Društvo Analiza WWF Adria

Nesistematičan pristup Vlade u realizaciji projekata malih hidroelektrana

Nesistematičan i ad hoc pristup Vlade Crne Gore u realizaciji projekata izgradnje malih hidroelektrana (mHE) bio je jedan od glavnih razloga koji je pokazao njihovu lošu stranu u praksi i doveo do konflikata sa lokalnim stanovništvom.

To se navodi u analizi o gradnji mHE uz kršenje zakona i procedura, koju je uradila Ines Mrdović za potrebe WWF Adrije, svjetske organizacije za zaštitu prirode.

„Prvobitno zaključeni koncesioni ugovori za izgradnju mHE bili su u koliziji sa Zakonom o uređenju prostora i izgradnji objekata, kojim je kao osnovni uslov za izgradnju objekata predviđeno da se planskim dokumentom dozvoljava gradnja. Pored toga, planski dokument za određeno područje mora proći obaveznu javnu raspravu, tokom koje zainteresovani subjekti (posebno mještani) imaju pravo da se izjasne o ponuđenim rješenjima. Međutim, Vlada je pokrenula ovaj proces i počela sa izdavanjem koncesija, a da nijesu postojali planski dokumenti kojima se dozvoljava gradnja mHE na vodotocima, za koje su izdate koncesije“, ističe Milija Čabarkapa, iz WWF Adrije.

Pored toga, prvim koncesionim ugovorima je bio prekršen i Zakon o vodama, čiji je jedan od osnovnih principa obezbjeđenje učešća javnosti u donošenju odluka koje se odnose na vode, ali u konkretnom slučaju javnost nije konsultovana.

Situacija nije poboljšana ni kada je kasnije donijet poseban Zakon o koncesijama, jer prvobitno za godišnji plan davanja koncesija nijesu sprovođene javne rasprave, a i koncesioni akti su bili nezakoniti.

Naime, oni nijesu sadržali tri obavezna elementa – izostalo je navođenje preciznih granica i lokacija za koje se daje koncesija, nijesu rađene posebne analize ekonomske opravdanosti i nijesu sadržali izvode iz planske dokumentacije.

Čak i više, u koncesionim aktima se navodilo da se ministarstvo zaduženo za izgradnju objekata ili lokalna samouprava obavezuju da izrade državni ili lokalni planski dokument u skladu sa ponudom izabranog ponuđača.

To je praktično značilo da je Vlada naložila izradu planskih dokumenata u odnosu na potencijalna rješenja koncesionara, a u potpunosti zanemarujući primjedbe javnosti.

WWF Adrija već je objavila da su zaključeni koncesioni ugovori sadržali preko dvadeset nezakonitosti i nepravilnosti, te da Vlada ima prostora da raskine većinu ugovora.

Send this to a friend