Društvo

CZIP apeluje da se riješi problem ptica koje stradaju zbog stakala na zgradama

Zaposleni Centra za zaštitu i proučavanje ptica uputili su inicijativu Glavnom gradu odnosno resornom Sekretarijatu i Agenciji za stanovanje, da se zajedničkim akcijama, riješi problem velikog broja ptica koje stradaju tako što udaraju u stakla na stambenim i poslovnim zgradama.

Kako su saopštili iz CZIP-a povećan je broj poziva zabrinutih građana koji pronalaze  koji pronalaze povrijeđene i mrtve ptice u blizini zgrada u kojima rade ili stanuju.

Kako ističu, posljednji slučaj zabilježen je 2. novembra kada je dobijen poziv od strane zaposlenih iz Centralnog registra privrednih subjekata, čije se kancelarije trenutno nalaze u stambenoj zgradi u Ulici Vaka Đurovića, zbog povrijeđene šumske sove (Strix aluco).

“Šumska sova inače zakonom zaštićena vrsta, prilično rijetka u glavnom gradu, može se naći na Gorici, u čijoj okolini je i nastradala. Zaposleni koji su nas obavijestili o ovom slučaju, saopštili su da je to  jedan od mnogobrojnih slučaja udara ptica u neadekvatno zastakljeno stepenište zgrade, međutim da nisu tražili pomoć jer su nalazili već mrtve ptice, dok je ova sova bila živa. Nažalost zbog teške povrede glave, centra za ravnotežu i unutrašnjeg krvarenja u mozgu uzrokovanog silinom udara, jedna od najpreciznijih grabljivica sa besprijekornim vidom, morala je biti uspavana”, navode iz CZIP-a.

Objašnjavaju da je uobičajeno da ptice udaraju u prozore zbog odsjaja vegetacije koju vide kroz staklo i na taj način stiču utisak da ne postoji staklena barijera.

“Ovi udari u kontinuitetu, mogu biti smrtonosni i uticati na smanjenje populacija pojedinih vrsta u gradovima, što bi za populaciju vrlo rijetke šumske sove u našem gradu bilo poražavajuće”. dodaju oni.

Iz CZIP-a su kazali da prema nedavnoj studiji oko milijardu ptica godišnje, strada u sudaru sa prozorima, usljed refleksije.

Međutim, kako ističu,  za ovaj problem postoji vrlo jednostavno i jeftino rješenje, a to je lijepljenje silueta grabljivica na problematične prozore.

“Ovakva praksa je poznata svuda u svijetu pa se siluete lijepe na staklima u blizini autoputeva, na autobuskim stajalištima, koja su obično napravljena od prozirnih materijala, stambenim i poslovnim zgradama, pa čak i kućama ukoliko su određeni prozori problematični za ptice”, dodaju oni.

Iz CZIP-a pozivaju građane koji su posvjedočili udaru ptica o prozore da ih kontaktiraju na mejl [email protected] ili 020272051 kako bi im obezbijedili potrebne siluete koje bi potom zalijepili na prozore svojih zgrada ili kuća.

“Na ovaj način zajedničkom sinergijom građana i resornih institucija, a uz stručnu pomoć CZIP-a, moguće je prenamijeniti problematične zgrade u ekološki prihvatljive objekte, i sačuvati neke od najugroženijih podgoričkih grabljivica poput šumskih sova”, dodaju oni.

A.G.

Send this to a friend