Društvo

Nezapamćene gužve: Pješke preko granice na odmor u CG

Na graničnom prelazu (Foto: Radio Jadran)

Zato se isplati pješke stići do Crne Gore, uvjeravaju nas Danijela i Goran Ilibašić iz Bosanske Gradiške.

Oni rade u Štutgartu, a kao i proteklih godina avionom su stigli do aeredroma Čilipi.

Imali su namjeru da opet uzmu taksi do Crne Gore i Igala, ali je u startu tarifa bila visoka, pa su pogodili vožnju sa dubrovačkim taksistom za 40 eura do granice Karasovići. Međutim, naišli su na zastoj i dugačku kolonu vozila.

Foto: Radio Jadran

“Kolona je bila skoro dva kilometra. Taksista nam je rekao da zato važi dodatna tarifa, svaki sat čekanja 30 eura. Bilo nam je sigurnije, brže i jeftinije da idemo pješke. Sa prtljagom smo prešli skoro četiri kilometra za manje od sata. Ponesatalo nam je samo vode. Na crnogorskoj strani smo se već lakše snašli za prevoz, a i policija nam je dala sokove iz svojih zaliha”, priča Danijela za radio Jadran.

I zaista, vidjevši kako su došli zajapureni i ožednjeli, iz granične policije na Debelom brijegu su im ponudili okrepljenje.

Suštinski za rad granične policije ove godine nema promjena u odnosu na prethodne. Angažovan je dovaljan broj službenika, solidna je tehnička opremljenost, ali na hrvastkoj strani su zastoji.

Petar Radović, iz Granične policije Herceg Novi kaže da je Debeli brijeg lani prešlo preko 2,5 miliona putnika i preko 650 hiljada vozila.

Radović (Foto: Radio Jadran)

“Biće premašena ta cifra. U julu je veči promet putnika za 10 odsto, a vozila za pet odsto. Međutim, znatno su duža zadržavanja zbog toga što kolege u Hrvastkoj imaju obavezu ove godine da kontrolišu sva lica i vozila. To radimo i mi, ali imamo pojednostavljene procedure. Evidentiramo samo vozilo i vozača kada su duge kolone, a za turističke autobuse dobijemo već pripremljene spiskove putnika”, navodi Radović.

I pored devet traka osjeća se mali kapacitet ovog graničnog prelaza. Nedostaju prateći sadržaji: informativno turistički punkt, a i nema mjesta gdje bi turisti zastali dok su u koloni da kupe vodu iki sok.

Gori su uslovi na Kobili, drugom manjem prelazu sa Hrvatskom i Sitnici sa BIH. Tokom jula u više navrata bila je spuštena rampa na Kobili i prelaz zatvoren zbog pada sistema, jer napajanje električnom energijom je preko agregata. Putnici se onda preusmjeravaju na granični prelaz Karasovići i Debeli brijeg. Prelazak hrvtasko-crnogorske granice se tada pretvara u višečasovnu moru.

Po jedna ulazna i izlazna traka je i na Sitnici, granici sa BIH , a promet raste.

Tokom jula Sitnicu je prešlo čak 261.000 putnika, ili 21 odsto više i 69 hiljada vozila, ili 14 odsto više nego lani.

Zato se ovog ljeta promet na Sitnici čak primakao onom na Debelom brijegu.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Luka
Gost
Luka

Na Dobrakovu/Gostunu danas nije bilo guzve

Nok
Gost
Nok

Iz Stutgarta i sve nesto cama stedi!!! Nece ovo na dobro!!

Dukljanin
Gost
Dukljanin

Koje Gluposti Radi Granica!! Svudj su ukinute granice (Treba napravit 15 traka (bolje jer na Granicni 2 ure u Auto ,Bus,Katastrofa!!

Send this to a friend