Društvo

Centar za zaštitu i proučavanje ptica raspisuje konkurs za novinarske radove

foto: CZIP

Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) raspisuje konkrus za novinarske radove, odnosno pruža jednokratnu novčanu podršku za novinarku ili novinara koji bi se posvetili istraživanju problematike zaštite prirode, sa posebnim akcentom na šumarstvo i zaštitu šuma.

“Podrška istraživačkom novinarstvu u oblasti zaštite prirode dio je regionalnog projekta „Partnerstvo za prirodu“ koji podržava GIZ – Otvoreni regionalni fond za implementaciju sporazuma u oblasti biodiverziteta (ORF BDU) u ime njemačke vlade, a koji CZIP realizuje u partnerstvu sa Centrom za životnu sredinu (Bosna i Hercegovina) i
Društvom za zaštitu i proučavanje ptica (Srbija)”, saopštili su iz CZIP-a.

Jednokratna podrška od 800 eura bruto pokriva sve vrste troškova vezane uz istraživački rad, a, kako dodaju, prema potrebama kandidata može biti iskorištena za troškove putovanja, vremena provedenog za istraživanje ili opreme. U okviru ovog poziva moguće je podržati do dvije istraživačke priče, odnosno istraživački rad dva novinara/ke.

“U cilju pružanja adekvatne stručne podrške CZIP nudi: savjetovanje, te upoznavanje konteksta i problematike iz oblasti zaštite prirode, umrežavanje i izradu kontakata za dalje izvještavanje iz područja zaštite prirode, podršku u stvaranju visokog nivoa poznavanja problematike i konteksta, na čijoj se osnovi može nastaviti samostalno baviti temom, priliku novinarima da budu dio pozitivne promjene”, napominju oni.

Kako objašnjavaju, zadatak odabranog novinara ili novinarke je napisati istraživačku priču u formi od minimalno dva članka ili video priloga koji se bave izvještavanjem o problemu u oblasti šumarstva ili zaštite šuma.

“Koncept istraživanja i forma izvještavanja nisu unaprijed zadani, a novinari imaju mogućnost biti slobodni i kreativni u osmišljavanju istraživanja. Na raspolaganju će im biti CZIP resursi, literatura i mogućnost korištenja konsultacija i savjetovanja sa stručnim osobama u ovoj oblasti na regionalnom nivou i to u okviru BioNET mreže”, navode iz CZIP-a.

Mogu se prijaviti svi novinari/ke bez obzira na prethodno iskustvo u istraživanjima o
zaštiti prirode.

Prijave se šalju e-mailom na adresu: [email protected] najkasnije do 15. maja. Rok za predaju priča je do 30 juna.

Prijava mora sadržati:
– biografiju;
– primjer novinarskog istraživačkog rada (3 članka, reportaže ili druge primjere sadržaja);
– koncept rada (2.500 znakova: motivacija, teme koje su kandidatima zanimljive i željeli bi
ih istraživati, metode koje će koristiti i oblik rada – članak, video itd.).

Send this to a friend