Društvo

Nasilje nad ženama i dalje je prisutno u Crnoj Gori

Nasilje nad ženama i dalje je prisutno u Crnoj Gori i zahtijeva odlučniji i efikasniji odgovor organa, institucija ali i društva kao cjeline, ocijenio je Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore.Šućko Baković

“Zanemarivanje i ćutanje ne smije zamijeniti građansku i pravnu obavezu građana da prijave nasilje nad ženama i time spriječe njegovo dalje razvijanje u nepovratni proces uništavanja žrtve. Povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore poziva na dalje jačanje svijesti javnosti, kako bi se smanjili pasivnost i strah i poslala poruka da nasilnici nikada ne mogu biti jači od porodice, društva i institucija sistema”, navodi se u saopštenju.

Podsjeća da se rodno zasnovano nasilje, prema Konvenciji Savjeta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, smatra posebnim oblikom diskriminacije.”Takođe podsjećamo da je nasilje nad ženama težak oblik kršenja ljudskih prava i sloboda kojima se ugrožava pravo na život, slobodu, sigurnost, psihički i fizički integritet pojedinaca.”

“U Crnoj Gori, broj krivičnih, prekršajnih i građanskih predmeta nesumnjivo ukazuje na kontinuirani trend ili čak porast slučajeva nasilja u porodici, bez obzira da li se radi o realnim pokazateljima ili prividu nastalom zbog pojačanih aktivnosti da se ovaj fenomen učini vidljivijim putem većeg korišćenja mehanizama zaštite”, navodi Baković.

Za potrebe polugodišnjeg izvještaja Zaštitnika u oblasti zaštite od diskriminacije iz Uprave policije dostavljeni su podaci da je za period 01.01-30.06. 2018 registrovano 120 krivičnih djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici i 13 krivičnih djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici. Žrtve izvršenih krivičnih djela nasilja u porodici su 144 lica, 100 ženskog i 44 muškog pola.

Prema Izvještaju o radu sudova za prekršaje, za isti period sudovi su u radu imali 1.117 predmeta iz oblasti Zakona o zaštiti od nasilja u porodici. Završeno je 720 predmeta (64,46odsto), na način što je izrečeno: 241 novčana kazna; 85 kazni zatvora; 101 uslovna osuda; 53 opomene; pet vaspitnih mjera; u sedam predmeta je odbačen zahtjev; u 28 je obustavljen postupak; u 182 je donijeta oslobađajuća odluka, dok je 18 predmeta riješeno na drugi način. Sudovi za prekršaje su izrekli 180 zaštitnih mjera.

Kada je u pitanju odlučan odgovor nasilju u porodici, suočavamo se sa još jednim izazovom, a to je kako pravilno odmjeriti sankciju, odnosno kako odabrati mjeru koja će pogoditi počinioca, a ne žrtvu, direktno ili indirektno. Iako je to teško prihvatljiva činjenica za tradicionalnu sredinu, kakva jeste i Crna Gora, mjere udaljenja iz prostora za stanovanje, zabrana prilaska i druge prilagođene konkretnom slučaju i konkretnom nasilniku, nemaju samo represivnu, niti preventivnu funkciju, već šalju jasnu društvenu poruku da se nasilje ne toleriše i da ne može proći bez sankcije.

“Ovo je prilika da ukažemo na još jednu važnu dimenziju ovog problema, a to je da predmeti koji se odnose na porodično pravnu problematiku, u širem smislu, u sebi sadrže elemente nasilja nad djecom u porodici. Dijete koje svjedoči nasilnom ponašanju nad članom porodice je jednako žrtva kao i da se nasilje sprovodi nad njim”, navodi Baković.

U koordinaciji organa zaduženih za prevenciju i zaštitu od nasilja u porodici (policije, centara za socijalni rad, pravosuđa, zdravstva, vaspitno- obrazovnih ustanova) i dalje se može zapaziti odsustvo djelotvorne reakcije i blagovremene razmjene informacija, te nesnalaženje u primjeni Protokola o postupanju, prevenciji i zaštiti od nasilja u porodici, kojim su definisane nadležnosti i način uspostavljanja multidisciplinarne saradnje.

Zaštitnik smatra da je i pored mjera koje država sprovodi u cilju postizanja rodne ravnopavnosti i osnaživanja žena i djevojčica, prema sociološkim istraživanjima i izvještajima međunarodnih organizacija, u ovoj oblasti potrebno još dosta toga uraditi, naročito na planu zaštite fizičkog i psihičkog integriteta žena i podrške ženama kao ranjivoj društvenoj grupi.

Osim dosljedne primjene zakonodavnih mjera i djelotvorne saradnje organa za prevenciju i zaštitu, važno je da se žrtvama nasilja u porodici i partnerskom odnosu učine dostupnim servisi podrške i službe koje se staraju o bezbjednosti i zaštiti, uključujući sigurne kuće i programe savjetovanja i rehabilitacije za žrtve, kao i programe rehabilitacije za učinioce nasilja u porodici.

Sve ove mjere, aktivnosti i kampanje potrebno je sprovoditi u kontinuitetu.

 

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
montenegro
Gost
montenegro

Ajde odlazi tupavce, nepismeni….

Rijecka nahija
Gost
Rijecka nahija

Bravo mirjana !a ,nemoćna, kad si pravila djecu sa ocem djece ,bio je mrak,pa nisi znala sa kim imaš posla? Na glavu ste se popele svima!!! Da si razumna i pametna bolje bi prošla …a djecu žalim,jer ne biraju roditelje!!!!

Nemocna
Gost
Nemocna

Vidite, bila sam mlada i naivna, zaljubila se i usla u brak sa covjekom koji je u medjuvremenu psihicki obolio. Visokoobrazovana sam i zaposlena zena koja izdrzava porodicu al u sredini u kojoj zivimo i sa okruzenjem poput Vas, ne nalazim siguran nacin i rijesenje za moju djecu. I te kako sam i razumna i pametna jer da nisam, vjerujem… Više »

Mirjana
Gost
Mirjana

A dje si bio Sucko prije 25 god.dok je zelenasenje uzelo danak.Nad djecom i majkama.Policija je sve znala ali niko nije reagovao.Pa ni ti.O cemu ti pricas Sucko kada zene rade po citavu god za 300.400e u Voli Lakovica i ne smiju dan slibode da traze.PITAM TE DA LI JE TO NASILJE NAD ZENAMA.DA LI JE TO PO Konvenciji o… Više »

Nemocna
Gost
Nemocna

Sve to lijepo zvuci na papiru…Ne smijemo otici iako svakodnevno i djeca i ja trpimo nasilje..sto psihicko sto fizicko sto ekonomsko. Nasilnik je i te kako upoznat sa radom svih ovih sluzbi tako da ga je moja prijava i opomena te smijesna kazna samo jos vise razbijesnila a kod djece stvorila osjecaj sramote i nelagode jer su mama i tata… Više »

Send this to a friend