Društvo Centar za građansko obrazovanje (CGO)

Održani javni časovi o važnosti medijske pismenosti u Bijelom Polju, Kotoru i Golubovcima

Javni čas u Kotoru/ Foto: CGO

Neformalna vršnjačka edukacija o medijskoj pismenosti i podizanje svijesti o njenoj važnosti kroz javne časove učenika i učenica u Bijelom Polju, Kotoru i Golubovcima rezultat su napora neformalnog učeničkog udruženja „SMART“ (Srednjoškolska Mreža za Afirmaciju i Razvoj Talenata) osnovanog uz podršku Centra za građansko obrazovanje (CGO) da medijsku pismenost snažnije pozicioniraju među svojom generacijom.

Održanim javnim časovima u različitim regionima Crne Gore, kako je saopšteno, prethodio je Forum medijske pismenosti u Kolašinu na kojem je učestvovao 31 učenik/ca iz cijele Crne Gore.

“Srednjoškolci/ke iz različitih crnogorskih opština su, uz mentorstvo profesorice književnosti i medijske pismenosti Svetlane Jovetić Koprivica, obišli sva tri crnogorska regiona. Tako su učenici iz Srednje stručne škole u Bijelom polju (26. maja), Gimnazije u Kotoru (16. maja) i Srednje mješovite škole u Golubovcima (11. maja) bili u prilici da uče od svojih vršnjaka o medijima, pravilnom čitanju i interpretaciji medijskih priloga i tekstova, vrijednosnom okviru koji mediji stvaraju, ali i o štetnosti medijske manipulacije, propagande i lažnih vijesti”, naveli su iz CGO.

Tokom javnog časa u Srednjoj stručnoj školi u Bijelom Polju, Ivona Đokmarković, Aleksa Knežević, Milica Roganović, Amer Trubljanin i Rajan Radonjić ukazali su na način odabira i prihvatanja medijskog sadržaja koji se konzumira, primjerima lažnih vijesti, ali i načinima provjere informacija u cilju zaštite od neprovjerenog medijskog sadržaja.

“U Gimnaziji u Kotoru, učenice Vasilisa Minić, Milena Vuletić, Dajna Radović i Anastasija Maraš su govorile o novinarskoj etici, slobodi govora, govoru mržnje na društvenim mrežama, ali i zakonodavnom okviru pod kojim funkcionišu mediji u Crnoj Gori. Na taj način one su podigle svijest svojim vršnjacima o ulozi medija, načinu plasiranja (dez)informacijama, ali i štetnim posljedicama nepostojanja medijski pismenog pojedinca. Učenice Aleksandra Rakočević, Jovana Nikolić i Miljana Bogetić su na javnom času u Srednjoj mješovitoj školi u Golubovcima kroz originalne načine prenošenja znanja i kvizove ukazale svojim vršnjacima na primjere medijske manipulacije i objasnile razliku između informisanja i ubjeđivanja na društvenim mrežama”, pojasnili su iz CGO.

Prema njihovim riječima, ovo je tek jedan dio aktivnosti učeničkog udruženje SMART koje nastavlja sa svojim radom.

“U narednom periodu će biti objavljena tri video klipa sa različitim podtemama u oblasti medijske pismenosti, a sve u cilju upoznavanja srednjoškolske i šire javnosti šta su mediji, kakav uticaj imaju na njih, kako medije treba razumjeti i čitati i na koji način mlađe generacije treba da međusobno šire svijest o medijskoj pismenosti. Učenici/ce klipove kreiraju od mentorstvom Miroslava Minića, profesora književnosti i medijske pismenosti, a isti će biti dostupni na kanalima CGO-a i na kanalima svih zainteresovanih škola za dalje korištenje”, istakli su iz CGO.

Javni časovi i video klipovi, napominju iz te NVO, dio su projekta „Medijskom pismenošću do razvoja talenata srednjoškolaca – SMART! (Srednjoškoska Mreža za Afirmaciju i Razvoj Talenata)“ koji sprovodi CGO uz podršku Ministarstva prosvjete.

Send this to a friend