Društvo

Godina klimatskih rekorda: Od arktičke hladnoće na Žabljaku do toplotnih talasa u Podgorici

Micev, foto: Dan

Tokom 2019. najviša zvanična temperatura iznosila je 40,1 Celzijusovih stepeni i izmjerena je 13. avgusta u Podgorici, a zvanično najniža izmjerena je u jutarnjim satima 8. januara na Žabljaku, kada je zabilježeno -20,6 stepeni, rekao je CdM-u načelnik Odsjeka za analizu i prognozu vremena u Zavodu za hidrometeorologiju i seizmologiju Branko Micev.

Godina klimatskih rekorda

Širom svijeta tokom 2019. godine dostignuti su ili oboreni brojni temperaturni rekordi. Jul 2019. bio je najtopliji mjesec u svijetu otkako se sprovode mjerenja. Oktobar ove godine bio je najtopliji oktobar ikad registrovan na planeti i bio je to peti uzastopni mjesec u kom je toplotni rekord ili srušen ili mu se temperatura približila.

<<<Drugi najtopliji novembar u posljednjih 140 godina<<<

Iz Svjetske meteorološke organizacije saopštili su da će 2019. vjerovatno biti druga ili treća najtoplija godina ikada. Konačnu rang listu objaviće u januaru.

No, kako ističu, temperatura je samo djelić te priče. Proteklu deceniju karakterišu topljenje lednika, rekordni nivoi mora, porast temperature okeana i ekstremne vremenske nepogode…

U Crnoj Gori najtopliji avgust, najhladniji januar

Neki klimatski rekordi dostignuti su i u Crnoj Gori. Ipak, s obzirom na to da je godina još u toku, Micev ističe da je rano govoriti o njima.

“Na bazi preliminarnih podataka, najtopliji mjesec ove godine bio je avgust sa prosječnom maksimalnom dnevnom temperaturom od 35 stepeni Celzijusovih u Podgorici i 25 stepeni u Žabljaku”, kaže načelnik Odsjeka za analizu i prognozu vremena u HMZCG.

Na Žabljaku kiša svakog drugog dana

Najkišniji mjesec je bio novembar.

“Tokom novembra tri najkišnije lokacije su Šavnik (735 litara po kvadratnom metru), Cetinje (706) i Kolašin (699). Najviše kišnih dana bilo je u Žabljaku (189), Nikšiću (144) i Cetinju (135), a u Podgorici ih je bilo 123″, dodaje Micev.

Oluje, pljuskovi, suše…

On naglašava da smo u januaru, februaru i martu imali učestalu pojavu olujnog sjevernog vjetra, a na početku godine bilo je i temperaturnih inverzija na sjeveru.

Olujni sjeverni vjetar, snijeg i zaleđivanje obilježili su 10. januar i u regionu Podgorice prema primorju”, podsjeća Micev i dodaje da je maj bio veoma kišan.  

Tokom juna, jula i avgusta u kontinentalnim predjelima su popodne bili česti pljuskovi i grmljavina.

“Devetog jula uveče bilo je jako nevrijeme. Krajem tog mjeseca, 28. i 29, snažan ciklon pogodio je obalu, dok su 25. avgusta kasno uveče jako nevrijeme i olujni oblak izazvali nestanak struje”, rekao je Micev.

Oktobar je bio veoma sušan, vrijeme je bilo stabilno i toplo, sa maglom na sjeveru po kotlinama i dolinama. 

“Novembar je bio izuzetno kišan i zbog obilne količine vode bilo je određenih posljedica u regionu Nikšića. Potom nas je 21. i 22. decembra pogodio izuzetno jak ciklon, obilna kiša i olujni udari južnog vjetra”, ističe Micev.

Najviša temperatura izmjerena 2007. u Podgorici, najniža 1985. u Rožajama

Apsolutni temperaturni rekordi u Crnoj Gori, prema preliminarnim podacima, ove godine nisu oboreni.

“Najviša izmjerena temperatura iznosi 44.8 stepeni Celzijusovih i izmjerena je 24. avgusta 2007. u Podgorici, a najniža od -32 stepena Celzijusova izmjerena je 13. januara 1985. u Rožajama”, zaključuje Micev.

Žana Novović

Send this to a friend