Društvo

Hitno pristupiti izmjeni medijske politike u Crnoj Gori

Javna sporenja oko načina na koji je novinarka RTCG Duška Pejović intervjuisala lidera URA i koalicije Crno na bijelo Dritana Abazovića aktuelizovala su pitanje uloge medija u demokratskom društvu, a posebno uloge RTCG kao nacionalnog javnog medijskog servisa, pa Media centar pozova novu skupštinsku većinu i sve relevantne društvene aktere da započnu proces izmjene medijske politike u Crnoj Gori, koja će afirmisati novinarstvo kao posao u službi javog interesa.

Podsjećaju na to da je Crna Gora na 105. mjestu na listi nevladine organizacije ‘Reporteri bez granica’ u njihovom najnovijem izvještaju o slobodi medija, i da se nalazi između dvije afričke države, Mozambika i Angole.

“To je za jednu stepenicu lošija pozicija od one na kojoj je bila prije četiri godine, kada je počeo mandat odlazećoj Vladi”, kazao je Dragoljub Duško Vuković, predsjednik Skupštine Media centra.

Prema njegovim riječima, Ministarstvo kulture, na čelu sa ministrom Aleksandrom Bogdanovićem i direktorom Direktorata za medije Željkom Rutovićem, bilo je najveća prepreka da se okruženje za rad medija u Crnoj Gori učini slobodnim i sigurnim.

“Zahvaljujući rigidnom stavu Ministarstva kulture prema suštinskim inicijativama i predozima NVO, stanje medijskih sloboda se pogoršalo. Zahvaljujući lošim zakonskim rješenjima koje je upravo predložilo Ministartvo kulture, RTCG je i dalje zarobljena, kao i Agencija za elektronske medije, koja bi morala osigurati primjenu zakonskih rješenja i funkcionalnost tržišta elektronskih medija”, kazao je Vuković.

Kako je naglasio, nova skupštinska većina može započeti proces izmjene medijskih zakona odmah nakon konsituisanja najavljenog za sledeću nedjelju, ne čekajući formiranje nove Vlade i vjerovatne promjene u Direktoratu za medije.

“Izmjenama Zakona o RTCG se moraju stvoriti uslovi za izbor samostanog i odgovornog Savjeta nacionalnog medijskog servisa, koji će kasnije moći da izabere profesionalni menadžment. Sa novim Savjetom i menadžmentom biće stvoreni uslovi da novinari rade svoj posao bez pritisaka, pa će biti i manje profesionalnih propusta kojih je bilo i prilikom intervjuisanja Dritana Abazovića u studiju TVCG”, navodi Vuković.

Javnost, ističe on, treba da zna da se svima mogu desiti profesionalni propusti, na koje treba ukazivati i sankcionisati ih.

“Ali je problem kada propusti nijesu to, nego su temeljni dio uređivačke politike, što je bio slučaj posljednjih godina u RTCG. Umjesto što se sada bijes nezadovoljnih građana usmjerava na jednu novinarku, koja je bila proganjana od aktuelnog menadžmenta kontrolisanog od DPS-a, energija treba da bude okrenuta izgradnji sistema koji će biti garant objektivnosti i kredibilnosti ne samo nacionalnog, nego i lokalnih medijskih servisa”, zaključio je Vuković.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
marius
Gost
marius

O cemu ovaj prica ? Novinar koji vodi intervju sa nekim politicarem izgleda nema pravo da gostu postavlja pitanja ako se ovome to ne svidja. Zar ta praksa nije svojstvena samo nedemokratckim ,totalitarnim drustvima ? Koji je to narod koji je bio uvrijedjen ovom emisijom. Postoji li u ovu drzavu i drugi narod kome se ova emisija svidjela, ili je… Više »

Send this to a friend