Iako je pušenje u zatvorenim prostorijama u Crnoj Gori zabranjeno, ipak to u praksi nije slučaj. Nije rijetkost da u ugostiteljskim objektima posjetioci ipak konzumiraju klasične cigarete. U Turističkoj inspekciji tvrde da su kontrole intenzivirane od početka godine. Kažu i da se Zakon najviše krši u Podgorici, Nikšiću, Herceg Novom, Bijelom Polju i Beranama.
Na drugoj strani, u Ministarstvu zdravlja ističu da podaci o prevalenciji upotrebe duvanskih proizvoda u Crnoj Gori upozoravaju i alarmiraju sve sektore da je konačno došlo vrijeme da se realizuju pojačane mjere ograničavanja dostupnosti i upotrebe duvanskih proizvoda. I dalje rade na izmjenama Zakona.
Turistička inspekcija ima 25 inspektora
Iz Turističke inspekcije za CdM kažu da je od početka godine izvršeno 1.489 nadzora u cilju kontrole upotrebe duvanskih proizvoda.
“Inspekcijske kontrole su intenzivirane od početka godine, imajući u vidu da se u zimskim mjesecima boravi u zatvorenim prostorima ugostiteljskih objekata. U ovom periodu je Turistička inspekcija aktivna i u poslijepodnevnim časovima. Od početka godine je izvršeno 1.489 nadzora u cilju kontrole upotrebe duvanskih proizvoda, konstatovano je 253 nepravilnosti, izdato je 458 prekršajnih naloga u iznosu od preko 100.000 eura i pokrenuta su 23 prekršajna postupka protiv pravnih i odgovornih lica u pravnim licima”, precizirali su iz inspekcije.
Kada je riječ o prošloj godini, iz Turističke inspekcije navode da je u 2024. godini bilo 2.061 inspekcijskih kontrola u pogledu nadzora nad primjenom odredbi Zakona o ograničenju upotrebe duvanskih proizvoda, a broj konstatovanih nepravilnosti je 687.
Prema podacima koje su dostavili CdM-u, izdato je 1.035 prekršajnih naloga u iznosu preko 308.000 eura i pokrenuto je 98 prekršajnih postupaka ka sudovima za prekršaje.
CdM je pitao i da li inspektori reaguju po prijavama građana ili postoje redovne kontrole ugostiteljskih objekata, te koliko su česte.
“Kontrole su svakodnevne, a postupa se naravno i po inicijativama građana. Turistička inspekcija ima 25 inspektora na nivou Crne Gore”, preciziraju iz Turističke inspekcije.
A kada je riječ o kaznama, Zakon propisuje novčanu kaznu u iznosu od 500 eura za pravno lice i 100 eura za odgovorno lice u pravnom licu, za preduzetnika je propisana novčana kazna u iznosu od 150 eura, a za fizičko lice 30 eura.
“Evidentno povećanje broja korisnika duvanskih proizvoda”
Na drugoj strani, u Ministarstvu zdravlja kažu da i dalje rade na Nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda.
CdM je pitao i da li su usvojene sugestije onih koji se protive ovakvom zakonskom rješenju, te da li je postignut određeni kompromis, no konkretan odgovor nismo dobili.
Podsjetimo, ranije je sektor ugostiteljstva izrazio izabrinutost da bi moguća ograničenja u dijelu zabrane korišćenja bezdimnih duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru, negativno uticala na njihov rad.
Iz resora na čijem je čelu Vojislav Šimun navode da podaci o prevalenciji upotrebe duvanskih proizvoda u Crnoj Gori upozoravaju i alarmiraju sve sektore da je konačno došlo vrijeme da se realizuju pojačane mjere ograničavanja dostupnosti i upotrebe duvanskih proizvoda , kako bi se uspješno eliminisali štetni efekti i spriječile štetne podljedice po ljudsko zdravlje.
“Posebno treba naglasiti da su djeca i mladi naročito izloženi negativnim uticajima duvanskih proizvoda, a u prilog tome ide i činjenica evidentnog povećanja broja korisnika duvanskih proizvoda (tradicionalnih i tzv.novih ) među ovom, posebno osjetljivom populacionom grupom”, kazali su iz Ministarstva zdravlja.
S tim u vezi, kako dodaju, Ministarstvo zdravlja inicira izmjene i dopune važećeg Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda, kako bi se normativno dodatno regulisala upotreba i promet duvanskih proizvoda uključujući i nove duvanske proizvode.
