Društvo

Mladi sa sjevera učestvuju u projektu Biram da se pitam

Organizacije SOS telefon Podgorica i SOS telefon Plav udružile su se kako bi uradile nešto za mlade sa sjevera i, kako su saopštile, uz podršku Ministarstva sporta, realizuju projekat “Biram da se pitam” za mlade iz Andrijevice, Plava i Gusinja, kao i njihove okoline, koji ima za cilj povećanje učešća mladih, pogotovo ranjivih grupa, u procesu kreiranja i sprovođenja javnih politika.

Martina Ceković iz SOS telefona Podgorica kazala je da program u potpunosti zagovara modele politika ljudskih prava, angažovanje mladih u različitim oblastima društvenog djelovanja, posebno u zaštiti prava i razvoju lokalne zajednice, ali i ekonomiji i kulturi.

“Fokus nam je na mladima iz sjevernih gradova, jer oni imaju znatno manje mogućnosti i za obuku i za djelovanje u svojim sredinama. Osim tema aktivizma i učešća mi sa njima govorimo i o pitanjima ljudskih prava, a posebno prava onih grupa koje su ranjive, na marginama društva”, istakla je.

Koordinatorka aktivnosti u Plavu Nerma Šuvakić je naglasila da su u toj opštini i tokom praznika bili veoma aktivni i održana je još jedna u nizu obuka za mlade u okviru projekta.

“Na obuci su učestvovali mladi iz Plava, Gusinja, Andrijevice i Berana. Izuzetno smo zadovoljni interesovanjem mladih za temu javnih politika i, uopšte, odlukom mladih da što više participiraju u donošenju odluka koje su važne za njihov razvoj i veći aktivizam. Imamo grupu zaista odličnih, motivisanih mladih ljudi i izuzetno smo zadovoljni kako se projekat razvija. Nakon obuka, mladi će biti u prilici i da dobiju mentorsku podršku, kako bi se uključilo još više njih koji žele da zajedno sa nama podignu svijest zajednice, a posebno donosilaca oduka, da i glas mladih mora da se čuje i poštuje”, rekla je Šuvakić.

Psihološkinja SOS telefona Podgorica i jedna od trenerica na obuci, Nikolina Boljević, ističe da su u okviru tog programa mladi dobili mogućnost da učestvuju na obukama „Tradicionalne i inovativne online metode za kreiranje javnih politika i učešće mladih“ i „Javno zagovaranje – moderan pristup“.

“Cilj je bio da se mladi ojačaju i uvežu kako bi mogli da zajedno sa svojim vršnjacima kreiraju kampanje javnog zagovaranja u svojim lokalnim zajednicama. Rezultati akcija koje će sprovoditi tokom realizacije projekta obezbijediće takođe i relevantne podatke i smjernice za poboljšanje i izradu lokalnih planova za mlade, jer mi želimo unaprijediti položaj mladih kroz njihovo direktno aktivno učešće”, poručila je Boljević.

Send this to a friend