Društvo

Mladima organizovani kriminal najveći bezbjednosni rizik u državi

Ilustracija, foto: Pixabay

Mladi u Crnoj Gori kao najveći bezbjednosni rizik vide organizovani kriminal, korupciju, vjerski radikalizam i terorizam, pokazalo je istraživanje Centra za demokratiju i ljudska prava CEDEM, o procjeni stavova institucija sektora bezbjednosti i mladih.

Istraživanje, objavljeno u pulikaciji te organizacije “Mladi u susret savremenim bezbjednosnim izazovima”, pokazalo je da mladi i predstavnici institucija sektora bezbjednosti prednost daju stepenu kontrole koji osjećaju nad svojim životom, dok osjećaju značajno niži stepen lične sigurnosti.

Iz CEDEM-a dodaju da treba praviti razliku između ljudske i nacionalne bezbjednosti, jer njen „referentni objekt” čine lјudi i zajednice, a ne države.

Ispitanici su kao najveći bezbjednosni rizik u Crnoj Gori naveli problem organizovanog kriminala, zatim korupcije, a potom cyber terorizma, vjerskog radikalizma i terorizma uopšte.

Ispitujući učešća i edukacije mladih u institucijama sektora bezbjednosti, iz Ministarstva unutrašnjih poslova su naveli da se taj proces svodi, ako se govori o uzrastu do 18 godina, na predmetne programe u osnovnim, sa tendencijom da se uvedu i u srednjim školama, kao i posjete djece ovim institucijama.

“Neformalno se pokriva kroz projekte, ali je izražena snažna želja da se cijeli proces pokrije i kroz zakonsku legislative”, rekli su iz CEDEM-a.

Ako se govori o mladima u uzrastu od 18 do 30 godina, onda se učešće svodi isključivo na program stručnog osposobljavanja i regularno zapošljavanje.

Iz CEDEM-a su naveli da je nezvanična procjena u vezi sa kvalitetom i motivacijom pripravnika, do sada, pozitivna.

“Međutim, sagovornici naglašavaju da, što se rada u državnim institucijama tiče, iste nemaju toliko veze sa kvalitetom, koliko sa demotivišućim administrativnim procedurama kroz koje mladi moraju proći ukoliko žele zaposlenje u organima državne uprave”, rekli su oni.

Zaključuje se da postoji interes u odnosu na sektor bezbjednosti, ali ne i dovoljno znanja o istom, a naročito ne o demokratskoj kontroli.

“Tačnije, postoje pojedinci koji su izuzetno upućeni, ali je mnogo veći broj onih koji nisu u dovoljnoj mjeri informisani”, precizirali su iz CEDEM-a.

Kako su naveli, Vojska Crne Gore i policija su institucije koje mladi prepoznaju kao ključne u sektoru bezbjednosti.

“Može se primjetiti kako mladi policiju doživljavaju uglavnom pozitivno, posebno jer istu doživljavaju kao instituciju koja štiti građane, pomaže u sprečavanju kriminala, ali i u svakodnevnom životu, te kao takva predstavlja važan dio društva”, ocijenili su iz CEDEM-a.

Mladi su, dodaje se, pokazali zavidan nivo znanja o terorističkim akcijama, ali i načinu borbe protiv ove pojave, imajući u vidu sve češće terorističke napade širom Evrope u proteklih nekoliko godina.

Za razliku od predstavnika sektora bezbjednosti koji su transparentnost svoga rada ocijenili apsolutno zadovoljavajućom, mladi su okarakterisali prilično negativno.

Oni smatraju da su te institucije nešto zatvorenije za saradnju zbog “nasljeđa socijalizma koji im to nameće, ali i same prirode posla ovih institucija”.

Transparentnost se, kako kažu, može unaprijediti većom dostupnošću podataka od organa sektora bezbjednosti, zatim kroz dijalog sa civilnim sektorom, predavanjima predstavnika ovog sektora na fakultetima, te većom uključenošću medija.

Mladi pojam učešća ne vezuju isključivo i samo za zaposlenje u tim institucijama, već svako neformalno učešće, posebno kroz rad u studentskim ogranizacijama, saradnju sa NVO sektorom ili učešće u drugim, samoinicijativnim akcijama kroz koje usavršavanju svoje znanje, kapacitete i sposobnosti43.

Istraživanje je pokazalo da većini mladih nijesu poznati pojavni, nešto formalniji oblici učešća mladih u sektoru bezbjednosti, osim onih koji se odnose na saradnju sa nevladinim sektorom.

“Može se zaključiti da je istraživanjem utvrđena velika diskrepanca u percepciji, informisanosti i stavovima predstavnika nadležnih institucija i mladih, posebno ako uzmemo u obzir transparentnost rada državnih institucija”, rekli su iz CEDEM-a.

Ispitanici smatraju da je znanje mladih o sektoru bezbjednosti na veoma niskom nivou i da se u aktivnostima i incijativama treba poboljšati.

Send this to a friend