Društvo

Kod sedam pacijenata urađena biopsija mišića i nerava

Danas je u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG), uz podršku Sanje Milenković, patologa iz KBC – Zemuna, kod sedam pacijenata urađena biopsija mišića i nerava radi precizne dijagnostike neuromišićne bolesti.

U pitanju je multidisciplinaran pristup dijagnostikovanja pacijenata sa nejasnim neuromišićnim oboljenjima.

U današnjoj dijagnostici, pored Sanje Milenković, koja je šef referentne Nacionalne laboratorije za neuromišićne bolesti i laborantkinje Vere Majstorović iz KBC-a – Zemuna, učestvovali su i ljekari i medicinske sestre-tehničari iz KCCG: direktor Klinike za neurologiju, neurolog Jevto Eraković, zatim hirurzi Miodrag Radunović i Janko Žujović, direktor Centra za patologiju, patolog Filip Vukmirović, kao i patolozi Mileta Golubović i Ljiljana Vučković, zatim glavni tehničar Urgentnog centra Mitar Saveljić, instrumentarke Nataša Jovanović i Slađana Đuričković, medicinska sestra Vera Janković, kao i laboranti Centra za patologiju Boban Peruničići i Danijela Dragaš.

Ovo je drugi put da se navedena biopsija radi u našoj ustanovi. Takođe uz podršku prof. dr Milenković biopsija kod pet pacijenata prvi put je rađena u našoj ustanovi u junu tekuće godine.

“Danas radimo biopsiju mišića i nerava u cilju diferencijalne dijagnostike nejasnih pacijenata. Smatra se da u Crnoj Gori ovakvih pacijenata godišnje. ima oko 30. Benefit i značaj je ogroman, kako za pacijente tako i za nas”, kazao je ovim povodom Eraković pojašnjavajući da se benefit pacijenata ogleda u tome što mogu kompletnu dijagnostičku proceduru da ostvare u Kliničkom centru, odnosno u svojoj državi.

“Za ljekare benefit se ogleda u “postavljanju jasne dijagnoze kod pacijenata kod kojih su nam bile prilično nejasne”, pojasnio je Eraković.

Milenković je kazala da je tehnika uzimanja neuromišićnih biopsija posebna. Nakon što hirurg uradi biopsiju isječak se dostavlja u laboratoriju gdje je, kako je ona kazala “prvi trenutak obrade neuromišićnog tkiva”.

“Uzeti uzorak se prvo smrzava na temperaturi od -170º, a nakon toga slijedi procedura koja može da traje i do 24 sata. To je analiza bolesti, prvenstveno mišića i perifernih nerava”, pojasnila je Milenković.

“Mi govorimo o kategoriji rijetkih bolesti, to je na 2000 jedan pacijent, i u većini slučajeva to su nasljedne bolesti. Mi u regioni, u Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji i uopšte nemamo gentsku bazu nasljednih bolesti, posebno miopatija. Mi smo u nekim projektima, koji su bili sa Njukaslom, radili sekvencioniranje genoma, otkrili nove mutacije koje nisu uobičajene za ostatak svijeta. To je i publikovano. Od 2010. godine to je u Srbiji uvedeno kao nova tehnologija”, kazala je Milenković.

“Pacijenti su ranije dolazili iz Crne Gore ali je mnogo komfornije za njih, uvijek su to teško bolesni pacijenti, da na licu mjesta možemo da uradimo biopsiju i moje zadovoljstvo je što ja to mogu ovde da radim pod istim uslovima kao i u Zemunu” kazala je ona.

Filip Vukmirović, direktor Centra za patologiju KCCG zahvalio se na saradnji i podršci Milenković, koju naša ustanova angažuje kao redovnog konsultanta, ističući da je ona eminentni ekspert u regionu, od Grčke do Austrije pa i šire, za ovu vrstu patologije.

“Nama je zadovoljstvo što imamo priliku da ugostimo jednog od eminentnih stručnjaka kakav je profesorica Milenković, koja se praktično jedina u regionu bavi patohisitolokom dijagnostikom neuromišićnih bolesti”, rekao je ovim povodom Vukmirović.

“Mi smo ove godine otpočeli sa ovom dijagnostikom naših pacijenata. Oni su ranije morali da idu u druge centre da bi im bila urađena ova vrsta biopsije, ali su na kraju svi ti uzorci završavali na definitivnu dijagnostiku kod profesorice Milenković. Mi smo ovim omogućili našim pacijentima da, ovdje u Kliničkom centru, odrade biopsiju mišića i da odradimo kompletnu dijagnostiku koja je dosta složena. Proces traje izvjesno vrijeme, ali je benefit pacijenata nemjerljiv u smislu postavljanja precizne dijagnoze neuromišićnih bolesti” kazao je prof. dr Vukmirović naglašavajući da će KCCG nastaviti sa ovom procedurom i u narednom periodu.

Govoreći o trajanju dijagnostike Vukmirović je pojasnio da u zavisnosti  “od slučaja do slučaja, nekada može praktično za par dana da se saopšti dijagnoza ,a nekad je potrebno izvjesno vrijeme. Nekad su potrebne dodatne analize, što može da potraje i do nekoliko mjeseci”, kazao je on.

B.M.

Send this to a friend