Društvo 71. godišnjica osnivanja NR Kine

Doživite Kinu kroz ovih 14 priča

Kina danas obilježava 71. godišnjicu osnivanja Narodne Republike Kine. Ove godine, na isti datum, Kinezi slave i jedan od svojih velikih tradicionalnih praznika – Praznik sredine jeseni.

Tim povodom, Ambasada NR Kine u Crnoj Gori izdala je publikaciju „Kina i kinesko- crnogorski odnosi ispričani kroz iskustva“ kao jedinstven poklon građanima Crne Gore i Kinezima koji žive u našoj zemlji.

O odnosima između Kine i Crne Gore, razlikama, ali i sličnostima dvije zemlje, te svojim iskustvima, pričalo je 11 autora. Kroz tekstove o kulturnom nasleđu publikacija nam približava ovu drevnu civilizaciju, donoseći jedinstveni šarm savremene Kine i poziv da istražimo ovu prijateljsku zemlju.

U uvodnom tekstu Budućnost bilateralnih odnosa izgleda svijetlo kineski ambasador u Crnoj Gori Liu Đin napisao je: „Kina i Crna Gora su dobri prijatelji i partneri koji se međusobno poštuju i podržavaju. Bez obzira koliko je složena i promjenljiva međunarodna situacija, naši bilateralni odnosi ostaće čvrsti. Kineska vlada pridaje veliki značaj razvoju odnosa između Kine i Crne Gore, zadovoljna je kontinuiranim rezultatima saradnje i uvijek podržava pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji“.

O dobrim odnosima između dvije države i pokazanoj solidarnosti u doba pandemije koronavirusa govorio je i ambasador Crne Gore u Kini Darko Pajović.

“Sa posebnim emocijama zaposleni u ambasadi Crne Gore u NR Kini se sjećaju kako su naši dragi prijatelji
iz svih krajeva Kine, kako institucije, tako i kompanije i veliki broj građana NR Kine, donirali zaštitnu medicinsku opremu Crnoj Gori… Jedinstven je i primjer jedne kineske kompanije čiji je predstavnik vozio neprekidno 18 sati da bi uručio donaciju medicinske opreme ambasadi Crne Gore u Pekingu“, naveo je Pajović u tekstu Solidarnost kao potvrda snage crnogorsko-kineskog prijateljstva.

Iako po mnogo čemu različite, dvije zemlje dijele antifašističku istoriju i slobodarski duh, ocijenio je Vatroslav Belan, Nacionalni koordinator Crne Gore u Mehanizmu saradnje „17+1“. U tekstu Dijelimo antifašističke vrijednosti on navodi: Mnoga iskustva Kine u poslednjih 40 godina reformi i otvaranja, znanje koje je akumulirano u tom periodu, a koje je Kinu uzdiglo na poziciju druge ekonomske sile svijeta, su primjenljiva i u Crnoj Gori, bez obzira na različito društveno-političko uređenje“.

Veliki je prostor za saradnju i u sportu. Proslavljeni crnogorski vaterpolo stručnjak a sada selektor ženske vaterpolo reprezentacije Kine Petar Porobić ocijenio je: „U ekipnim sportovima, postoje mogućnosti da mlade ekipe iz Kine borave u Crnoj Gori, igraju utakmice sa klubovima i time stiču neophodno takmičarsko iskustvo. Smatram da postoje svi uslovi i spremnost nekih nacionalnih saveza Crne Gore i da uključe mlade reprezentacije Kine u sistem takmičenja mlađih kategorija Crne Gore“, navodi se u tekstu Kineski sportisti da stiču takmičarsko iskustvo u Crnoj Gori.

Kineske studije – most saradnje sa univerzitetima i kompanijama iz Kine donosi nam priču o Univerzitetu Donja Gorica (UDG), koji ima potpisane memorandume o saradnji sa 18 kineskih univerziteta i sa nekoliko poznatih kompanija. “Program Kineskih studija je zasnovan na istraživanju kulture, istorije, filozofije, ekonomije, ali i informatike pa predstavlja jedinstven program kineskih studija u Evropi. Jedna od njegovih drugojakosti je i
ta što će svi studenti Kineskih studija biti učesnici programa razmjene koji će uključivati boravak na jednom od univerziteta u Kini ali i obavljanja praksi u kineskim kompanijama”, navela je dekanica Kineskih studija Univerziteta Donja Gorica, Marija Orlandić.

