Društvo

Otkriveni pesticidi u breskvama i paprikama: Sa granice vraćeno 12 kamiona neispravne hrane

Sa graničnih prelaza u Crnoj Gori, od 7. juna do danas Uprava za bezbjednost hrane i fitosanitarne poslove spriječila je stavljanje na tržište 12 nebezbjednih pošiljki raznih vrsta hrane (povrće, voće, hrana za djecu, hrana za životinje, sokovi, začini), saopšteno je iz ovog resora.

Prema informacijama Dnevnih novina, vraćeno je više od 40 tona limuna, lubenica, breskvi i paprika u kojima je utvrđeno prisustvo mnogo većih količina pesticida od dozvoljenih.

Koncetracija pesticida u limunima bila je čak 16 puta veća od dozvoljene, u paprikama devet, a u lubenici duplo više.

Osim ovih namirnica, vraćena je i dječja hrana, sokovi i hrana za životinje. Države iz kojih su poslati kamioni sa proizvodima punim pesticida su obaviještene u skladu sa principima međunarodne trgovine.

Ovi primjeri pokazuju da je na graničnim prelazima maksimalno podignuta kontrola namirnica na što su u nedavnom razgovoru za DN i najavile direktorica Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vesna Daković i pomoćnica direktorice Uprave za bezbjednost hrane Biljana Blečić.

“Ono za šta smo potpuno spremni jesu granični prelazi. Mi smo i prije nego su inspektori prešli kod nas, odredili da na pojedinim graničnim prelazima povećamo broj inspektora, što je važno zbog sezone i turista, ali i nesmetanog protoka roba koje mi kontrolišemo. Što se tiče ostalog dijela same turističke sezone tu nam treba još malo vremena da bismo bili potpuno spremni. U ovom trenutku radimo na ujednačavanju principa na koji način će inspektori da kontrolišu svu hranu. Sada imamo mogućnost da šaljemo naše mobilne timove koji će kontrolisati hranu na čitavom Primorju, zatim na Žabljaku, u Kolašinu, ali na način što će ići jedan dan jedan grad, drugi dan drugi grad po više inspektora. To je ono što nam trenutno naše mogućnosti, što se tiče broja ljudi koje imamo na raspolaganju u dijelu inspekcije, finansijskih sredstava, automobile, omogućavaju”, kazala je u nedavnom intervjuu DN Daković.

Osim na prelazima, kontrola je pojačana i na domaćem tržištu. Uzimaće se slučajni uzorci u marketima, na pijacama, u objektima u kojima se prodaje brza hrana.

O rezultatima analiza Uprava će redovno obavještavati javnost.

„Tokom špica sezone vršićemo provjeru uzimanjem uzoraka hrane, briseva, higijena, ruku zaposlenih, radnih površina na kojima se priprema ta hrana. I kada god utvrdimo nepravilnost koju ocijenimo kao potencijalnu opasnost preduzimaćemo najrepresivnije mjere, a to je zabrana obavljanja djelatnosti u tim objektima”, poručila je tada i pomoćnica direktorice Uprave za bezbjednost hrane.

Daković i Blečić su poručile građanima da mogu biti „mirni” kada je u pitanju hrana dostupna na tržištu, jer svu hranu iz uvoza kontrolišu na sve parametre.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Pero
Gost
Pero

Dobro ste se sjetili sad kad vas prozivaju, koliko je toga pojedeno godinama? Dajte podatak koliko je vraceno zadnjih 20 god?

gost
Gost
gost

a sve je to biznis.ko zna koliko prodje preko veze.neke ne smiju da diraju.uvoze otrov a unistavaju nase proizvodjace koji bacaju hranu

Jaka
Gost
Jaka

Zabranimo voce,povrce i meso iz dalekih zemalja!domace samo!

konik
Gost
konik

a zecane ko kontrolise

Patrijota
Gost
Patrijota

Boze dragi… Sto moramo uvoziti breskve , paprike lubenice i sl…kad imamo toga da nemozemo prezvakat preko cijele godine i to domace najbolje

PipunZeco
Gost
PipunZeco

A kada ćemo kontrolisat naše proizvode?
Jer proizvođači imaju odvojenu proizvodnju: za prodaju i ono što samo oni jedu…

Send this to a friend