Društvo

Crnogorskim studentima godišnje dostupno 330 stipendija

ilustracija

Značaj programa mobilnosti za usavršavanje studenata i akademskog osoblja je nemjerljiv, a iz Ministarstva prosvjete poručuju da su mogućnosti velike. Godišnje, stipendije, odnosno studijske boravke u okviru programa mobilnosti u kojima učestvuje Crna Gora dobija oko 230 crnogorskih studenata, dok stipendije stranih vlada dobije oko 90 studenata, što je i prosjek za posljednjih par godina.

“Želimo da istaknemo značaj programa akademske mobilnosti, u nadi da će što veći broj mladih ljudi imati priliku da period školovanja provedu na nekom od prepoznatih ustanova visokog obrazovanja u inostranstvu”, kazala je Dnevnim novinama Nada Vuksanović, koordinator za CEEPUS program mobilnosti.

Kao najznačajniji multilateralni program, dodaje, izdvaja se CEEPUS (Centralnoevropski program univerzitetske razmjene) koji u Crnoj Gori koordinira i administrira Ministarstvo prosvjete. U njega su uključene Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Mađarska, Makedonija, Moldavija, Poljska, Univerzitet u Prištini/Kosovo, Rumunija, Slovačka, Slovenija i Srbija.

“U 2017/18 godini CEEPUS i bilateralnu stipendiju za studijski/istrazivački boravak je dobilo 90 studenata, istraživača i nastavnog osoblja iz Crne Gore, a u našoj zemlji je u okviru CEEPUS programa boravilo 60 studenata i profesora”, istakla je Vuksanović.

Ona objašnjava da CEEPUS program, kao i bilateralni programi mobilnosti pružaju mogućnost crnogorskim studentima da jedan ili dva semestra provedu na nekom od univerziteta u zemlji članici programa saradnje. Prema njenim riječima, to je prilika mladim istraživačima da učestvuju u zajednickim naučno-istraživačkim projektima i nastavnom osoblju da budu angažovani kao gostujući predavači.

Pored CEEPUS-a, dostupni su i programi mobilnosti koji se realizuju po osnovu potpisanih bilateralnih sporazuma. Takođe, redovno se oglašavaju konkursi za stipendije stranih vlada, za koje se prijavna dokumentacija dostavlja Ministarstvu prosvjete, u kojem se vrši provjera ispunjenosti uslova i ispravnosti dostavljenih dokumenata, nakon čega slijedi, po pravilu, formiranje mješovitih komisija i izbor kandidata. Stipendije za kompletan ciklus studija svake godine uglavnom dodjeljuju Kina, Turska, Ruska Federacija, Mađarska, Slovačka, Italija, Grčka, Japan, Rumunija…

“Kada je riječ o stipendijama stranih vlada, o kojima Ministarstvo prosvjete biva obaviješteno diplomatskim putem, uglavnom se radi o stipendijama za kompletan ciklus studija (dodiplomski, postdiplomski Ili doktorski studijski programi). Ove stipendije podrazumijevaju pripremnu godinu za učenje jezika zemlje u kojoj se realizuje nastava”, ističe Vuksanović.

 

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Dardamel
Gost
Dardamel

Nasa djeca kad odu vani se totalno pogube iz razloga sto su standardi za ucenje tamo mnogo nizi i rastereceniji. Npr, na mom fakultetu u jednom semestru ima 7 predmeta u drugom takodje 7 dok bi na istom smjeru u Americi bilo 4 u jednom i 4 u drugom a o obimu knjiga da ne pricam i na kraju su… Više »

KSK
Gost
KSK

Ova u sredini je najpametnija. Dok drugi uče, ona gleda kako da se uda.

Lazalazarevic
Gost
Lazalazarevic

Glup komentar. Fotograf joj je rekao da se okrene ka objektivu jer je ilustracija radjena sa namjenom. Ovakvi komentari su bez smisla i bez svrhe

Sasha
Gost
Sasha

Vauu kako si samo pronicljiv i pametan -.-

Msse avetinjo
Gost
Msse avetinjo

A ne sprdajte se sa ovakvim teksrovima.
Zna se ko ide u inostranstvo..Sve djeca drzavnih funkcionera…

Send this to a friend