Društvo

Loša avio-povezanost Crne Gore za zemljama regiona, direktna linija samo do Beograda i Ljubljane

Osnovni razlog zašto su do sada regionalni centri bili slabo povezani avio-linijama je zato što je poslovna politika u avijaciji vezana prvenstveno za profiti avio-kompanije jer ne mogu održavati linije koje su nerentabilne, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore. Crna Gora je direktnim avio-linijama tokom čitave godine, od država regiona, povezana sa Srbijom i Slovenijom, odnosno sa glavnim gradovima tih država Beogradom i Ljubljanom. Od maja će Crna Gora biti povezana i sa Hrvatskom, jer se ponovo uvodi avio-linija Zagreb Podgorica, tri puta nedjeljno.

“Povezanost avio-linija Crne Gore i zemalja regiona kao i balkanskog regiona, zasniva se na profitu, kao što je slučaj u svim ostalim oblastima u kojima vlada otvoreno tržište. Avio-kompanije svoje kapacitete ne mogu da šire na neprofitne rute, te se prirodno okreću profitabilnim i atraktivnim rutama. Kada govorimo o periodu SFR Jugoslavije i tadašnjoj avio-povezanosti između gradova, moramo biti svjesni činjenice da tada nijesu uticali samo ekonomski razlozi”, kazali su Pobjedi iz Aerodroma CG.

Predstavnici Aerodroma CG smatraju da je cjenovna politika ove kompanije uključujući i podsticajnu šemu, kao i aktuelni ugovor sa Montenegro erlajnzom, više nego dobra pretpostavka za uvođenje novih, pa i regionalnih ruta.

“Aerodromi CG će nastaviti da održavaju veoma dobre odnose sa aerodromima regiona, kao i da iznalaze načine da se pomogne avio-kompanijama koje su zainteresovane za razvoj regionalnog vazduhoplovstva. Uvjereni smo da promet roba i usluga i veća frekvencija ljudi između gradova nekadašnje jedinstvene države, može dovesti do zbližavanja i saradnje, unapređenja odnosa i istinjskog pomirenja svih na ovim prostorima”, poručeno je iz Aerodroma CG.

Iz Aerodroma su podsjetili da kada su u pitanju države bivše Jugoslavije i regiona, najveći obim saobraćaja Crna Gora ostvaruje sa Srbijom, odnosno sa Beogradom.

“Sa Aerodroma Podgorica na dnevnom nivou imamo pet letova ka i iz Beograda, dok se iz Tivta za Beograd zimi leti dva puta dnevno, a ljeti u špicu sezone taj broj iznosi čak do osam letova dnevno”, precizirali su predstavnici Aerodroma CG.

Oni su naveli daje uzimajući u obzir broj putnika, Beograd druga destinacija poslije Moskve sa 527.518 opsluženih putnika u prošloj godini.

“Nakon višegodišnje pauze, u periodu od 16. jula do 13. oktobra prošle godine obavljeno je 36 letova na relaciji Niš – Tivat i prevezeno 7.567 putnika”, istakli su predstavnici Aerodroma CG i dodali da su na ovoj liniji letjeli avioni kompanije Air Serbia.

Iz Aerodroma CG su saopštili daje od država bivše Jugoslavije Crna Gora redovnom direktnom avio-linijom povezana još i sa Slovenijom.

“Iz Podgorice se za Ljubljanu leti šest puta nedeljno. Na ovoj relaciji smo imali svakodnevne letove tokom ljetnje sezone, sve do bankrota kompanije Adrijaervejz u septembru prošle godine”, rekli su predstavnici Aerodroma CG.

Oni su naveli da se od 3. maja ponovo uvodi linija Zagreb – Podgorica, tri puta nedjeljno.

“Veoma smo zadovoljni što će uskoro biti ponovo otvorena linija Zagreb – Podgorica koja je već postojala u periodu od sredine 2008. do početka2013. godine, kada je zbog nerentabilnosti ukinuta”, saopšteno je iz Aerodroma CG.

