Društvo

Ne smije biti tajna ko su advokati po službenoj dužnosti i koliko su zaradili

Ilustracija

Javnost treba da zna koliko novca i koji advokati su dobili za odbrane po službenoj dužnosti i to ne može da bude tajna, jer se njihovi honorari finansiraju sredstvima građana, iz budžeta Crne Gore stav je Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama.

Savjet je mišljenje uradio na zahtjev Pobjede, koji je podnijet 1. novembra, nakon skupštinskog zasjedanja, krajem oktobra, kada je raspravljano o špekulacijama da navodno postoji rotacija advokata koji se angažuju po službenoj dužnosti, odnosno da ima onih koji od ove vrste odbrana zarađuju veliki novac.

Odgovarajući na pitanje poslanika Demokratskog fronta Predraga Bulatovića, potpredsjednik Vlade i ministar pravde Zoran Pažin rekao je tada da ne može da saopšti imena i prezimena advokata, već samo inicijale, uz iznos novca koji im je isplaćen. Objasnio je da su iz Sudskog savjeta obrazložili da identitet advokata štiti Zakon o zaštiti podataka o ličnosti.

Podaci Sudskog i Tužilačkog savjeta, dostavljeni Pobjedi, pokazali su da je u posljednjih skoro pet godina isplaćeno oko 11 i po miliona eura advokatima za odbrane po službenoj dužnosti. Samo u toku 2018. (do novembra) inkasirali su 1.859.827 eura.

“Identitet advokata koji su branili po službenoj dužnosti treba da bude dostupan javnosti, s obzirom na to da se njihove usluge, odnosno honorari finansiraju sredstvima iz budžeta Crne Gore”, stav je Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama.

Ovo je navedeno u mišljenju, koje je potpisao predsjednik Savjeta Agencije Muhamed Đokaj.

“Objavljivanje imena i prezimena advokata i iznosa honorara isplaćenih iz državnog budžeta za odbrane po službenoj dužnosti nije u suprotnosti sa odredbama Zakona o zaštiti ličnih podataka”, piše u mišljenju.

Cijeneći, kako je napisano, da se radi o advokatima koji su angažovani za odbranu po službenoj dužnosti, odnosno da u postupku učestvuju u svojstvu branilaca, kao i činjenicu da se njihove usluge finansiraju sredstvima iz budžeta Crne Gore, Savjet je mišljenja da njihova imena treba da budu dostupna javnosti, s obzirom na to da se informacije odnose na obavljanje javnog posla, a ne na njihov privatni život.

“Ne može se govoriti o povredi privatnosti advokata, jer se radi o njegovom profesionalnom angažmanu, te on, u smislu zaštite ličnih podataka, ne može imati isti tretman kao fizičko lice koje je stranka ili svjedok u postupku. Objavljivanjem, odnosno saopštavanjem ili na drugi način činjenjem dostupnim, imena i prezimena advokata kojima je isplaćen honorar za odbrane po službenoj dužnosti i iznosa honorara postiže se efekat transparentnosti i ostvaruje pravo javnosti da zna na koji način se troše sredstva iz državnog budžeta”, naglasili su iz Savjeta Agencije.

Najveće pojedinačne honorare, prema podacima Sudskog savjeta zaradili su, 2017. godine advokat D. L. 156.816,06 eura, 2016. je to bio/la B. A. 93.237,34 eura, dok je 2014. D. Đ. zaradio 195.364,38 eura za odbrane po službenoj dužnosti.

Najniži honorari, prema podacima Sudskog i Tužilačkog savjeta, mogu iznositi 15 eura.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
nada
Gost
nada

tresla se šuma rodio se miš

Fila
Gost
Fila

Poreska neka izvrši uvid koliko su ovi advokati uplatili poreza na ovoliku dobit.

Lipovo
Gost
Lipovo

Vazzi li i za njih ona narodna ,,ako te brani dobiccess 12 mjeseci, ako te ne brani dobiccess 1 godinu”

Marko
Gost
Marko

Pojedini advokati uzeše milione braneći šariće,bivšeg gradonačelnika Budve itd. A državi ništa ne plaćaju

Send this to a friend