Društvo Djeca i odrasli konstatovali:

Mobilni telefoni i slušalice najveća opasnost u saobraćaju

Djeca i odrasli su konstatovali da najveća opasnost pješaka u blizini željezničkih pruga i uopšte u saobraćaju, dolazi usljed odustva fokusa na saobraćaj, a on je najčešće izazvan korišćenjem mobilnih telefona i slušalica, odnosno slušanjem i fokusiranjem na druge sadržaje, a ne na sopstveno kretanje i praćenje događaja, rezultat je istraživanja koje je organizovano kroz set radionica.

“U interaktivnima radionicama učesnici su najčešće navodili primjere korišćenja mobilnih telefona kao najveću opasnost, a naročito praktikovanje selfia, koji djeci i mladima odvlači mnogo pažnje i tako se događa neoprez i rizik po život. Dekoncentrisani prelaženje ulice, željezničke pruge i odstustvo pažnje predstavljaju opasnost koja se mora prevenirati i neophodno je uticati na kulturu u saobraćaju, jer od nje zavisi bezbjednost”, naveli su iz NVO Centar za ruralni razvoj Crne Gore.

Set radionica na temu „Bezbjedno kretanje pješaka i željeznička pruga“odražan je u Podgorici počev od 10. novembra 2019. godine u organizaciji NVO Centar za ruralni razvoj Crne Gore, u partnerstvu sa NVO Zinak, NVO Zenit plus Montenegro i NVO Identiet, nakon čega je uslijedilo istraživanje i praćenje djece, ali i svih pješaka koji se kreću u blizini željezničkih pruga.

“Sadržaj radionica je bio namijenjen djeci od 6 – 15 godina, roditeljima djece i odraslima koji su iskazali interesovanje da u ovaoj oblasti daju doprinos. Radionice je vodila Vera Vujović, ispred Željezničke infrastrukture CG, koja je na radionicama predstavila željezničku mrežu Crne Gore, obasnila zabranu hodanja prugom, sa naglaskom na dužinu zaustavnog puta prilikom kočenja. Navela je činjenicu da je na prugama u Crnoj Gori u posljednje tri godine stadao dvadeset lica. Ono što je djecu posebno interesovalo odnosilo se na nedozvoljeni način prelaska pruge, dok su odrasli imali pitanja u vezi sa visokim naponom kontaktne mreže i mogućim rizicima u tom kontekstu”, objasnili su oni.

Učesnici radionica su imali priliku da saznaju šta podrazumijevaju hitne mjere povećanja bezbjednosti putnih prelaza koje je preduzela ŽICG, o tome kako na planu bezbjednosti djeluju željezničke kompanije, o zakonskoj regulativi, o suštini Zakona o željeznici, o pravilnicima načelno sa Pravilnikom o načinu prikupljanja podataka i sačinjavanju izvještaja o vanrednim događajima.

Jedna od radionica se odnosila na pokretanje akcije informisanja i edukacije u oblasti unapređenja saobraćajne kulture (bezbjednosti Željezničkog saobraćaja) kod djece i građana, kao i kod učesnika drumskog saobraćaja.

Vujović je naglasila da je u analizi stanja putnih prelaza na željezničkim prugama, koju je obavila Željeznička infrastruktura, ukazano na neophodnost hitnih mjera povećanja povećanja bezbjednosti na pružnim prelazima, s obzirom da se nesreće na putnim prelazima uglavnom završavaju najtragičnijim ishodom.

U diskusiji su ušestvovali predatavnici drugih nevaldinih organizacija, a komentarisali su i predstavnici komunalne policije, zdravstva i svi prisutni koji su na navedene teme imali svoje mišljenje i preporuke.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Slobodan
Gost
Slobodan

Dodajte paljenje cigarete u automobilu takodje ali ne izostavite ni pjesake koji nose slusalice i razgovaraju telefonom dok prelaze ulicu na pjesackom prelazu.

By the way
Gost
By the way

Najveća opasnost je luda glava.

PrincOdKonika
Gost
PrincOdKonika

Mobilni telefon pregazijo pjesaka. Slusalice oduzele prednost biciklistu.

Send this to a friend