Društvo Značajna djelatnost za očuvanje identiteta i kulturnog nasljeđa

Osniva se studijski program konzervacije i restauracije

Vlada Crne Gore na jučerašnjoj sjednici usvojila je Informaciju o potrebi organizovanja studijskog programa konzervacije i restauracije, čiji su predlagači Ministarstvo kulture i Ministarstvo prosvjete.

Kako je saopšteno iz Ministarstva kulture, organizovanjem studijskog programa konzervacije i restauracije u Crnoj Gori, na inicijativu tog resora, biće stvorena odgovarajuća kadrovska struktura koja može odgovoriti kako sa aspekta stručnog i praktičnog nivoa, tako i sa aspekta primjene savremenih standarda, metoda i metodologija.

“Sve pomenuto u interesu je zaštite i očuvanja svih elemenata neprocjenjivih vrijednosti kulturnog nasljeđa Crne Gore i daljeg unapređenja konzervatorske djelatnosti u kontekstu održivog korišćenja kulturne baštine, njene ekonomske, turističke i druge valorizacije, poštujući princip očuvanja svih kulturno-istorijskih slojeva koji su obilježje sveukupnog nasljeđa Crne Gore i njenog identiteta, što je i jedan od strateških ciljeva Ministarstva kulture”, naveli su.

Ta oblast, dodali su u Ministarstvu, od neprocjenjivog je značaja za relevantno tumačenje i prezentaciju kulturno-istorijske i društvene prošlosti, stoga je formiranje studijskog programa i pitanje odgovornosti za budućnost.

“I kroz ovu inicijativu, Ministarstvo kulture iskazuje posvećenost daljem razvoju, pored ostalih, i konzervatorske djelatnosti, a sve u interesu očuvanja identiteta i svih naslijeđenih kulturnih vrijednosti u Crnoj Gori”, istakli su u tom resoru.

Napominju da je Univerzitet Crne Gore, aktom od 7. maja 2020. godine, iskazao podršku osnivanju tog studijskog programa, razradio koncept i preduzeo konkretne mjere, pripremio dokumentaciju za akreditaciju i osnivanje Interdisciplinarnog studijskog programa konzervacija i restauracija, osnovnih i master studija, uz napomenu da se u kasnijoj fazi organizuje i doktorski nivo studija.

“Posebna vrijednost programa biće i u naučnom kapacitetu za istraživanje, umrežavanje sa srodnim međunarodnim programima i privlačenju značajnijih međunarodnih fondova. Uvažavajući značaj unapređenja kadrovske baze, kao i njihov potencijal u pogledu osnovnog studijskog zvanja, kompetencija i vještina u djelatnostima zaštite i očuvanja kulturne baštine, potrebna sredstva za ovaj studijski program biće obezbijeđena kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara, koji na prijedlog Ministarstva kulture donosi Vlada, na godišnjem nivou, a u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara”, zaključuju u Ministarstvu.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
TEX WILER
Gost
TEX WILER

Krajnje je vrijeme i bilo.. sve drzave svijeta cuvaju i renoviraju naslijedjene konstrukcije osim mi. Toliko tvrdjava smo imali i popadase dame od nebrige i zainteresovanosti kako ministarstva tako i drustva. Coloseum bi 3 puta Pao do sad da nisu intervenisali i redovno cuvali italiani a mi…?!

Mirjana
Gost
Mirjana

Prije cirka 30 godina radio je Kulturološki fakultet na Cetinju koji je iznjedrio nekoliko generacija kulturologa-konzetvatora i potom je zatvoren zbog prevelikog broja svršenih studenata koji su teško nalazili zaposlenje u struci. Oni koji su imalo sreće da se zaposle u struci rade kao konzervatori-restauratori u Državnom arhivu, Narodnom muzeju i Zavodu za konzervaciju i restauraciju spomenika kulture. Ti kadrovi… Više »

Send this to a friend