Društvo

Kad se život živi u virtuelnom svijetu

Ilustracija

Mnogi od nas sjećaju se vremena kada je glavno sredstvo kontakta na daljinu bio fiksni telefon. Družili smo se više, a sa riječima bili pažljiviji. Gledali smo naučnofantastične filmove o novim mogućnostima komunikacije, koje su nam se tada činile kao daleka budućnost. I brže nego što smo zamišljali, razgovori putem interneta postali su naša svakodnevica, a druženja sa prijateljima i porodicom sve rjeđa.

Novo doba donijelo je i nove potrebe savremenog čovjeka, koji jutro počinje uz kafu na društvenoj mreži sa virtuelnim prijateljima i najnovijim informacijama iz zemlje i svijeta. To je brzina, informisanost, sloboda izražavanja, ali i moguća zavisnost, usamljenost, narcizam i laž, upozoravaju komunikolozi.

Umjerenost i odgovorno ponašanje pojedinca stari je zakon, koji većina savremenog društva opčinjenog novim mogućnostima samoprezentacije zloupotrebljava, ne mareći za posljedice. Jedini način da nađete malo starog dobrog mira je opcija offline, a za to, prema preporukama Pobjedinih sagovornika, moramo naći vremena.

“Među korisnicima društvenih mreža vlada stalna trka za “lajkovima” i oko toga se sve vrti”, smatra sociolog Andrija Đukanović.

On podržava postojanje brže i lakše komunikacije, ali ističe da je njena istinitost upitna. Pretjerano korišćenje društvenih mreža stvara zavisnost, upozorava on, a posebno je zabrinjavajuća situacija ako se radi o jedinom načinu komu nikacije sa okolinom.

“Društvene mreže mogu doprinijeti kvalitetnom povezivanju ljudi, ako se koriste na pravi način, ali kao što obično biva sa svakim ljudskim izumom, on se brzo pretvori u svoju suprotnost. Dopisivanje je u redu, ali na taj način imamo mogućnost da se pretvaramo u ono što želimo da budemo, a daleko je od realnosti. Društvene mreže su dobar način da učinimo prvi kontakt, ali za kvalitetniji odnos potrebno je neposredno iskustvo. Dobro je i to što je to prostor slobode izražavanja, nema cenzure, nema straha. Razlog protiv društvenih mreža vidim u veoma mogućem stvaranju zavisnosti i bježanju u virtuelnu stvarnost. Trka za lajkovima je svrha postojanja na društvenim mrežama. Svi želimo da drugima objavimo gdje smo i što radimo sa samo jednim ciljem da se naša poželjna slika svidi što većem broju ljudi. To je zaista egoistično ponašanje, a većina korisnika upravo tako posmatra društvene mreže kao prostor za svoju promociju”, kaže sociolog Đukanović.

No, i pored svih mogućnosti elektronskih komunikacija, kontakt “licem u lice” kao krajnji cilj svih na “mreži”, ništa ne može zamijeniti, upozorava on.

“Neposredni kontakt je ipak neprikosnoven i jedini pravi način da se povežemo sa nekim. Razvoj komunikacije vidim na taj način da će, ipak, neposredna komunikacija imati primat, bez obzira na popularnost društvenih mreža. Ništa neće moci da zamijeni neposrednu komunikaciju”, ocijenio je sociolog Andrija Đukanović.

Menadžerka u agenciji za digitalni marketing Alicorn, diplomirana ekonomistkinja Anja Drobnjak vidi društvene mreže kao nevjerovatan alat, ali, kao i u svemu, samo u rukama pravih majstora.

“Društvene mreže su, prije svega, olakšale i ubrzale komunikaciju. Samo par klikova nas dijeli od video poziva, privatnih ili grupnih poruka. Dobili smo mogućnost da, kad god poželimo, stupimo u kontakt sa dragim ljudima širom svijeta. Zahvaljujući društvenim mrežama i mogućnostima koje nam internet pruža, poznavanje engleskog jezika među novim generacijama je na zavidnom nivou, a podstiče se i upoznavanje novih ljudi. Ako se koriste na dobar način, društvene mreže su nevjerovatan alat. Sasvim očekivano efekat društvenih mreža se prenosi i na živu komunikaciju, posebno među mladim generacijama. To ne mora biti nužno loše, ukoliko se pravilno dozira. Svako od nas može priuštiti da pritisne “offline” dugme par sati dnevno. Posvetite ih porodici, prošetajte kućnog ljubimca, izađite sa društvom u provod i zaboravite da posjedujete telefon. Možda zvuči kao naučna fantastika, ali itekako je moguće”, poručila je Drobnjak.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Čatko
Gost
Čatko

Najbolji je Skype! Facebook, Instagram i Twiter ne valjaju ništa!🤓

Crnogorac
Gost
Crnogorac

Svi smo mi kreteni zatupljeni. Danas je narod srecniji kad dobije lajk nego lijepu rijec.

Himnošpijač
Gost
Himnošpijač

Taman tako. Ali definitivno najveća bolest za koju sam čuo je to da pojedine djevojke u odabiru svojih partnera kao jedan od glavnih kriterijuma gledaju broj pratilaca svog potencijalnog partnera. Što više imaš pratilaca to imaš veće šanse kos djevojke. Potonja su vremena došla. Treba da nas pogodi neki asteroid da nas zbriše sa Zemlje kao dinosauruse. Bolje od toga… Više »

Biohazard
Gost
Biohazard

Svaka stara generacija je mislila da je bolja , pametnija i normalnija od nove i da su njihova vremena bila bolja .

Himnošpijač
Gost
Himnošpijač

*broj pratilaca na društvenim mrežama.

Send this to a friend