Iz Aerodroma CG su saopštili da od ljetnje sezone 2017. godine postoji serija letova na relaciji Atina Podgorica.

“Što se tiče ostalih država regiona-(Makedonija, Albanija, Rumunija, Bugarska) još uvijek ne postoji uspostavljen avio-saobraćaj”, kazali su iz Aerodroma CG.

Letovi ka Sarajevu ukinuti

Predstavnici Aerodroma CG su podsjetili daje bilo pokušaja od strane pojedinih avio-kompanija da uspostave saobraćaj na nekoj od regionalnih ruta, kao što je to bio slučaj sa avio-linijom Podgorica -Sarajevo, ali je broj putnika ka i iz Sarajeva bio izuzetno mali i linija nije bila održiva.

“Sa Bosnom i Hercegovinom je bilo pokušaja uspostavljanja saobraćaja, u okviru linije Dubai -Sarajevo Podgorica, u periodu od 1. novembra 2017. do 24. marta 2018. godine. Tada je kompanija Flay Dubai kao dio rute Dubai Podgorica, uvela rutu Podgorica – Sarajevo (42 rotacije i 151 prevezeni putnik), međutim, ona se vrlo brzo pokazala kao izrazito nerentabilna, i kao takva je ukinuta”, naveli su predstavnici Aerodroma CG.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
mujo džeger
Gost
mujo džeger

crnogorac kad za poslom napusti cg on se odmah priključi srpskoj dijaspori u svijetu koja ga odmah uklopi u domače vode i kada se bude vračao vrati se za bg ili ns eventualno još kupi vikend stan u bd ili hn, mada se većina sada opredjeljuje za solun

Duško
Gost
Duško

I koja je to politička kompanija za liniju PG-ZG? Imat će faktor popunjenosti preko 7%, zagarantovano!

Aloalo
Gost
Aloalo

Sa zapadnijim komsijama u zajednickoj nam nekada drzavi, zatrli smo puteve ukidanjem zeljeznice prije pedesetak godina. Ne vjerujem da je i tada bilo slucajno? Po svaku cijenu su nas usmjeravali kontra zapada. Avio linija Pg-Zg je trebalo uvijek da postoji.

Mugambe
Gost
Mugambe

Valjala bi linija Pg-Zg

Vezir
Gost
Vezir

Vrijeme je da se prekinu letovi ka Beogradu.
Nadam se da drzava razmislja u tom pravcu.

Bob Rock
Gost
Bob Rock

Pametan si

RofZ
Gost
RofZ

e vala mi je dobra povezanost ako moram platiti 130€ povratnu, kad do Berlina s vremena na vrijeme mogu za 10€ naći povratnu. Uvedite loucost do Beograda, pa ćete vidjet te koliko ćete da imate letova dnevno

FENIKS
Gost
FENIKS

Tako prave i autoput prema crbiji da stigne sto vise litijasa,molebana

Sasko Sutomore
Gost
Sasko Sutomore

Jer je direktor aerodroma facebook politicar, i onda nam je sve ovako. Privatizovati to sto prije

Lovcenska
Gost
Lovcenska

Jedino je do beograda avion uvijek pun ! Ne jedan, nego pet, sest ili vise letova dnevno. Veze izmedju srbije i crne gore su najcvrsce u regionu ! Ipak smo sto godina zivjeli u istoj drzavi i crnogorci su se rado i cesto odlucivali za odlazak u beograd ili novi sad ili negdje drugo i tamo ostali da zive. I… Više »

Krsto_Zrnov
Gost
Krsto_Zrnov

Ti si opservaciju napisao,samo zapamti to sto pises je tvoje misljenje, ja se sa njim ne slazem, osim da smo svi “malo stariji” cekali ljeto…tada smo harali primorjem a glavni akteri su bili srbijanke postene!

Send this to a friend