Društvo

Markoviću predata peticija: Vlada snažno posvećena očuvanju Solane

Vlada Crne Gore snažno je posvećena očuvanju i zaštiti Ulcinjske solane, revitalizaciji tog prostora pa je u tom kontekstu obezbijedila zakonsku i plansku zaštitu lokaliteta, kazao je premijer Duško Marković na sastanku sa predstavnicima četiri NVO – EuroNatur Foundation, BirdLife International, Centar za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP) i Dr. Martin Schneider-Jacoby Association.

Oni su danas premijeru predali međunarodnu peticiju za podršku zaštite Ulcinjske solane sa više od 90 hiljada potpisa.

Marković je istakao da su namjera i djelovanje Vlade u ovom pravcu nesporni i podsjetio da je, osim donošenja planskih dokumenata kojima se ovo područje štiti, Vlada do sada investirala i milion eura u opremu i pumpe za vodu.

On je istakao da pitanje vlasništva nad zemljištem ne može i neće opredijeliti način valorizacije i zaštite tog prostora te da će se Vlada angažovati da riješi ovaj problem. Kazao je da je podrška i ekspertiza ovih nevladinih organizacija dobrodošla te da će u narednom periodu raditi zajedno na ispunjenju cilja – zaštiti i revitalizaciji Ulcinjske solane.

Sagovornici su se saglasili da je područje solane važno kako sa aspekta zaštite životne sredine, očuvanja biodiverziteta tako i sa aspekta ekonomije, otvaranja novih radnih mjesta i kreiranja nove turističke ponude u Crnoj Gori bazirane na zaštiti prirode.

Sastanku je prisustvovao i ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović.

Izvršna direktorica CZIP, Jovana Janjušević, kazala je, nakon sastanka sa Markovićem, da se radi o online peticiji, koja je aktuelna već nekoliko mjeseci na nivou Evrope.

“U međuvremenu smo prevazišli 100 hiljada potpisa, što je jedna od najvećih peticija kada je u pitanju Crna Gora i zaštita prirode na teritoriji države, a koju su potpisali i ljudi koji vjerovatno nikada nisu bili na Ulcinjskoj solani, ali su shvatili njen značaj, odnosno pozvali su našeg premijera da se u što kraćem roku zaštiti Ulcinjska solana, kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom nivou, kao i da se ona što prije revitalizuje kako bi se omogućio nekadašnji sklad između čovjeka i prirode“, rekla je Janjušević ispred Vlade.

Ona je kazala da su na sastanku čuli da je Vlada posvećena ispunjavanju obećanja.

“To ne bi trebalo da nas začudi, obzirom da je Ulcinjska solana visoko kotirana na agendi evropskih integracija, budući da je jedno završno mjerilo u smislu zatvaranja Poglavlja 27 – Životna sredina“, navela je Janjušević.

Ona je najavila 5. međunarodnu konferenciju o zaštiti Ulcinjske solane, koja će biti održana sjutra, a kojoj će prisustvovati resorno Ministarstvo i nadležna opština, kao i svi ostali zainteresovani subjekti, koji su direktno ili posredno uključeni u sam proces zaštite Ulcinjske solane.

“Nadam se da ćemo sa te konferencije iznjedriti bolje zaključke sa bolje preciziranim vremenskim okvirima, obzirom da iz godine u godinu pomjeramo tu formalnu zaštitu za naredni period, pa se ona još uvijek nije ispunila“, kazala je Janjušević.

Predstavnik organizacije BirdLife International, Ariel Bruner, istakao je da ih je premijer u toku sastanka uvjerio da je Vlada posvećena finalizaciji zaštite Ulcinjske solane, kao i, kako je naveo, namjeru da se aktivno posvete budućem upravljanju tog zaštićenog područja.

“Nadamo se da će se ovo uskoro i desiti, kako bismo iskoristili međunarodnu podršku da se omogući revitalizacija i buduća zaštita ovog područja.Do sada je Ulcinjska solana bila jedna tužna priča koja je uključivala i ekološko propadanje, ali i gubitak poslova, tako da se nadamo da će ubuduće ova priča imati jednu dozu nade ka budućem oporavku“, naveo je Brunner.

On smatra da je predaja peticije pokazala da Ulcinjska solana i njena zaštita imaju podršku na većem nivou.

“Nadamo da će ona prevazići pitanja ekologije u smislu obezbjeđivanja sigurne seobe ptica, kao i da će pružiti mnogo veću šansu u evropskim integracijama“, rekao je Brunner.

On je ocijenio da su izjave premijera dovoljno osiguravajuće, navodeći da ih je Marković uvjerio da je zaštita Ulcinjske solane visoko na agendi „i da će njena buduća zaštita i upravljanje biti vrlo skoro postignuti“.

Izvršni direktor organizacije EuroNautur, Gabriel Schwaderer, ocijenio je da su predajom više od 90 hiljada potpisa građana i građanki ne samo Crne Gore, već Evrope i svijeta, pokazali kako je Ulcinjska solana važna na ne samo nacionalnom, nego i međunarodnom nivou.

“Ulcinjska solana je jedna od najvažnijih lokaliteta na nivou Mediterana, kada su u pitanju odmorišta za ptice tokom dugih migracija. Ona je jako značajna ne samo na evropskom nivou, već i globalno. Takođe, je izuzetno važna i na lokalnom nivou, naročito za Opštinu Ulcinjm, i za Ulcinjane i Ulcinjanke koji imaju Ulcinjsku solanu kao dio ličnog identiteta, obzirom da je ova fabrika nekoliko decenija zapošljavala lokalno stanovništvo“, naveo je Schwaderer.

On smatra da je predaja peticije početak otvorenog i kontruktivnog dijaloga sa premijerom Markovićem.

“Pored posvećenosti koju smo dobili od Vlade, i mi kao nevladin sektor, pokazali smo svoju spremnost da pomognemo u ovom procesu. Ono što mi nosimo kao poruku sa sastanka jeste obećanje da će Ulcinjska solana biti zaštićena, ne samo na nacionalnom nivou, već i na međunarodnom“, rekao je Schwaderer.

On je rekao da žele da budu optimistični kad su u pitanju obećanja Vlade, ali i da imaju dozu opreza „obzirom da nije prvi put da smo dobili obećanje koje nije ispoštovano“.

Predstavnica Udruženja Dr Martin Schneider-Jacoby, Zenepa Lika, kazala je da su tokom sastanka stekli utisak da je premijer svjestan značaja Solane i da će se, kako je navela, potruditi i sve uraditi da se taj značajan prostor za biodiverzitet cijelog svijeta zaštiti.

“Izlazimo sa jako pozitivnim osjećajem. Premijer je prepoznao vrijednost Solane i to nam je jako drago. Opština Ulcinj završava odluku za zaštitu na nacionalnoj bazi, tako da ćemo uskoro imati zaštićen prostor na nacionalnom nivou. Sad je na Vladi da to odradi na internacionalnom nivou“, istakla je Lika.

Send this to a friend