Društvo

Desetarka Mitrović nakon NATO misije u Letoniji: Miran život nikad ne bi smjele da naruše borbene sirene

Foto: Ministarstvo odbrane

Mir je najveće bogatstvo koje jedna država ima. Miran, svakodnevni život, nikad ne bi smjele da naruše borbene sirene. Ovo je poruka mlade vojnikinje, Dragice Mitrović iz Podgorice koja je bila dio crnogorskog kontigenta u NATO misiji u Letoniji.

Mitrović, 28-godišnja desetarka, u Vojsci Crne Gore je dvije i po godine, i to u Vodu za hemijsku, biološku, radiološku i nuklearnu odbranu (HBRNO), a u razgovoru za CdM podijelila je iskustvo nakon misije u Letoniji, gdje je provela pola godine sarađujući sa vojskama drugih država, upoznavajući se sa njihovom opremom, naoružanjem…

Mlada crnogorska vojnikinja u Vodu za HBRNO je na dužnosti dekontaminatora, a bila je jedina žena pripadnica VIII crnogorskog kontingenta u NATO misiji Isturenog ojačanog prisustva u Letoniji (eFP). U razgovoru za CdM, Mitrović poručuje da je predstavljati svoju zemlju izazov i odgovornost.

“Vojska je institucija koja ne pravi podjele, pa  sam tako i ja, vojnikinja, imala ista prava, obaveze i zadatke kao i moje kolege iz kontingenta. Sigurno da bi bilo lakše da sam imala bar jednu kolegenicu iz Crne Gore ali, bila sam dio sjajnog kolektiva koji me je  gledao kao sebi ravnu, tako da sam uz njihovu podršku uspješno iznijela sve postavljenje zadatke”, istakla je ona.

Novo iskustvo predstavljao je i teren na kojem su rađene vježbe. Reljef  Letonije  se, pojašnjava Mitrović, veoma razlikuje od onoga sa čime su se susretali na obuci na terenima u Crnoj Gori.

“Veliko prostranstvo, ravnica, potpuno odsustvo bilo kakvih uzvišenja i drugačiji sastav tla su otežali pješadijske radnje. Orijentacija u prostoru, korišćenje mape, napad i odbrana, predstavljali su pravi izazov na takvom terenu. Letonija je država čija se klima prilično razlikuje od naše mediteranske. Velika vlažnost vazduha i niske temperature u zimskim mjesecima bili su novo iskustvo za sve nas”, kaže za CdM 28-godišnja desetarka.

Takođe, Mitrović ističe da joj je obuka u Letoniji iskustvo koje joj je, osim u profesionalnom smislu, doprinijelo i ličnom razvoju i usavršavanju. Sarađivali su sa vojskama drugih država, upoznali se sa njihovom opremom i naoružanjem, ali i upoznali divne ljude i sklopili prijateljstva.

“Pola godine je prilično dug period.  Kada spavaš u spavaoni sa još 10 osoba iz raznih zemalja, sa različitim navikama, moraš da se  prilagođavaš.  Misija je odličan test spremnosti, kako pojedinca tako i grupe, da se usavršava, uči i pokaže ono što zna. To je i test ličnosti, gdje su tolerancija i vaspitanje od ključne važnosti”, naglasila je ona.

U toku misije u slučaju da se desi nuklerani incident, crnogorski vojnici uvježbavali su situacije dekontaminacije, neutralisanje posljedica incidenta…

“Treba imati u vidu da smo mi mala država čija vojna opremljenost ne može da se poredi sa velikim vojnim silama. Međutim, u ravni sa njima su sposobnost i uvježbanost naših vojnika da odgovore zadacima. Crnogorski kontigent je osim svoje opreme koristio i opremu Republike Slovenije, tako da smo se obučili i za rad sa nečim što će tek stići u naše jedinice. Crnogorska vojska raspolaže brojnom savremenom HBRNO opremom i ova i slične misije su dobar pokazatelj što treba promijeniti kako bi išli ukorak sa vojnim dostignućima”, kazala  je za CdM vojnikinja Mitrović.

Nakon dosadašnjeg iskustva u Vojsci Crne Gore, ono što za Mitrović nema cijenu, jeste mir. U Novoj godini građanima Crne Gore mlada vojnikinja poželjela je miran i spokojan život.

“Mir je najveće bogatstvo koje jedna država ima. Podjednako vrijedi kao i život, jer bez mira nema ni sigurnog ni spokojnog života. Miran, svakodnevni život, nikad ne bi smjele da naruše borbene sirene. Miran i spokojan život – to je ono što bih poželjela svima nama”, zaključuje Mitrović.

Ana Šofranac

Send this to a friend