Društvo

Jačati regionalnu saradnju kako bi se zadržali talenti

U državama regiona prepoznaje se politička volja za unaprjeđenjem istraživanja i inovacija, a potrebno je jačati saradnju za kreiranje atraktivnih mogućnosti koje će privući i zadržati talentovane ljude, saopštio je evropski komesar za istraživanje, nauku i inovacije, Karlos Moedas.

On je to kazao na sedmom Ministarskom sastanku na temu istraživanja i inovacija koji je održan danas u Briselu.

Kako je saopšteno iz Ministarstva nauke, Moedas je kazao da se jasno prepoznaje politička volja Regiona da unaprijedi oblast istraživanja i inovacija.

On je pozdravio povećanje učešća država Zapadnog Balkana u najvećem okvirnom programu Evropske unije (EU) za istraživanje i inovacije “Horizont 2020”.

“Komesar je posebno naglasio potrebu za jačanjem regionalne saradnje u kontekstu kreiranja atraktivnih mogućnosti koje će privući talentovane ljude i zadržati ih u regionu”, kaže se u saopštenju.

Navodi se da je ukazao na značaj osnivanja centara koji, prema njegovim riječima, istovremeno povezuju region, promovišu osnovna istraživanja, stimulišu inovacije i odgovaraju na globalne izazove.

“Centri omogućavaju nova radna mjesta, privlače talente i doprinose ekonomskom razvoju regiona”, smatra Moedas.

Pozdravljajući aktivno učešće i posvećenost država Zapadnog Balkana istraživanju i inovacijama, sa posebnim osvrtom na segment internacionalizacije, Moedas je ukazao i na sve zreliji pristup nauci u regionu.

On je potvrdio da je Evropska komisija (EK) spremna da aktivno podrži učešće država Zapadnog Balkana u novom EU Okvirnom programu za istraživanje i inovacije.

Kako je saopšteno, na sastanku je organizovan i panel na kojem su resorni ministri predstavili ključne nacionalne prioritete u nauci, kao i aktivnosti na unaprijeđenju inovacija.

Navodi se da je Ministarka nauke Sanja Damjanović, predstavila novu Strategiju naučnoistraživačke djelatnosti, kao i aktivnosti na izradi Strategije pametne specijalizacije.

“Damjanović je ukazala na prioritete u finansiranju inovativne djelatnosti, ističući poziv za veće inovativne grantove, ali i podršku EK u vidu posebnog instrumenta podrške politikama, a koji će Crna Gora iskoristiti za unaprijeđenje start up ekosistema i izradu programa podrške”, kaže se u saopštenju.

Kako su dodali, Damjanović je na sastanku imala priliku da prezentuje regionalni projekat, odnosno međunarodni Institut za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope.

“Institut je još jednom dobio podršku svih zemalja učesnica sastanka, a predstavnici Komisije su imali prilike da se upoznaju sa projektom Centra izvrsnosti u Bioinformatici “BIO ICT”, koji je prezentovala menadžerka projekta sa Univerziteta Crne Gore, Tanja Knežević”, navodi se u saopštenju.

Generalni direktor za istraživanja i inovacije, Žan Erik Pake, pozdravio je reforme država Zapadnog Balkana u oblasti istraživanja i inovacija, kao i njihove napore ka jačanju ulaganja u tu oblast.

On je ukazao na podršku Komisije državama regionu za učešće u novom EU Okvirnom programu za istraživanje i inovacije i akcentovao značaj sinergije EU fondova za nauku i obrazovanje.

Send this to a friend