Društvo

Oko 22.000 osoba ne zna da ima šećernu bolest

Foto: Ilustracija

U Crnoj Gori ima oko 33.000 registrovanih osoba sa dijabetesom, a smatra se da oko 22.000 ne zna da živi sa ovom bolešću,  kazala je za Pobjedu predsjednica Saveza udruženja dijabetičara Valentina Kalinić.

Ona je povodom Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa, koji je ove godine posvećen ženama, poručila da je neophodno više raditi na edukaciji i prevenciji ove bolesti.

Komplikacije

“Nesagledive su posljedice. Troškovi države idu najviše na komplikacije, čak 55 odsto, a ponajmanje na prevenciju i edukaciju pacijenata. Ne može, ipak, ni pacijent sve da očekuje od ljekara i države, on treba sam da preuzme kontrolu i odgovornosti za svoje stanje”,  kazala je Kalinić, naglasivši da je neophodno prevenirati gojaznost, uticati na podizanje nivoa kulture za fizičku aktivnost, kao i zdravih stilova života.

Prema njenim riječima, dijabetičari su pet puta osjetljiviji od drugih pacijenata. Tako je svaka druga dijaliza dijabetičar, kao i svaki drugi pacijent sa moždanim udarom, a veliki broj onih kojima je amputirana noga su takođe dijabetičari.

Sagovornica Pobjede naglašava da šećer nije moguće izliječiti, već je to stalno hronično stanje koje se može držati pod kontrolom uz redovnu terapiju. Objašnjavajući razliku između dijabetesa tipa 1 i tipa 2, dr Kalinić kaže da je tip 1 „rezervisan“ za osobe mlađe od 35 godine.
“Taj dijabetes je auto imuna bolest, obično se javlja u dječjem uzrastu i osoba je od početka na insulinskoj terapiji. Taj tip ne može ostati neprimjetan. Tu se kao akutni simptomi javljaju učestalo žednjenje, pojačano mokrenje… Te osobe da bi živjele moraju da primaju insulin”,  kaže ona.

Za razliku od tipa 1, tip 2 bude neprimjetan i uglavnom se otkrije tokom neke komplikacije.

Prevencija

Dr Kalinić ističe da na tip 2 može da se utiče, tako što će se promijeniti način života i ishrane i takođe promjenom životnog stila održavanjem normalne težine i fizičkom aktivnošću kod predisponiranih pacijenata.

“Sama činjenica da osobe koje imaju ovaj tip dijabetesa to ne znaju, čini ga dosta teškim za prepoznavanje”,  kazala je Kalinić, dodajući da osobe koje su starije od 45 godina, a gojazne su, zatim ako im je neko imao dijabetes, imaju povišen krvni pritisak, masnoće u krvi, treba jednom godišnje da urade laboratorijske analize.

Policistični jajnici

U rizičnoj grupi za dijabetes, prema riječima Kalinić, su žene koje su tokom trudnoće imale povišen šećer gestacijski dijabetes, zatim one koje su rodile bebe koje su teže od 4,5 kilograma, kao i osobe koje su rođene kao „džin bebe“. Opasnost da se dobije dijabetes imaju i osobe čiji su roditelji imali tu bolest.

Policistični jajnici kod djevojčica, kako dodaje, predispozicija su za dijabetesa One tokom života moraju da provjeravaju nivo glikemije krvi.

Send this to a friend