Društvo

NVO od premijera traži pristup tajnim podacima

Predstavnici 11 nevladinih organizacija (NVO) apelovali su na premijera Duška Markovića da obezbijedi hitno sprovođenje procedure bezbjednosne provjere pet članova Komisije za praćenje istraga napada na novinare i odluči o izdavanju dozvole za njihov pristup tajnim podacima.

Apel je upućen i direktorima Direkcije za zaštitu podataka i Agencije za nacionalnu bezbjednost, Savu Vučiniću i Dejanu Perunićiću.

„Apelujemo na Vas da obezbijedite hitno sprovođenje procedure bezbjednosne provjere članova i članice Komisije za praćenje istraga napada na novinare, Dalibora Tomovića, Duška Vukovića, Marijane Camović, Veselina Rackovića i Ranka Vujovića i odlučite o izdavanju dozvole za pristup tajnim podacima pod oznakom ‘strogo tajno’, da bi Komisija mogla da počne sa radom u punom kapacitetu“, kaže se u pismu.

U pismu predstavnika 11 NVO navodi se da prolazi i peti mjesec od osnivanja Komisije, a da polovina njenih članova nema dozvolu za pristup tajnim podacima, što ih, kako je ocijenjeno, potpuno onemogućava da pristupe sobi sa svim spisima predmeta za rad Komisije, među kojima su i spisi sa takvom oznakom.

„Štaviše, procedura bezbjednosne provjere, koja po zakonu može da traje najviše 180 dana, pokrenuta je tek prije nekoliko dana za dva člana i članicu Komisije, umjesto da je to učinjeno odmah 10. oktobra 2016. godine kada su članovi i članica Komisije uputili zahtjev za dobijanje dozvole za pristup tajnim podacima“, kaže se u pismu.

Predstavnici NVO apeluju na Markovića, Vučinića i Peruničića da omoguće da se ta procedura sprovede u najkraćem mogućem roku „imajući u vidu ozbiljan zastoj u radu Komisije koju je osnovala Vlada, u gorućem javnom interesu preispitivanja istraga napada na novinare i imovinu medija“.

Oni ukazuju i na to da bar 400 osoba u Crnoj Gori ima pristup tajnim podacima bez prethodno obavljene bezbjednosne procjene.

„Zbog toga što se nalaze na javnim funkcijama (poslanici – članovi skupštinskih odbora, sudije, tužioci, potpredsjednici Vlade, neki ministri, predsjednik i članovi Senata Državne revizorske institucije, Ombudsman itd), u skladu sa članom 26 Zakona o tajnosti podataka, Sl. list CG. br. 14/2008, 76/2009, 41/2010, 40/2011, 38/2012, 44/2012, 14/2013 i 18/2014 i 48/2015“, kaže se u pismu.

Pismo su uputili zastupnici organizacija koje su kandidovale advokata Dalibora Tomovića za člana Komisije, izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc Prelević, koordinatorka Centra za žensko i mirovno obrazovanje – ANIMA, Ljupka Kovačević, izvršna direktorica Udruženja mladih sa hendikepom, Marina Vujačić, izvršna direktorica Centra za građansko obrazovanj, Daliborka Uljarević.

Potpisnici pisma su i izvršna direktorica Centra za ženska prava Maja Raičević, predsjednik Upravnog odbora Centra za monitoring i istraživanje, Zlatko Vujović, predsjednica Centra za istraživačko novinarstvo, Milka Tadić Mijović, predsjednik Upravnog odbora Instituta alternativa, Stevo Muk, izvršna direktorica Juventasa, Ivana Vujović, izvršna direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora, Vanja Ćalović, i predsjednica Sigurne ženske kuće, Ljiljana Raičević.

Send this to a friend