Društvo

Kaluđerović: Nastavnici i nastavnice zaslužuju sveobuhvatnu podršku, a ne populističko igranje vlada s prosvjetom

Snežana Kaluđerović

Centar za građansko obrazovanje (CGO), povodom Svjetskog dana nastavnika, podsjeća da se obrazovni sistem nalazi na ispitu svakodnevnih i brojnih izazova i zahtjeva, a što prati i loš materijalni položaj nastavnika i nastavnica.

Nastavnici su ključni pokretači u obrazovnom sistemu, a sa svojim učenicima bi trebalo da budu i nosioci progresivnih snaga, poručila je Snežana Kaluđerović, viša pravna savjetnica u CGO.

Međutim, da bi se to zaista postiglo neophodno je, smatra ona, drugačije razumijevanje uloge obrazovanja i vaspitanja od strane donosioca odluka i drugačija “primjena obrazovnih politika koje neće nipodaštavati nastavnike i nastavnice”.

Naime, osnovna znanja, navike i umijeća djece se temelje na radu kreatora nastave i onih koji tu nastavu sprovode. Prosvjetni radnici s djecom provode najviše vremena, a stalna prisutnost nastavnika nije samo izraz promjena koje je donijela pandemija korona virusa, već i modernog doba. Iako je pandemija korona virusa značajno urušila odavno oslabljen kvalitet obrazovanja, Vlada ne preduzima odgovarajuće mjere da ojača nezavidan položaj prosvjetnog kadra i suočavanja sa situacijom u kojoj su se našli zajedno sa svojim učenicima. Nastavnici i nastavnice u Crnoj Gori rade u lošim uslovima, počev od zastarjele školske infrastrukture, didaktičkih materijala, alata i opreme koji su im na raspolaganju, preko mogućnosti usavršavanja, a na to se nadovezuju i nedopustivo niske nadoknade”, istakla je Kaluđerović.

Prema njenim riječima, sve ovo negativno utiče na entuzijazam nastavnika i nastavnica u sprovođenju uloge glavnih motivatora u školi, kvalitetnih prenosioca znanja, pedagoga u prepoznavanju potreba i interesa svih učenika.

“Počinje da preovlađuje forma i administracija, dok suština obrazovanja i vaspitanja izostaje. Posljedično, djeca idu u školu jer im je to obaveza, ali u školi sve manje uče, dok mnogi nastavnici idu na posao svjesni da moraju na kraju mjeseca da plate svoje obaveze, bez entuzijazma koji bi taj rad trebao nositi, a roditelji su djelimično zadovoljni vjerujući da im je dijete na bezbjednom mjestu”, ukazuje Kaluđerović.

Ove godine, ocjenjuje ona, nastavnici su pred još jednim izazovom uspostavljanja dobrih odnosa crnogorskih učenika sa djecom ukrajinskih i ruskih migranata koji dolaze sa ratnih područja.

“Zato je nastavnicima je neophodna dodatna podrška i smjernice za rad sa strancima, kako bi se pored postojećih izborili i sa tim izazovom u pokušaju da ostanu na visini pedagoškog zadatka i da istraju na cilju širenja razumijevanja, tolerancije i zaštite svih oblika diskriminacije djece u obrazovnom procesu”, istakla je.

CGO, dodaje, vjeruje da u nastavnom kadru ima dovoljno kreativnosti i motivacije, ali i da moraju dobiti podršku za svoj rad, kako bi doprinijeli i uspjehu učenika u obrazovnom procesu.

“Zato, pozivamo Vladu da adresiranju problema u prosvjeti priđe sistematičnije i posvećenije, bez populizma i improvizacije. CGO poziva prosvjetnu zajednicu da aktivnije učestvuje u javnim politikama i osmišljava razvojne projekte ustanova u kojoj rade. Neophodno je uspostaviti praksu i dozvoliti ustanovama da imaju i svoje prihode koji bi doprinijeli razvoju te ustanove, a omogućili i bonuse na zarade zaposlenih u istoj. To bi mogao biti jedan od načina unaprijeđenja uslova rada u obrazovnim ustanovama, ali i pozicije samih nastavnika i nastavnica”, poručuje Kaluđerović.

Svjetski dan nastavnika proglašen je od strane UNESCO-a 1994. godine u znak sjećanja na potpisivanje Preporuka o statusu učitelja 5. oktobra 1966. godine.

Send this to a friend