Društvo

Crnogorske NVO učile o primjeni projekata

Nevladine organizacije (NVO) Omladinski kulturni centar iz Herceg Novog, Romska organizacija mladih Koračajte sa nama – Phiren amenca iz Podgorice i Građanski kreativni centar sa Cetinja učestvovale su u obuci o pravilima, procedurama i finansijskim upravljanjem projekata u cilju njihove uspješnije primjene.

Te tri organizacije dobitnici su projekata u okviru Programa mentorske i finansijske podrške novih članica Mreže omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske, čiji je osnivač za Crnu Goru NVO Prima, a koji se sprovodi u okviru šireg istoimenog regionalnog projekta, uz podršku Evropske komisije.

Izvršna direktorica NVO Prima Aida Perović Ivanovi kazala je da će se baviti procedurama Evropske unije (EU) za vođenje projekata koje finansira Evropska komisija (EK), kao što je to slučaj sa ovim projektom.

“U fokusu nam je PRAG procedura sa jedne strane, dok sa druge strane želimo da podignemo naše kapacitete koji se tiču toga kako da skladištimo, arhiviramo dokumentaciju vezanu za projekte“, navela Perović Ivanović.

Ona je kazala da su se prethodna dva dana na obuci bavili strateškim planiranjem i osnovom implementacije projekata, navodeći da su, osim učenja, sa trenericom uradili strateške planove i dokumente za sve nove članice.

„Organizacije su samo donekle upoznate sa ovim procedurama. Sa jedne strane, većina organizacija koje prisustvuju treningu nije imala mnogo projekata u kojima je donator EK. Uglavnom su to bili grantovi domaćih, lokalnih ili nacionalnih donatora, pa su time procedure drugačije i zahtijevnije kad je u pitanju EK“, navela je Perović Ivanović.

Prema njenim riječima, jedan od prvih problema koje su konstatovali tokom obuke, a sa kojim se organizacije suočavaju, jeste da male i srednje razvijene organizacije kakve su obuhvaćene Programom mentorske i finansijske podrške „imaju manir da u projektima planiraju veliki broj aktivnosti, a za veoma mali budžet“.

„Time bivaju prenatrpani i dolaze u situaciju da splašnjava motivacija da se bave ovim poslom, koji de fakto jeste humanitarni, ali se ne može raditi bez novca. Drugi problem koji smo uočili jeste da često postoje različita pravila za jednu istu stvar vezano za domaće zakonodavstvo ili pravila svakog posebnog donatora“, rekla je Perović Ivanović.

Ona je ocijenila da je obuka prilika da se organizacije upoznaju sa svim pravilima, procedurama i načinima kako da, kako je navela, dobro i odgovorno rade svoj posao, „kako i da u zakonskom smislu finansije budu rađene kako treba“.

Govoreći o narednim aktivnostima koje planiraju da sprovedu u okviru Mreže, Perović Ivanović je istakla da će tokom cijelog avgusta do sredine septembra baviti obukama novih članica.

„Teme su uglavnom vezane za model omladinskog fonda, kako se sprovodi, kako voditi ovaj projekat, kako raditi na većoj vidljivosti projekata i da na taj način povećamo efekete. Slijedi nam da potpišemo ugovore sa novim članicama i da njihovi projekti zvanično počnu. Zvaničan početak projekata je planiran za 15. avgust“, istakla je Perović Ivanović.

Send this to a friend