“Smanjenje prevalencije upotrebe duvanskih proizvoda utiče na stvaranje ambijenta koji podržava zdravlje. Na Nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama pomenutog Zakona se aktivno radi, nakon čega će biti organizovana javna rasprava. Ipak, smatramo da je još rano govoriti o preciznim zakonskim rješenjima i kaznenim odredbama, koje će biti propisane za nove i bezdimne duvanske proizvode, elektronske cigarete i druge duvanske kao i nikotinske proizvode”, navode u odgovorima dostavljenim CdM-u.
Ističu da Ministarstvo zdravlja u svom djelovanju uvijek naglašava potrebu zaštite zdravlja stanovništva.
“Kada Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda bude završen, Ministarstvo zdravlja organizovaće javnu raspravu, o kojoj će javnost biti blagovremeno obaviještena”, zaključuju.
Amra Nikočević
Sto se Rozaja tice,ni jedan jedini ugostiteljski objekat u centru grada ne postuje pravilo o duvanskim proizvodima. Pojedini se hvale da im inspekcija ne moze nista i da zavrsavaju to,kako i na koji nacin treba tuzilastvo da ispita. Evo sjutra dodjite napisacete 5.6 kauni min.
Ne mogu vjerovat o cemu pricate!Pa samo procitajte komentare.U Kotor ista stvar!Sjednem na pice izadjem usmrdjen.Pa mi nepusaci smo ugrozeni,gdje su nasa prava?!
A imamo li mi pušači neka prava, ovo je diskriminacija klasična. I Alkohol zabranite i kafu i one su štetne. Zašto ne dozvolite lokalima da sami odluče i neku Taxu da plaćaju i kraj. Nepušači u lokal dje se ne pusi a pušači dje mogu zapalit. U birtijama/ kafanama klasičnim se ne može pusit . Stvarno presmiješno. Ili mi sto… Više »
Nemas prijatelju prava. Cim smatras da je u redu da pusis, ne moze se smatrati da si uracunljiv i brinuti se o tvojim pravima na neuracunljive odluke.
Koja inspekcija.To nije istina.Ja ih joŝ nisam vidio.Dje oni to kontroliŝu.Ja ne znam dali uopŝte postoji ta inspekcija
postoji postoji
u talu sa kafedžijama
Trebalo bi tuziti inspektore. Krivicna prijava zbog zloupotrebe sluzbenog polozaja…
Kod nas moras o jadu da ih zabavis da bi radili svoj posao. Bolje da daju otkaz ako nece da savjesno rade… A ti njihive price kako idu i kontrolisu, to macku o rep
ja popusim pet cigara dnevno………
5 ili 65, nebitan je broj. Bitno je da spadas u ljude koji vole da udisu dim. Za to nema opravdanja.
Ne kažnjavate za pušenje u potpuno zatvorenim zastakljenim ,,terasama”. A zakon je jasan. Nije bitno od kojeg je materijala, nego sa koliko strana je zatvoren. Smije samo sa jedne, sve drugo je zatvoreni prostor. Staklo ne propušta dim, kao ni beton.
Prisetajte kroz dom zdravlja pa cete napunit kasu. Sramota!!!
U NK ne postoji mjesto dje se ne pusi. Jad i cemer. Ide se u Yugoslaviju i kao imaju prostorije sa ogromnim prolazom izmedju za pusace i nepusace kao da dim zna kuda treba da ide. Sve farsa najobicnija i okuruzenje koje pogoduje kanceru. U PG cak u restoranu Porto…
E kakvih spijuna odje ima😂😂😂podjite tamo dodjite ovamo ti se pusi tu se dimi😂😂😂
Kakva crna inspekcija.Puŝi se dje se stigne.Haos.Niko ništa ne preduzima protiv ovog otrova od cigara.Pih
Како правно лице конзумира дуван, па гаказне са 500 евра?
Pravno lice dozvoljava pusenje u svojim prostorijama. Trebala bi veca kazna da bude. 4000e minimum.
Odugovlaci se sa zakonom i tolerise se pusenje to je ocigledno. Inspektori tolerisu pojedine.
Na Žabljak inspektorka u sred objekta puši s njima, šta reći
Neka jos uvedu zakon da moramo na trcanje u 7 ujutro
Pa to ti ne bi loše bilo, pogotovo za tebe i slicne tebi sto nas sve potrovaste cigarima gdje god stignete, pa bi izgleda radije to nego zdrave stilove zivota da praktikujete
To bi bilo korisno i zdravo
I za 5 godina bi bili zdraviji, prvenstveno u glavi
Pa mito i korupcija je pravi primjer pušenja u ugostiteljskim objektima.