Veliku ulogu u razvoju prijateljskih odnosa između Kine i Crne Gore ima Institut Konfucije koji funkcioniše pri Univerzitetu Crne Gore. U tekstu 5 godina postojanja Instituta Konfucije crnogorska direktorka Instituta, Milena Đukanović, piše: „Ponosni smo na veliko interesovanje crnogorskih građana za ovu daleku zemlju i njenu bogatu kulturu. To možemo potvrditi kroz veliki broj polaznika kurseva kineskog jezika od najnižeg nivoa HSK1 do najvišeg HSK6, a čak 5.000 polaznika kurseva imali smo samo u prošloj godini“.

Konfucijeva misao usvojena je i prenošena generacijama i postala je najznačajniji dio tradicionalnog kineskog načina mišljenja. On pripada Kini, ali i svijetu, jer se njegovo mišljenje širilo, formirajući konfucijanski kulturni krug koji je znatno uticao na sve istočnoazijske zemlje, čak i dalje. O ovom velikom misliocu i učitelju više možete pročitati u
tekstu Konfucije i konfucijanizam.

Priča o saradnji bila bi nepotpuna bez najvećeg projekta, izgradnje prioritetne dionice autoputa Bar-Boljare.

“Od nedavno, svakog dana u šest sati ujutru i uveče, u mjestu Vilac začuje se melodično zvono. Ovo je poseban “bezbjedni sporazum” među zaposlenima naprojektu autoputa Bar-Boljare tokom epidemije. Sve dok zvono zvoni na vrijeme, to znači da su svi zaposleni zdravi i bezbjedni”, piše o svojim iskustvima na projektu Vladan Gazivoda, zaposleni kompanije CRBC, u tekstu Moja emocija prema poslu postala je vremenom sve dublja.

Za produbljivanje ekonomske saradnje veliku ulogu ima grad Ningbo, u kojem od 2017. godine postoji Nacionalni paviljon Crne Gore. “Vjerujemo da će, kako se situacija sa epidemijom bude poboljšavala, Crna Gora imati sve više turista iz Grada Ningbo, a sve više crnogorskih proizvoda će na kinesko tržište ući preko ovog grada”, poručuju uz Uprave za trgovinu Ningbo, u tekstu Od „crteža slobodnom rukom” do „remek-djela”.

Stvarajući muzička remek-djela višestruko nagrađivani crnogorski pijanista i direktor festivala KotorArt, Ratimir Martinović, imao je priliku da posjeti Kinu. U tekstu Kako me je Kina mijenjala navodi da Kineze krase razumijevanje, strpljenje, blagorodnost i znatiželja za drugačijim pogledom. “Upravo ove osobine mojih kineskih sagovornika i prijatelja jesu ono što, po mom doživljaju, ovu naciju diskretne otvorenosti pojedinaca, u kombinaciji sa sviješću sopstvenog nasljeđa i vrijednosti, partikularnog društvenog uređenja, impresivnih brojeva i gvozdene discipline, čine primjerom iz kojeg mnogi mogu i treba da uče – jer u zajedničkoj budućnosti važnu ulogu imaće upravo ovaj Zmaj sa Istoka”.

S druge strane, Yu Xi novinarka Kineske medijske grupe, koja je prethodno tri godine radila u Kineskoj ambasadi u Crnoj Gori, Crnogorce doživljava kao hrabre, odgovorne, ponosne i heroje. “Kada sve ovo prođe, doći ću opet u moju omiljenu Crnu Goru, da posjetim moje drage prijatelje, i još jednom uživam u moru, suncu, na Lovćenu, Crnom jezeru…”, poručuje u tekstu Iz dubine nesreće izlazi blaženstvo.

Da dovedu i druge kineske turiste trude se u agenciji Fly Montenegro Travel. Ana Marojević, osnivač i CEO ove agencije u tekstu Od 2018. utrostručen broj kineskih turista koji posjećuju Crnu Goru navodi: “Sve vrijeme tokom pandemije bili smo prisutni kroz online promociju na popularnim društvenim mrežama u Kini, a tržištu smo pristupili na poseban način, kako kineski turista očekuje i zaslužuje”.

Veliki je broj crnogorskih studenata koji odlučuju da dio školovanja završe u Kini. Među njima je i Janko Šćepanović, doktor političkih nauka iz Međunarodne politike, koji nam svoje iskustvo studiranja i života u Kini priča kroz tekst Moja kratka priča u Kini.

I na kraju, o Kini morate znati i ovo: dva festivala važna su svakom Kinezu. O običajima, vjerovanjima i načinima proslave Kineske nove godine i Festivala sredine jeseni pročitajte u tekstu Važni kineski tradicionalni festivali.

Send this to a friend