Društvo

Održana prezentacija o uticaju alergenog polena na zdravlje djece

Foto: AZŽS

U OŠ ,,Milorad Musa Burzan“ u Podgorici danas je održana edukativna radionica na temu ,,Monitoringa alergenog polena, i uticaj alergenog polena na zdravlje djece”.

Prezentaciju posvećenu ovoj veoma značajnoj ekološkoj temi imali su Sonja Kralj i Kasim Agović savjetnici u Agenciji za zaštitu životne sredine (AZŽS).

Tom prilikom, kako je saopšteno iz agencije, djeci je kroz interaktivan pristup, predstavljena metoda uzorkovanja alergenog polena.

Kako je navedeno u saopštenju za medije, metodologija uzorkovanja polena suspendovanog u vazduhu je standardizovana metoda u aerobiološkim istraživanjima, i ista je u svim zemljama Evrope.

“Aeropolen se sakuplja kontinuiranom volumetrijskom metodom (Hirst, 1952) u trajanju od sedam dana, u specijalnim uređajima tzv. „klopkama“. Uređaj obuhvata uticaje u vazduhu, respektivno, najviše 50 km u prečniku”, objasnili su iz AZŽS.

Iz sedmodnevnog uzorka standardnom metodologijom izrađuju se dnevni uzorci koji se mikroskopiraju u laboratoriji.

“Mikroskopiranjem vrši se identifikacija polena 27 biljnih vrsta: lijeska, jova, tisa/čempresi, brijest, topola, javor, vrba, jasen, breza, grab, bukva, platan, orah, hrast, borovi/jele, maslina, živica, konoplja, trave, lipa, bokvica, kiselica, koprive, štirovim, pelin, ambrozija. Nakon kvalitativnog i kvantitativnog pregleda polena suspendovanog u vazduhu rezultati se izražavaju u koncentracijama broj zrna/m3”, naveli su iz agencije.

Na osnovu koncentracije polena u vazduhu takođe, se izrađuje izvještaj „semafor“ za određeno područje.

Izvještaji „semafor“ za svaki grad, kao i podaci o alergenim biljkama i drugi podaci dostupni su na sajtu Agencije.

Agencija za zaštitu životne sredine, potpisala je ugovor o sufinansiranju u okviru Interreg VI-A IPA Programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021– 2027 za projekat AllerShield (HR-BA-ME00225).

U pomenutom projektu, Agencija za zaštitu životne sredine učestvuje zajedno sa partnerima iz Hrvatske, Zavodom za javno zdravstvo iz Zadra i JNU Institut za zaštitu i ekologiju iz Banja Luke.

“Projekat ima za cilj, proširenje mreže za praćenje koncentracija alergenog polena i sprečavanje daljeg širenja alergenih biljaka i invazivnih stranih vrsta na projektnim područjima”, kazali su iz agencije.

Nakon održane prezentacije, djeci su od strane zaposlenih u Agenciji za zaštitu životne sredine uručeni namjenski i edukativni pokloni: majice,ruksaci, kape, pernice i sl., a sa upravom škole dogovoreni su budući oblici saradnje.

Send this to a friend