Nema nikoga doma .
Nema staklene bašte u kojoj se ne puši. To je zatvoreni prostor, ne pravite nas ludima. Kažnjavajte i punite budžet. Pravite tim parama dječja igrališta.
U jednom većem lokalu u Nikšiću, dim je toliki da pršute mogu sušit. Ne daju pepeljare, nego tanjiriće od kafe. Dolazi konobar i kupi tanjiriće, kaže stiže inspekcija. Insepktor uđe, dim ne može da ne primijeti, osim ako nema čulo vida i mirisa, sjedne, porazgovara sa vlasnikom i ode… Toliko o kontrolama i inspektorima.
Sta to kontrolisu, posto koriscenje duvanskih proizvoda nije sigurno? Ne mozes izac iz kafica sto se neces usmrdjet na cigare, a pobjede su kad ti konobari recu da mozes nakon 11,12 da pusis, tako da je to dobar pokazatelj kakve su im kontrole i kako su strogi i ozbiljni nasi inspektori, nema ih u svijet…
U Hilton se svako jutro dimi iz najjace
Zašto onda prodajete cigate? 21.vijek ljudi konzumiraju travu po evropi i svijetu a vi izigravate gospočad. A nemate dva zuba u glavu. Samo kako da kaznite te guostitelje. Za vladu je čokolada luksuz! POPOVI VAM PUŠE TRAVU I HAŠIŠ! pa tamu udarite.
U HN nema lokala dje se ne dimi.
Niko nikad nije došao u kontrolu
Ne moze se živjeti od cigara i dima.
Pih
Taman tako, dodjite subotom vece u Twins, svjeze meso do ponoci je suvo bolje nego na Njeguse
Nije istina, u vecini se pusi, ali ima i cetvrtina u kojoj se ne pusi. Svi znamo od kojih velikih lokala je krenulo pusenje, nije im se nista moglo, pa su onda i ostali krenuli. Ispocetka se postovalo, a da je inspekcija kaznjavala i danas bi se postovalo.
Puši vam se po školskim toaletima. Djeca 7,8,9 su na cigarama, vejpovima i ostalom smeću. Učinili ste to dostupnim kao žvake.
Kako para fali.
Jos malo će da piṣ̌u kazne kad prdne neko..da ne ubije koga izduvnim gasom…biće da idemo naduṣ̌eni ka’ baloni…
Ne smijes prdnut do kyće,a kući te neće dirat’
Nema lokala na Žabljak u koji se ne puši, inspektori dolaze sa već pripremljenim zapisnicima i pišu kako im je sve u redu. Inspektori su vam gori!
Dosao glavni za inspekcije sa drustvom(profesori,akademici idr) u punom restoranu za vrijeme rucka,zapali cigar i kaze ne brini ja sam tu ,ako dodje ispekcija.I sta sad da radimo?
Dodite do Budve….
U Hiltonu oči ispadaju od dima, super su vam kontrole
Pušuli inspektori kao abazović?
VUKOV MOST KOD NIKSICA U RESTORANU SMRDI NA PEPELJARE a od dima ne možete ući, KUGA OD SMRADA. MNOGI ZATVORENE TERASE KORISTE ZA PUSENJE I SMRDI SVE
tacno smrdi ko kolera na duvan,ne mozete jesti a hrana je odlicna
Nije itanje, polakote, ima se kad,neka đeca puše, drogiraju se, piju, samo da vi palamudite sa riječima “prevalenca upotrebe” i lažinjate narod
Tacno
Zakon zabranjuje, inspektori kontrolišu, kazne se izriču – a u praksi, dim se i dalje slobodno vije po kafanama. Crna Gora tako postaje zemlja u kojoj je pušenje zabranjeno samo na papiru, dok u stvarnosti pepeljare uredno stoje na stolovima, a inspektori statistički dokazuju sopstvenu nemoć. Ministarstvo zdravlja se, naravno, „ozbiljno bavi“ problemom – prevashodno pisanjem nacrta i organizovanjem javnih… Više »
Pune kafane, restorani, casina itd mora da su na bolovanje inspektori komunalni.Uzmu bolavoanje 1god pa rade 10 dana pa opet 1god.
No ne znamo đe su to kontrolisali po Cg.😂😂
Svaki dan nova laž i izjava inspekcije, koja prima platu samo.
A djee, dimi se u sve 16…