Društvo

Milonja i Nikola postaju turistička atrakcija

Piše,

Zorica Bulatović, Dnevne novine

Reporterka DN ponovo je bila jedini novinar koji je u Nacionalnom parku (NP) Biogradska gora boravila u zoni mrkog medvjeda, nosila hranu na njihova hranilišta i umalo imala “bliski susret“ sa medvjedom Milonjom, gromadom od 150 kg, koji već ima ogrlicu za praćenje i čije kretanje prate kamere u Nacionalnom parku.

Četvoročlana ekipa u petak ujutru krenula je ka prvom hranilištu, gdje stalno boravi medvjed Milonja. Čekalo se dizanje magle i kad je sunce probilo prve zrake, natovarili smo džakove od po 10 kilograma i krenuli prema prvom od dva lokaliteta koja smo planirali da posjetimo.

Aleksa Rnković, radnik na održavanju NP i obezbjeđenju, inače naš stalni domaćin kada su ovakve priče u pitanju, rekao nam je da ne otkrivamo imena lokaliteta na kojima su hranilišta mrkog medvjeda zbog lovokradica koje bi se okomile na Milonju i njegovog druga koji je u nedjelju ujutru “identifikovan“, odnosno satelitski čipovan, nakon čega je dobio ime Nikola.

<<<Biogradska gora: Uhvaćen Nikola-najveći medvjed na Balkanu>>>

Krenuli smo prema prvom lokalitetu. Nosili smo vreće sa žitom i otišli u Biogradsku prašumu, gdje je glavno Milonjino stanište. Stoljetnja stabla zbijena u gustim redovima jedva da su dozvoljavala sunčevim zracima da bar malo osvijetle put, pa je sve izgledalo kao da je sumrak. Dodatno su nam put otežavala stabla koje je nevrijeme oborilo i razbacalo na sve strane. Kad smo, nakon nekih sat vremena pješačenja stigli, istovarili smo žito i kosti, te prionuli na pregledanje četiri kamere kako bi se uvjerili kad je Milonja dolazio na večeru. Aleksa je zadovoljno saopštio da samo što se nijesmo “stučili” sa Milonjom.

“Milonja je sinoć došao u 22 i otišao prije pola sata. Zamalo pa da se nađemo sa njim“, rekao nam je Aleksa nakon što je pregledao što su sve kamere snimile.

Aleksa se veselo smješkao dok reporterka Dnevnih novina, kako je rekao, “grinjala“ što nije ponijela pištolj makar i plašljivac da se imaju čime braniti ako ih medvjed napadne. Aleksa kaže da se to nikad nije desilo.

“Ja ovdje dolazim više sam nego u društvu i nikad ne nosim nikakvo oružje. Nikad ga nijesam sreo. A i ne bi napao, biljojedi su oni i sigurno da bi sve prošlo u najboljem redu. Ranijih godina kolege su znale da se “stuče“ sa medvjedima, ali ne sa ovim našim. Čak se dešavalo da turista nabasa na njega i da ne uspije ni foto-aparat da izvadi, a da on pobjegne“, priča Aleksa.

Kaže da je toliko stranaca vršljalo po prašumi i stazama koje nijesu obilježene, da su se gubili u zoni parka, ali da ih nikad nije napao medvjed niti su ga srijetali.

“Medvjede toliko dobro hranimo da im ne pada na pamet da nikog napadaju, pa neće ni novinare „grickati“, iako bi valjalo da neke pomalo „dofate“, priča kroz šalu Aleksa.

Kasnije, uz vatru, priča da uz Nikolu ima još jedan medvjed, samo ga čekaju da ga čipuju, kako bi ga mogli pratiti.

“Za sada smo sigurni da su ovdje stalno prisutna dva mrka medvjeda, Milonja i još jedan kojeg još nismo čipovali niti mu dali ime. Znamo da je mlađi i da više voli drugi lokalitet gdje je takođe hranilište.Vi znate koji je to lokalitet, ali nećemo otkrivati zbog lovokradica koje, kad bi saznale gdje se nalaze sigurno bi pokušali da ubiju medvjede zbog krzna koje košta oko 1000 eura“, kaže Aleksa.

Nacionalni park Biogradska gora u saradnji sa NP Tara iz Srbije prije nekih godinu i po krenuo je u posmatranje mrkog medvjeda. U NP Tara već deset godina se bave posmatranjem ove vrste medvjeda, koji je postao zaštitno lice turističke ponude tog nacionalnog parka.

NP Biogradska gora jedini je park u Crnoj Gori koji će u narednom periodu takođe omogućiti turistima da posmatraju mrke medvjede.

Send this to a friend