Društvo

Ćira usporile procedure, neizvjesan povratak voza u Crmnicu

Iako je krajem avgusta prošle godine u Bar stigao voz Ćiro, najmjenjen za jedinstvenu turističku ponudu – da izletnike vozi kroz Crmnicu na relaciji Virpazar – Boljevići – Limljani – Virpazar, najavljena atrakcija vjerovatno neće biti u ponudi turistima ove sezone jer “koče procedure”.

Crmničani ističu da nadležni nedovoljno rade na valorizaciji potencijala u seoskom području a jedan od primjera je spora i neizvjesna realizacija projekta “Trasom starog Ćira” na kojem Turistička organizacija Bara radi treću godinu. Do sada za ovaj projekat TO Bar je izdvojila preko 66.500 eura.

Stari Ćiro je „upisao“ Limljane u Ginisovu knjigu rekorda kao selo sa najviše željezničkih stanica na svijetu! Naime, u vrijeme knjaza Nikole Limljani su imali pet željezničkih stanica (što nemaju ni današnji gradovi), a kroz selo Ćiro je vozio dva i ipo sata. Na atraktivan način vožnja Ćirom dočarala bi minula vremena turistima, a i omogućila pored ostalog da degustiraju crmničko vino u pet vinarija koliko ih ima na relaciji Virpazar – Boljevići – Limljani – Virpazar.

Crmničanin, uspješni vinar Ilija Klisić ističe da bi „povratak voza Ćira“ za Crmnicu, sela Limljane i Boljeviće bio bum, šansa za mlade ljude koji su otišli iz tih sela, da obnove svoja ognjišta. Dok Klisić ističe da bi moglo rješenje da ovaj voz putuje stazom koja je asvalirana uz pomoć seljana , direktor Turističke organizacije Bar Emil Kukalj navodi da realizacija ovog projekta ima mnogo izazova te da se moraju prethodno zadovoljiti sve zakonske procedure.

“Ćiro bi vratio duh Crmnici i Limljanima. Imam 63 godine života i sjećam se Ćira. Sjećam se i te 1959.godine kada je ukinuta pruga Bar – Virpazar preko Sutormana, ukinut je Ćiro. Sjećam se Ćira koji se zasustavljao na tri željezničke stanice i dva stajališta u jednom selu”, kaže Klisić ističući činjenicu da je selo u Ginisivoj knjizi rekorda zbog voza Ćira, za turiste je jedinstvena atrakcija.

On smatra da se od prošlog ljeta do početka ove sezone imalo vremena da je bilo volje da se Ćiro, koji „leži“ u Baru već stavi u funkciju turističke ponude Crmnice, Crne Gore.

“Moglo bi se naći rješenje da ovaj voz saobraća na pomenutoj trasi. Na tom potezu ima pet vinarija i svih pet su registrovane. Obilazak vinarija vozom je mogućnost još jedne izletničke ponude u Cmnici, i to atraktivne i orginalne. Nama su pune uši priče, ali šta se radi da se potencijali valorizuju. Seoski turizam možemo podići na mnogo veći nivo…jer imamo šta ponuditi, ali u Cmnicu treba ulagati”, kaže Klisić ističući da Crmnici fali infrastruktura.

Direktor TO Bar Emil Kukalj kaže da za realizaciju projekta “Trasom starog Ćira” se još uvjek nisu stekli formalni uslovi pa sa sigurnošću ne može saopštiti termin početka realizacije projekta “Trasom starog Ćira u Crmnici”, kao i na koji način će se realizovati ovaj projekat.

“Kada kažemo formalni uslovi, prije svega imamo u vidu stavke Zakona o bezbijednosti saobraćaja koje definišu turistički voz, ali i površinu kojom isti može saobraćati, a takođe i Zakon o turističkim organizacijama. Jedan od osnovnih preduslova za puštanje u saobraćaj turističkog voza je i njegova registracija kod nadležnih državnih organa. Ta procedura je započeta još prošle godine, ali taj postupak zahtijeva i dodatno angažovanje eksperata mašinske struke kako bi se ispunili svi uslovi za bezbjednu vožnju turističkim vozom”, kaže Kukalj.

Vlada Crne Gore vratila je Opštini Bar, radi realizacije projekta “Trasom starog Ćira” ruševnu zgradu površine 360 m2 u Boljevićima, u kojem je projektom predviđen muzej željeznice, suvenirnica, depo za “Ćira”, izložbeni i prostor za književne večeri i koncerte.

“Rekonstrukcija navedenog objekta nije završena. Projekat rekonstrukcije sa predmjerom radova ruševne zgrade u Boljevićima je urađen u skladu sa starim Zakonom o planiranju i izgradnji objekata i za isti tada nije pribavljana građevinska dozvola. Ujedno sa nabavkom turističkog voza raspisan je tender i za izbor izvođača radova na rekonstrukciji objekta. Izvođač je izabran, ali je u međuvremenu došlo do promjene Zakona o planiranju i izgradnji objekata pa bi za rekonstrukciju bilo potrebno “prepakovati” postojeći projekat u skladu sa novom zakonskom regulativom što zahtijeva određeno vrijeme”, kazao je Kukalj.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Baranin
Gost
Baranin

Kao svaka naša rabota! Moraju svi da se ugrade,pa što ostane za projekat.

Primorac
Gost
Primorac

Može Ćiro električni to bi bilo dobro

Bar
Gost
Bar

Ja sam iz limljana kakvi voz tu kola ne mogu proc od rupa ,taj put nije obnavljan preko 30godina tako da nije problem zakonska procedura no velika ulaganja u putnu infrastrukturu.Da seljani nisu improvizovali i sami krpili put bi bio potpuno neprohodan.

DUKLJA
Gost
DUKLJA

Ideja “Trasom starog Ćira” , je fenomenalna.Što se tiče dozvola,pogledajte vrh Rumije,sram Vas bilo.

Brza Isidora
Gost
Brza Isidora

Na gumenim točkovima. Pa dobro, rekli ste “(trasom) starog ćira”! Znači, ne prugom, ne šinama nego prosto “trasom”. OK, ali nije to to!

Momo-divlji
Gost
Momo-divlji

Današnji asvaltni put ide starom trasom, još kad bi popravili tunele….

Leopold
Gost
Leopold

Aj ne mlati

Bar
Gost
Bar

Kuda je pruga bila tuda je sad put ideja je dobra cak bi mozda bolje bilo da ide od bara preko sutormana kroz stari zeljeznicki tunel preko limljana pa preko virpazara do rjeke crnojevica.

Vaka
Gost
Vaka

Za precjenjeni traktor sa prikolicama imate 65000, a sad kada ste skapirali da trasa kojom ćiro treba da ide ponijelo je klizište prije 5godina nastaje problem. Sad tražite od seljana pare da onu to fibansiraju iako ste vi trebali da bi vam biznis plan uspio!

Send this to a friend