, ali i za nas koji živimo tu”, istakao je Šćekić.

Ističe da je nedopustivo da u 21. vijeku jedna turistička destinacija nema kvalitetno vodosnabdijevanje već se snabdijeva iz bunara, koji nije pod nadzorom barskog vodovoda i čija je ispravnost upitna.

“Prije 14 godina smo isključeni sa vodovodne mreže i do danas taj problem nije riješen. Vodovod nas i dalje zadužuje za potrošnju vode, iako se mi snabdijevamo vodom sa bunara nad kojim oni ne gazduju. Osim toga, i taj postojeći bunar je oštećen prilikom izgradnje puta, tako da voda iz njega više nije za upotrebu”, objašnjava Šćekić, koji napominje i problem elektrosnabdijevanja, dodajući da bi izgradnjom jedne trafostanice taj problem mogao biti riješen.

“Zbog lošeg napajanja, naročito u sezoni, ne možemo koristiti klime i aparate sa većom potrošnjom. Koliko je loše napajanje tokom dana najbolji je pokazatelj to što mašina za pranje ne može da radi. Zbog takve situacije često nam se i kućni aparati kvare”, objašnjava Šćekić.

Prema njegovim riječima, i građani su spremni da učestvuju u ovim investicijama, jer sve će uraditi kako bi se stvorili bolji uslovi za njihov život, a samim tim i da bi mogli nesmetano da obavljaju djelatnost vezanu za turizam sa kojim se većina njih bavi.

Čanj bez ambulante, apoteke i adekvatnih sportskih sadržaja

Većina crnogorskih turističkih mjesta, koja tokom ljetnjih mjeseci broje i na desetine hiljada turista dnevno, imaju problema sa ambulantama ili apotekama.

Ugostitelj iz Čanja Zoran Zec navodi da ovo turističko mjesto u kojem boravi više od 25.000 turista nema svoju ambulantu ni apoteku.

“S obzirom da ljeti vladaju velike gužve na magistralnom putu prema Baru i da se radi o udaljenosti od petnaestak kilometara, mi smo ove godine potencirali lokalnoj upravi da se otvori ambulanta i apoteka kako bi se našim gostima ukazala blagovremeno medicinska usluga, a samim tim i bili sigurniji po tom pitanju. Prenijeli smo im da smo im obezbijedili i prostorije koje nam je ustupio ‘Rekreaturs’ u sklopu njihovih hotela što bi bila olakšavajuća okolnost. Dobili smo nagovještaj da Dom zdravlja radi na tom planu i da će najvjerovatnije oformiti ambulantu, ali za apoteku još nema naznaka”, ističe Zec.

Prema njegovim riječima, Čanj je hendikepiran i kada je riječ o sportskim i rekreativnim sadržajima, tako da gosti, kako kaže Zec, osim ležaljki nemaju šta ponuditi.

“Čanj nema zelenih površina, tj. park, igralište, biciklističku stazu, a nemamo ni kulturne događaje, jer nemamo dom. Mladi osim kafića nemaju nikakvu drugu opciju za provod. Ono čime se možemo pohvaliti je to što je zahvaljuući Komunalnom preduzeću Čanj već nekoliko godina čist i higijena je na zadovoljavajućem nivou”, kazao je Zec, dodajući da će tome još više pridonijeti dva plažna WC-a koja su nedavno montirana.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Mika
Gost
Mika

Canj je najlepse mesto sto se tice plaze ali sve ostalo je zaista katastrofa. Letujem 34 godine i verujte da je lepse bilo pre 20 godina jer je tada postojala posta,dom zdravlja,apoteka,pijaca a sada od toga zaista nema nista.

Prolaznik
Gost
Prolaznik

Canj je bruka i sramita. Cijene previsoke, usluga ispod nivoa , cak i neprijatni i nepristojni, higijena…
Juce mi je u lokalu posluzen obrok bez pribora. Kazu ,,jedite rukama, nemamo villjuske”.
Nikakvog boljitka iz godine u godinu.

Dzidzi
Gost
Dzidzi

U potpunost se slažem.sami kažete da nemate elementarne uslove za bavljenjem turizmom( to je sramota za državu ne vaša toliko velika plaža) al i vaše krivice na pretek jer su vam cijene kao da sve to što nemate,imate. A drskost sa turistima ne vidjela.nikako gospodo moja draga sa sve ministarstvom turizma da shvatiti da cijenili određuje ponuda a ne lijepo… Više »

Send this to a friend