Društvo

Komunalna policija izdala 24.000 naloga, oduzeto više od 100 vozila

Uprkos velikim naporima gradskih službi i kaznenom politikom koju sprovode, svijest vozača teško se mijenja. U prilog tome govori i podatak da su komunalni policajci prošle godine izdali više od 24.000 prekršajnih naloga zbog nepropisnog parkiranja ili neplaćanja parkinga u gradskim zonama.

Problem nedostatka parkinga, kao i saobraćajna nekultura građana, najbolje se ogleda u broju podnijetih prekršajnih naloga za nepropisno parkiranje na gradskim saobraćajnicama 9.148, čime se i stvara veliki problem u odvijanju normalnog i bezbjednog saobraćaja.

Načelnik podgoričke Komunalne policije Goran Janković, navodi da je poseban akcenat dat na određene parkovske površine, gdje su u dosta situacija uspjeli da stave pod kontrolu ovu negativnu pojavu. U početku je ta kazna bila 500 eura, a zatim izmjenom i dopunom zakona, kazna je smanjena na 100 eura, jer je navodno došlo do greške. U 2017. godini izdato je 1.843 prekršajnih naloga zbog parkiranja na zelenim javnim površinama.

“U tom dijelu nijesmo radili preventivno, jer smo smatrali da građani imaju dovoljno razvijenu svijest i ličnu kulturu da se ne parkiraju na zelenim površinama. Kazna je na početku bila 500 eura, a kasnije je smanjena na 100 eura. Smatramo da za takav prekršaj ni kazna od 500 eura nije previsoka”, ističe Janković.

Janković

Crne tačke

Kod nepropisnog parkiranja na gradskim saobraćajnicama napisano je 9.148 prekršajnih naloga i to je u posljednjem periodu bio i prioritet u radu Komunalne policije, a što će se nastaviti i u ovoj godini.

“Krajem prošle godine otvoreni su i pozornički reoni, gdje će komunalni policajci fizički boraviti i sprovoditi zakon o bezbjednosti u saobraćaju, odnosno uklanjati ili sankcionisati nepropisno parkirana vozila. Prepoznali smo određene ‘crne tačke’ u funkcionisanju saobraćaja i to su Bulevar Svetog Petra Cetinjskog, od raskrsnice sa Bulevarom Džordža Vašingtona do stare zgrade Vlade, zatim cijelom dužinom Moskovska ulica, Bulevar Džordža Vašingtona, Ulica kralja Nikole, Bulevar Ivana Crnojevića, Ulica slobode, odnosno centar grada i Bulevar Stanka Dragojevića”, kazao je Janković, istakavši da i u centru grada ima dovoljno parking mjesta koji nijesu iskorišćeni, navodeći kao primjer parking garažu u strogom centru grada.

U 2017. godini napisano je više od 13.100 prekršajnih naloga na javnim parkiralištima, odnosno na uređenim parking mjestima koji se plaćaju SMS porukom ili putem mjesečnih preplata.

Oduzeto oko 100 taksi vozila

U drugoj polovini prošle godine pod posebnim okom javnosti našlo se sprovođenje odluke o taksi prevozu i zakona o drumskom saobraćaju. Početkom septembra se krenulo sa pojačanim kontrolama taksi-prevoza, s tim da Komunalna policija do sredine jula nije imala ovu nadležnost.

U posljednjem kvartalu 2017. godine izvršeno je više od 1.270 komunalnih nadzora taksi prevoza, izdato 337 prekršajnih naloga i oduzeto više od 100 vozila, koja su obavljala nelegalni taksi prevoz, stim da je jedan dio prešao u legalan tok, dok je drugi potpuno sklonjen sa ulice, ali većina tih lica više ne obavlja taksi prevoz.

U posljednjem periodu uočeni su i strani državljani koji obavljaju nelegalni taksi prevoz, prvenstveno na aerodromu.

“Uspjeli smo da evidentiramo strane državljane iz Albanije i Hrvatske, koji nelegalno obavljaju taksi prevoz sa aerodroma većinom prema Albaniji. U tom dijelu su izdata 33 naloga i ta lica su platila kazne. Posebno tu treba istaći načelnika granične policije za regiju centar Ratka Rondovića, koji je znatno pomogao u ovoj akciji i rješavanju ovog problema” kazao je Janković.

Krajem godine otvorene su i prostorije Komunalna policije na podgoričkom aerodromu.

Buka, radno vrijeme

Kada je u pitanju noćni dio funkcionisanja Komunalne policije kontrola radnog vremena ugostiteljskih objekata i buke napisano je 415 prekršajnih naloga zbog nepoštovanja odluke o radnom vremenu, dok su zbog prekoračenja dozvoljenog nivoa buke napisana 142 prekršajna naloga.

Višegodišnji problem je i vanpijačna prodaja, koja se suzbija konstantnim dežuranjima, ponajviše kod TC “Gintaš” gdje su, kako kaže Janković, napravljeni odlični rezultati i suzbijena direktna prodaja. Izdato je 15 prekršajnih naloga i oduzeli više od tonu i po robe, koja se nelegalno prodavala.

Novitet u radu Komunalne policije, u skladu sa moratorijumom koji je uvela Vlada, je ovlašćenje da vrši kontrolu eksploatacije šljunka u koritama rijeka. Kontrola se vrši od prvog kvartala 2017. godine, a izvršene su 172 kontrole rijeke Morače i Cijevne, gdje su iskontrolisana 44 lica i podnijeto šest zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka zbog nelegalne eksploatacije šljunka i gdje već postoje i prve sudske presude i kažnjavanje.

Mobilni video nadzor za moderniju i efikasniju službu

Tokom ove godine mogući su i određeni noviteti u radu Komunalne policije. Načelnik Janković navodi da će najvjerovatnije doći do izmjene i dopune zakona o Komunalnoj policiji, gdje su spremili set predloga kako bi otklonili određene anomalije, koje ova služba ima.

“Jedan od naših glavnih zahtjeva biće upotreba mobilnog video nadzora, koji imaju sve savremene službe. Na ovaj način bi se unaprijedio rad i smanjila bilo kakva zloupotreba kako građana, tako i službenika Komunalne policije. Želimo da napravimo model koji će biti funkcionalan, na ovaj način bi se smanjile pritužbe građana na rad policije čak za 90 odsto”, istakao je Janković.

Uskoro svi legalni taksisti u Podgorici sa TX tablicama

Izmjenama i dopunama odluke o auto-taksi prevozu u glavnom gradu, koje su donijete u junu prošle godine, propisana je obaveza registracije taksi vozila na TX tablice, a do kraja januara svi legalni taksisti moraju imati ove tablice.

“Rok za zamjenu tablica je istekao krajem prošle godine, ali svi oni koji su podnijeli zahtjev neće biti kažnjavani. Počeli smo sa upozorenjima, a ubrzo ćemo početi i sa kažnjavanjem nelegalnih taksista”, kazao je Janković.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
city
Gost
city

U komunalnu policiju rade odabrani ljudi…….ljudine

Send this to a friend