Društvo

Od side preminulo 56, oboljelo 277 osoba

ilustracija

Prema najnovijim podacima iz registra za HIV/AIDS Instituta za javno zdravlje, od početka epidemije 1989. godine do kraja 2018. godine, u Crnoj Gori je registrovano ukupno 277 osoba inficiranih sidom, od kojih je 136 u momentu otkrivanja infekcije bilo u stadijumu AIDS-a (imaju sidu).

Iz Instituta je Danu saopšteno da je samo prošle godine virusom HIV-a zaraženo 23 građana, a da je u periodu otkad je AIDS registrovan kod nas od ove bolesti umrlo 56 osoba, dok ih je 169 na terapiji.

“Od toga je oko 49 odsto svih registrovanih HIV pozitivnih osoba, a njih 141 je bilo ili u asimptomatskoj fazi ili u simptomatskoj non-AIDS fazi HIV infekcije. I dalje postoji trend rasta novih infekcija i to u populaciji muškaraca od 25 do 40 godina”, kazali su iz Instituta.

Povećanje svijesti o korisnosti testiranja na HIV i hepatitis vodi ka ranom otkrivanju infekcije, ranijem započinjanju liječenja i unapređenju kvaliteta života inficiranih osoba, a ujedno i smanjuje troškove zdravstvene zaštite i liječenja.

“Bolje je saznati svoj HIV/hepatitis status što ranije, jer rano započinjanje liječenja može poboljšati kvalitet života, produžiti očekivano trajanje života i smanjiti mogućnosti prenosa infekcije na zdrave osobe. Istraživanja pokazuju da će 95 odsto osoba prihvatiti da se testira na HIV/hepatitis, ukoliko testiranje ponudi ljekar. Prilikom testiranja na HIV/hepatitis, zdravstveni radnici poštuju etički kodeks, odnosno pristanak na testiranje, povjerljivost, korektno savjetovanje uz saopštavanje rezultata testa i upućivanje na liječenje uz promociju zaštite ljudskih prava osoba koje su inficirane HIV-om i hepatitisom”, ističu iz Instituta

Takođe navode i da informisanost o mjestima na kojima se može izvršiti testiranje na HIV i gdje se mogu dobiti podaci o sopstvenom HIV statusu predstavlja važan indikator odgovornosti i znanja.

“Da bi osoba zaštitila sebe i spriječila inficiranje drugih, veoma je važno da zna svoj HIV status. Ta je informacija je od presudnog značaja i pri donošenju odluke o traženju zdravstvene njege. Tačnu informaciju o mjestima na kojima se vrši testiranje na HIV ima 71 procenat žena i 75 procenata muškaraca, a testiralo se (bilo kada) pet procenata žena i sedam procenata muškaraca. Među ispitanicima koji su obavili testiranje mali broj je onih koji su se testirali u poslednjih 12 mjeseci (1 procenat žena i 2 procenta muškaraca)”, kažu iz Instituta.

U ovim savjetovalištima tokom 2018. godine testirane su 962 osobe koje su bile u riziku u odnosu na HIV, što je za 11 odsto manje nego u prethodnoj godini.

“Od ukupnog broja osoba testiranih u Savjetovalištima u Crnoj Gori, 25,3 odsto čine osobe koje pripadaju grupama koje su više izložene HIV-u (muškarci koji imaju seksualne odnose sa muškarcima, injektirajući korisnici droga, seksualne/i radnice/i). U romskim naseljima, međutim, samo 47 procenata mladih žena i 73 procenta mladih muškaraca čulo je za AIDS”, navode iz Instituta.

Svaki drugi stanovnik zna kako se prenosi sida

Iz Instituta navode da prenošenje HIV-a može da nastane putem nezaštićenih seksualnih odnosa, putem krvi i sa inficirane majke/trudnice na novorođenče.

“U Crnoj Gori 97 procenata mladih žena i muškaraca užrasta od 15 do 24 godine čuli su za AIDS. Viši procenat mladih žena od 15 do 24 godine odbacuje dvije najčešće zablude i znaju da osoba zdravog izgleda može biti HIV pozitivna (52 procenta), u odnosu na mlade muškarce (41 procenat)”, navode iz Instituta.

Sveobuhvatno znanje o prenošenju HIV-a posjeduje 47 procenata žena i 39 procenata muškaraca starosne dobi od 15 do 49 godina, što je u pozitivnoj korelaciji s njihovim nivoom obrazovanja.

“Ukupno, 89 procenata žena i 68 procenata muškaraca od 15 do 49 godina znaju da se HIV može prenijeti s majke na dijete najmanje jednim od tri načina. Oko 58 procenata žena i 33 procenta muškaraca znaju sva tri načina prenošenja s majke na dijete”, naglašavaju iz Instituta.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Princ od Konika
Gost
Princ od Konika

Paralelno sa brojem parada, se povećaje i broj oboljelih od side. Aids je homofobno oboljenje, koje napada ugrožene homoseksualce. Pod hitno nam treba agencija za borbu protiv homofobnih oboljenja sa najmanje 200 zaposlenih.

Pa je li
Gost
Pa je li

Pustimo sidu,za to su sami krivi…Borimo se protiv raka!!!

Serdar_mne
Gost
Serdar_mne

Uvijek pazljivo citam ovakve tekstove, ali ne mogu da naidjem na odgovor na jedno pitanje. Da li se radi testiranje na HIV prilikom davanja krvi ? Ako radi, znaci da davaoci krvi mogu znati da li su HIV pozitivni.

Popt
Gost
Popt

Radi se na sve bolesti, ne samo na HIV.

Send this to a friend