Društvo

Ministarstvo nauke će realizovati tri glavna cilja

Tekst Nacrta Strategije, na koji se može dati mišljenje do 28. novembra, je rezultat namjere Ministarstva nauke da realizuje tri glavna cilja: poboljšanje istraživačkih kapaciteta, međunarodna saradnja i umrežavanja, kao i jačanje sienergije između nauke i privrede, kazala je Ministarka nauke, Sanja Damjanović.

Javna rasprava o inoviranom Nacrtu Strategije naučnoistraživačke djelatnosti (2017-2021) s Akcionim planom održana je danas, 24. novembra, u prostorijama Ministarstva nauke.

Nakon rasprave, Nacrt Strategije usvojen je na šestoj sjednici Sjednici Savjeta za naučnoistraživačku djelatnost.

Damjanović je pozdravila prisutne i zahvalila se radnoj grupi za izradu Nacrta Strategije na trudu koji su uložili u prethodnom periodu.

Rezime Nacrta predstavila je članica Savjeta NID Nina Radulović, koja se osvrnula na ključne tačke teksta, obrazložila ciljeve, kao i mjere koji su izloženi u Strategiji.

Radulović je istakla da je primjenjen naučni pristup, po uzoru na manje zemlje poput Malte, a sve u cilju stvaranja okvira za aktivno unaprijeđivanje nauke u Crnoj Gori i pozicioniranje na međunarodnoj sceni.

Prema riječima Damjanović, mora se stvoriti atraktivan ambijent za mlade ljude, te iskoristiti potencijal naučne dijaspore, koja sigurno može ponuditi inovativna rješenja za unaprijeđenje nauke u Crnoj Gori.

“Cilj nam je poboljšanje ljudskih resursa i istraživačkih kapaciteta putem zapošljavanja mladih ljudi, prije svega doktoranata na univerzitetima, ali i u privredi, a potom omogući rad na istraživačkim i inovativnim projektima koji će imati aktivnu komponentu internacionalizacije, tj. mobilnosti”, kazala je ministarka.

S tim u vezi, podsjetila je da je Crna Gora ove godine postala član CMS eksperimenta u CERN-u, u kojem već radi grupa istraživača iz naše zemlje, a Ministarstvo uskoro očekuje pozitivan odgovor i za punopravno članstvo u najvećim organizacijama za molekularnu biologiju EMBL i EMBO, sa sjedištem u Njemačkoj.

Cilj Ministarstva nauke za narednu godinu je finansiranje naučnoistraživačkih i inovativnih projekata koji će biti usmjereni ka krupnijim, razvojnim projektima i imati za cilj tehnološki oporavak Crne Gore.

Damjanović je naglasila da će na ovaj način Ministarstvo uticati na smanjenje odliva talenata, ali na otvaranje istraživačkih pozicija u privatnom sektoru.

Na raspravi je donijet zajednički zaključak da je neophodno uspostaviti aktivnu interakciju između nauke i privrede, te povezati privatni i akademski sektor.

Ministarka se tokom rasprave osvrnula i na povećanje budžeta Ministarstva nauke, koje je rezultat pozitivnog povraćaja uloženih sredstava u programu Horizont 2020, a što će omogućiti da se naredne godine otpočne sa realizacijom planiranih aktivnosti.

Nakon javne rasprave, Savjet za naučnoistraživačku djelatnost se na današnjoj sjednici bavio, između ostalog, tekućim pitanjima, kao i aktivnostima za naredni period.

B.M.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Repulzija
Gost
Repulzija

Nacelno je ovo super. Ipak umrezavanje sa privredom je prihvatanje da brodski kuvari, auspuh mjastori, kondukteri koji su pozajmili svoja imena otetom novcu devedesetih imaju uticaj na plan I program rada univerziteta

Send this to a friend