Društvo

Mještani Donje Gorice kubure s vodom i ovog ljeta

Donja Gorica

Mještani Donje Gorice u Podgorici i ovog ljeta se suočavaju sa višegodišnjim problemom vodosnadbijavanja, pišu Dnevne novine.

Iz ovog podgoričkog naselja smatraju da Glavni grad mora da im obezbijedi veće količine vode, jer su tokom ljetnjih mjeseci suočeni sa “uskraćivanjem osnovnih ljudskih potreba” i smatraju da je nedopustivo da u 21. vijeku imaju problema sa nedostatkom vode.

Iz podgoričkog Vodovoda navode da je ovaj problem isključivo vezan za ljetnji period, kada zbog neracionalne potrošnje vode pojedina domaćinstva tokom većeg dijela dana imaju oslabljen pritisak ili uopšte nemaju vode.

“U ljetnjem periodu sa povećanjem dnevnih temperatura, znatno se povećava i potrošnja vode iz gradskog vodovoda. Organizovanim i pravilnim režimom rada pumpnih agregata ovo Društvo za sada održava uredno vodosnabdijevanje čak i na višim kotama u gradu. Međutim, često se, naročito u rubnim djelovima grada, voda nenamjenski troši za zalivanje voćnjaka, bašti i pranje automobila, što dodatno otežava vodosnabdijevanje svih potrošača”, kazali su DN iz Vodovoda i kanalizacije.

Iz podgoričkog preduzeća apeluju na sve sugrađane, koji žive u prigradskim djelovima, da ne zalivaju bašte i dvorišta vodom iz gradskog vodovoda, jer na taj način ugrožavaju svoje komšije i onemogućavaju da i oni imaju dovoljno vode, u periodu kada je svima prijeko potrebna.

“Podsjećamo sve potrošače da je voda iz gradskog vodovoda namijenjena prvenstveno za piće, pripremanje hrane i održavanje osnovnih higijenskih potreba. Još jednom napominjemo da ključ uspješnog i urednog vodosnabdijevanja leži prvenstveno u racionalnom korišćenju vode”, navode iz Vodovoda.

Ipak, mještani tvrde da tokom dana jedva mogu da se istuširaju, dok je to u večernjim satima praktično nemoguće.

“Nevjerovatno je da u 21. vijeku ne možemo da se istuširamo normalno. Pritisak je toliko slab da je to nemoguće uraditi. Vode praktično i da nemamo koliko je pritisak slab, pa su ovo za nas restrikcije vode. Nekoliko puta su nam obećavali da će se stanje popraviti, ali sve je ostalo isto”, kazao je mještanin Marko Mugoša.

Iz Vodovoda poručuju da ovo Društvo ne sprovodi restrikcije vode na teritoriji Glavnog grada. Ističu da su svoju razvojnu politiku, naročito u prethodnih šest godina, bazirali na sopstvenim sredstvima, donacijama i kreditnim aranžmanima.

“Da bi obezbijedili kontinuiranu sigurnost i kvalitet snabdijevanja vodom građana Podgorice, urađena je potpuna rekonstrukcija osnovnih kapaciteta tj. CS Mareza 1 i 2, izgrađeno je sedam bunara, desetine novih rezervoara sa oko 5000 m3 zapremine, urađeno je oko 400 km novih cjevovoda, rekonstruisani su svi proizvodni kapaciteti – pumpne stanice i preuzeto je na desetine kilometara postojećih vodovodnih sistema na seoskom području”, kazali su iz Vodovoda.

 Na sistem vodosnabdijevanja priključeno oko 90 odsto građana

U narednom periodu, najviše pažnje posvetiće se bezvodnim područjima Bratonožića, brdskog dijela Malesije, gornjih djelova Lješanske nahije, a otpočeti su radovi na nastavku izgradnje vodovoda za Kakaricku goru.

“Trenutno se izvode intenzivni radovi na rekonstrukciji postojeće i izgradnji nove vodovodne mreže na području GO Tuzi, i to kod pijace i u Karabuškom polju. Na lokaciji kod pijace do sada je iskopano 150 metara kanalskog rova i položeno isto toliko cijevi.Osim zamjene starog cjevovoda novim, biće izgrađeno oko 10 šahti i prespajanje potrošača sa starog na novi cjevovod uz izmještanje vodomjera iz šahti sa privatnih imanja na javnu površinu. U Karabuškom polju, koje trenutno ima autonomni sistem vodosnabdijevanja, u prvoj fazi je izgrađeno oko 3,5 km primarnog cjevovoda, a otpočelo se sa radovima na izvođenju još osam kilometara sekundarne mreže. Na teritoriji GO Golubovci, u narednom periodu otpočeće se sa radovima na rekonstrukciji 5,5 km vodovodne mreže u selu Mahala, koja će podrazumijevati zamjenu kompletnog cjevovoda i izmiještanje svih vodomjera iz šahti sa privatnih imanja na javnu površinu”, kazali su iz Vodovoda, istakavši da je danas skoro 90 odsto populacije, odnosno više od 130.000 građana priključeno na organizovani sistem vodosnabdijevanja.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
ana
Gost
ana

žalite se vodovodu. glupost. javite MUGIju kad zovne Miga imat ćete vodopade

Send this to a friend