Društvo

So ne reaguje na temperaturama ispod minus osam, izbjegavajte vožnju noću

Apelujemo na vozače da zbog najavljenog nevremena izbjegavaju da voze noću, da vožnju prilagode uslovima i stanju na putu i važno je da znaju da so ne reaguje na temperaturama ispod minus osam stepeni, rekao je za Pobjedu savjetnik u Direkciji za saobraćaj Miodrag Bakrač.

Vozači, prema njegovim riječima, posebno treba da izbjegavaju vožnju preko prevoja Vojnik i Javorak, zatim Kula, kao i Jezerske visoravni prema Žabljaku, zbog najavljenih mećava praćenih jakim udarima vjetra.

„Crnagoraput“ je, prema njegovim riječima, spremna za predstojeći ledeni talas, koji će da zahvati državu.

“Stepen pripravnosti dignut je na maksimalni nivo. Sva mehanizacija je sto odsto pripravna i uključena”, rekao je on.

I Direktorat za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova reagovao je na najavljeno nevrijeme. Rukovodilac te ustanove Mirsad Mulić uputio je upozorenje svima u sistemu zaštite i spašavanja kako bi adekvatno reagovali na moguće nepogode.

“Sve službe zaštite i spašavanja su stavljene u pripravnost. Imamo komunikaciju sa Direkcijom za saobraćaj. Pratićemo situaciju i vjerujem da ćemo odgovoriti zadatku na najbolji mogući način”, rekao je on za Radio Crne Gore.

Iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore najavljeno je da se do 8. januara očekuju prilično nepovoljne vremenske prilike sniježne padavine, ledene temperature, poledica i olujni udari sjevernog vjetra zbog čega je, kako je saopšteno, Direktorat za vanredne situacije upozorio lokalne samouprave, službe zaštite i spašavanja, Upravu policije, Direkciju za saobraćaj, Elektroprivredu, Elektrodistribuciju, Crnagoraput, Željeznički prevoz, Aerodrome i Zavod za hitnu medicinsku pomoć da podignu nivo operativne spremnosti.

U pozivu je, kako je saopšteno, data detaljna informacija o očekivanim vremenskim prilikama, a poslat je u skladu sa preventivnim aktivnostima koje se primjenjuju za slučaj nepovoljnih vremenskih prilika.

Direktorat za vanredne situacije konstantno će pratiti stanje na terenu i u skladu sa razvojem događaja, a shodno svojim nadležnostima, angažovaće sva raspoloživa ljudska, materijalna i tehnička sredstva saopšteno je iz ove ustanove. Direktorat je, kako dodaju, podigao i stepen pripravnosti i operativnosti Avio -helikopterske jedinice MUP-a.

U slučaju da građanima zatreba neka vrsta pomoći podsjetili su da pozovu 112 broj za hitne situacije Direktorata za vanredne situacije, 122 Upravu policije, 123 službe zaštite i spašavanja i 124 Zavod za hitnu medicinsku pomoć.

Crna Gora će do nedjelje biti “okovana ledenim temperaturama“

Na području cijele zemlje danas se, prema riječima meteorologa Branka Miceva, očekuju sniježne padavine sa jakim sjevernim vjetrom.

On je kazao za Pobjedu da će Crna Gora do nedjelje biti “okovana ledenim temperaturama“ vazduha koje će se na sjeveru spustiti do minus 25. U Podgorici će, dodaje on, temperatura biti ispod nule 24 sata.

“U četvrtak se u Podgorici, uglavnom u drugom dijelu dana, očekuje jačanje sjevernog vjetra i pojava snijega. U noćnim satima sjeverni vjetar će u južnim i primorskim oblastima imati olujni karakter, dok se u planinskim područjima očekuje pojava sniježnih mećava”, kazao je Micev.

On ističe da će padavine prestati u petak, a pojava slabog snijega moguća je samo na sjeveru. Ipak, jak sjeverni vjetar zadržaće se do nedjelje, a zbog ekstremno niskih temperatura moguća je pojava poledice. Hladno vrijeme, kako kaže Micev, zadržaće se i naredne sedmice uz blagi porast temperature vazduha u ponedjeljak i utorak.

Ovako hladno vrijeme, prema njegovim riječima, nije neuobičajeno za ovaj period, ali sada je u pitanju nagla promjena vremenskih prilika s obzirom na to da smo imali topli decembar.

“Bilo je slučajeva da u ovo doba januara bude minus 20 na sjeveru. To nije ništa neobično, ali se sada to dešava nakon dužeg perioda lijepog vremena i bez padavina, tako da smo negdje zaboravili koje je godišnje doba”, kazao je Micev.

Utopliti kućice za pse

Nevladina organizacija „Prijatelji životinja Podgorica“ apelovala je na vlasnike pasa da zbog hladnoće, ukoliko drže pse u dvorištu, opreme njihove kućice termoforima ili flašama tople vode. Ukoliko su kućice, kako kažu, oštećene, dobro bi bilo da se oblože stiroporom kako bi psi lakše podnijeli olujni sjeverni vjetar i niske temperature.

“Ukoliko postoji mogućnost da neko od građana prihvati pse sa ulice trebalo bi da ih smjeste u svoja dvorišta, garaže ili kuće dok ovaj ciklon ne prođe. Moguće je da će veliki psi i nekako preživjeti, ali štenad, ukoliko se negde ne sklone, nemaju šansu”, saopštili su oni.

Rizične grupe djeca i stari

Institut za javno zdravlje upozorio je građane, posebno rizične grupe, odnosno djecu i starije osobe, na predostrožnost zbog najavljenog nevremena i izuzetno niskih temperatura.

“Oboljelim od srčanih i respiratornih bolesti savjetuje se izbjegavanje izlaganja niskim temperaturama, naročito u ranim jutarnjim i večernjim satima. Pri izlasku iz kuće potrebno je zaštititi glavu kapom (preporučuje se od vune), usta i nos šalom, kako se ne bi direktno udisao ledeni vazduh, dok lice i ruke treba zaštititi masnom kremom i rukavicama dodatno. Od posebnog je značaja izabrati odgovarajuću odjeću i obuću. Savjetuje se oblačenje pamučne i vunene odjeće u više slojeva. Jakne bi trebalo da budu nepropustljive za vlagu, otporne na uticaj vjetra i hladnoće”, saopštili iz Instituta.

Obuća bi trebalo da je udobna,nepropusna za vlagu, sa toplim ulošcima, a obavezno sa gumenim đonom koji onemogućava klizanje. Savjetuje se izbjegavanje hodanja po zaleđenim površinama, kako ne bi došlo do klizanja, padova i mogućih lomova. Ukoliko ipak dođe do pada, preporuka je da se, u što kraćem vremenskom periodu, potraži pomoć ljekara.

“U slučaju pojave simptoma koji ukazuju na pothlađivanje organizma (osjećaj hladnoće i drhtavice, ukočenost lica i prstiju na rukama i nogama, gubitak osjećaja u tim djelovima tijela, teškoća pri hodanju, iscrpljenost) potrebno je potražiti hitnu medicinsku pomoć što je prije moguće. Ukoliko se osoba nalazi u udaljenom području, trebalo bi pozvati hitnu medicinsku pomoć. U tom slučaju, savjetuje se postepeno zagrijavanje tijela i uzimanje gutljaj po gutljaj tople tečnosti (nikako vrele)” savjetuju iz Instituta.

Send this to a friend