Društvo

Finalna faza nominacije za uključivanje NP Biogradska gora na UNESCO listu

Izradom nacrta Nominacionog dosijea za treće proširenje serijskog dobra UNESCO svjetske prirodne baštine „Ancient and Primeval Beech Forests“, započeta je finalna faza nominacije evropskih izvornih bukovih šuma i prašumskih bukovih kompleksa na teritoriji Crne Gore, Švajcarske, Češke, Poljske, Slovačke, Italije, Francuske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Makedonije.

U cilju zaštite prirodnih vrijednosti, stručne službe JP Nacionalni parkovi Crne Gore (JPNPCG) su ovaj proces započele u saradnji sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma i Ministarstvom kulture. Tako bi, u slučaju da Komitet za Svjetsku baštinu UNESCO, donese odluku o proširenju liste, naša zemlja, pored NP Durmitor, dobila još jedno zaštićeno prirodno područje, koji govori da su u nacionalnim parkovima sačuvane temeljne vrijednosti prirode, saopšteno je iz JPNPCG.

Ovaj proces, ukupno za Crnu Goru, koja je na putu Evropske unije, i JP Nacionalni parkovi, predstavlja veliki ponos, a ujedno i veliki izazov i odgovornost u daljem očuvanju ovog jedinstvenog ekosistema.

Sredinom januara 2020. godine zakazan je radni sastanak predstavnika zemalja koje su kandidovale područja značajnih izvornih i prašumskih bukovih šuma u Beču, kako bi dodatno razmotrili sve sadržaje zajedničke UNESCO nominacije.

Podnošenje zajedničkog nominacionog dosijea, za treće proširenje Svjetske liste primarnih bukovih šuma i prašumskih šumskih kompleksa Komitetu za Svjetsku baštinu UNESCO, planirano je krajem januara 2020. godine.

Na listi Svjetske baštine od 2007. godine evropske bukove šume su zaštićene kao „Netaknute bukove šume Karpata“ (Ukrajina i Slovačka). Nakon dva proširenja, 2011. i 2017. godine, ovo dobro svjetske prirodne baštine broji 78 područja koje se nalaze u 12 evropskih država. Treće proširenje, u okviru kojeg je nominovan i prašumski rezervat bukve u NP Biogradska gora, uključuje 30 novih i 7 područja sa modifikacijama postojećih granica.

Ideja da se formira veliko serijsko UNESCO dobro Svjetske baštine na prostoru Evrope nastala je u cilju zaštite ekosistema bukovih šuma. Uključivanjem novih područja na popis svjetske baštine, veliko i jedinstveno područje značajnih šumskih kompleksa bukve dobiće još veću vrijednost.

Send this to a friend